W dniach 28-30 września 2015 roku w Genewie (Szwajcaria) obradowała po raz 24 Sekcja Branżowa ds. Standaryzacji Mięsa Grupy Roboczej EKG/ONZ ds. Norm Jakościowych dla Produktów Rolnych (WP.7), w której udział wzięli zarówno przedstawiciele sektora publicznego jak i prywatnego. Polskę na sesji reprezentowali eksperci z Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi, Głównego Inspektoratu Jakości Handlowej Artykułów Rolno-Spożywczych oraz Polskiego Zrzeszenia Producentów Bydła Mięsnego.
W pierwszym dniu posiedzenia odbyło się międzynarodowe sympozjum Public meets/Meats private, podczas którego prelegenci zaprezentowali zagadnienia dotyczące programów związanych z weryfikacją bezpieczeństwa żywności stosowanych przez sektor prywatny oraz wzajemnych zależności pomiędzy nimi a przyjętymi międzynarodowymi normami. Przedstawione tematy wywołały dyskusję nad ostatnimi zmianami norm bezpieczeństwa żywności, systemów zarządzania oraz ich wpływem na przemysł przetwórstwa mięsnego. Rozważano możliwość zwiększenia harmonizacji norm funkcjonujących w sektorze prywatnym z obowiązującymi przepisami oraz weryfikacji programów bezpieczeństwa żywności pod kątem ułatwień w handlu międzynarodowym mając jednak na uwadze przede wszystkim ochronę interesów konsumentów. Program sympozjum oraz prezentacje zostały udostępnione na stronie EKG/ONZ: http://www.unece.org/index.php?id=40070#/.
Kolejne dwa dni sesji miały charakter roboczy i przebiegały zgodnie z porządkiem obrad.
Podczas omawiania normy EKG/ONZ na przetworzone mięso drobiowe, przedstawiciel Polski zaproponował zmianę w opisie metody mechanicznego oddzielenia mięsa. Pozostawienie definicji bez zmian mogłoby sugerować, że mięso uzyskane innymi metodami niż przy zastosowaniu urządzeń wysokociśnieniowych nie jest MOM. Propozycja zmiany zapisu została przyjęta z zadowoleniem przez wiele delegacji.
Sprawozdawca normy EKG/ONZ na mięso wołowe – tusze i elementy (Australia) przedstawił zgłoszone pisemnie przez Polskę, Serbię i Kosowo propozycje zmian do dokumentu. Propozycja Polski w sprawie dodania nowego cięcia Loin, (Bone-in) with full tenderloin wraz z opisem i zdjęciami została przyjęta przez Sekcję Branżową.
W punkcie dotyczącym jakości kulinarnej mięsa, Pan Jerzy Wierzbicki Prezes Polskiego Zrzeszenia Producentów Bydła Mięsnego przedstawił dotychczasowe działania zrealizowane w ramach prac specjalnej grupy roboczej powołanej na sesji sekcji w 2014 r. Przekazał, że rezultaty rocznej współpracy pozwolą rozpocząć prace nad przygotowaniem modelu i utworzeniem wspólnego systemu oceny jakości kulinarnej na platformie elektronicznej. Niezwykle istotne było podjęcie decyzji o kontynuowaniu prac w powyższym zakresie w ramach naukowej grupy ekspertów pod przewodnictwem Polski i auspicjami EKG/ONZ. Przedstawiciel Sekretariatu EKG/ONZ poinformował delegatów, że zgromadzone dane na e-platformie EKG/ONZ będą ogólnodostępne.
W ramach przyszłych prac, delegacja USA zgłosiła wniosek w sprawie rewizji normy EKG/ONZ na jaja i produkty jajeczne. Ze względu na aktywny udział Polski i Federacji Rosyjskiej, w pracach nad wspomnianą normą w poprzednich latach, Pan Ian King przewodniczący Sekcji zwrócił się do przedstawicieli tych delegacji z prośbą o ponowne zaangażowanie. Przedstawiciel Polski potwierdził gotowość udziału w pracach nad rewizją normy. Ostateczna decyzja w sprawie rewizji normy zostanie podjęta na najbliższym posiedzeniu Grupy Roboczej EKG/ONZ ds. Norm Jakościowych dla Produktów Rolnych (WP.7) w listopadzie 2015 r.
Źródło
Inspekcja Jakości Handlowej Artykułów Rolno-Spożywczych
http://www.ijhar-s.gov.pl