shiuz__750 x 100 px_1

Jakość handlowa tłuszczów do smarowania

W I kwartale 2020 roku Inspekcja Jakości Handlowej Artykułów Rolno-Spożywczych przeprowadziła kontrolę jakości handlowej tłuszczów do smarowania. Objęto nią 18 producentów miksów tłuszczowych, tłuszczów do smarowania X% i margaryn.

Na środku na papierze do pieczenia znajduje się margaryna w kostce, obok leży gałązka rozmarynu, w tle miska z główką czosnku.

Cechy organoleptyczne
W zakresie cech organoleptycznych sprawdzono 28 partii. Z uwagi na niewłaściwą konsystencję zakwestionowano 3 partie (10,7%).

Parametry fizykochemiczne
Parametry fizykochemiczne skontrolowano w 42 partiach, z czego 8 zakwestionowano (19,0%). Stwierdzone nieprawidłowości dotyczyły m.in. zawyżonej zawartości tłuszczu i zaniżonej zawartości wody.

Oznakowanie
Oznakowanie sprawdzono w przypadku 40 partii, z czego w 10 stwierdzono nieprawidłowości (25,0%). Dotyczyły one m.in.:

  • Braku obowiązkowej deklaracji zawartości tłuszczu.
  • Umieszczenia na froncie opakowania miksu tłuszczowego określenia „osełka” (kojarzonego z masłem) przy jednoczesnym podaniu nazwy rodzajowej danego produktu w innym polu widzenia.
  • Wyszczególnienia w wykazie składników surowców, których nie wykorzystano w procesie produkcji.
  • Stosowania informacji „bogata w masło” na miksie tłuszczowym zawierającym minimalną 10% zawartość tłuszczu mlecznego (tj. na 60% tłuszczu ogółem zawartość tłuszczu mlecznego wynosiła jedynie 6%).Źródło
Inspekcja Jakości Handlowej Artykułów Rolno-Spożywczych
https://www.gov.pl/web/ijhars

125ml milk

1920
Cenimy sobie Państwa wypowiedzi,
dlatego prosimy aby były one wyrażane w dobrym tonie oraz nie łamały polskiego prawa.
Komentarze łamiące te zasady będą niezwłocznie usuwane.
Dodaj komentarz
*
Tytuł komentarza:
*
Komentarz:
komentarz
*
Podpis:

Jeśli chcesz otrzymywać informacje o najważniejszych wiadomościach rolniczych oraz przydatnych poradach rolniczych możesz zapisać się do newslettera (po lewej stronie ekranu).

TAGI: tłuszczu; jakości; smarowania; handlowej; zawartości; jakość; mlecznego; zakwestionowano; nieprawidłowości; dotyczyły; sprawdzono; handlowa; zawartość; fizykochemiczne; artykułów; t;

Ta strona korzysta z plików COOKIES. więcej »