Jakość handlowa oliwy z oliwek

Jakość handlowa oliwy z oliwek

W III kwartale 2019 roku Inspekcja Jakości Handlowej Artykułów Rolno-Spożywczych przeprowadziła kontrolę jakości handlowej oliwy z oliwek.  Objęto nią 3 kategorie produktów, które mogą być wprowadzone do obrotu na etapie handlu detalicznego (tj. oliwę z oliwek najwyższej jakości z pierwszego tłoczenia, oliwę z oliwek z pierwszego tłoczenia i oliwę z wytłoczyn oliwek). Skontrolowano 13 podmiotów.

Cechy organoleptyczne

W zakresie cech organoleptycznych sprawdzono 19 partii. Z uwagi na występowanie niedozwolonych wad lub brak aromatu owocowego zakwestionowano 10 partii (52,6%).

Parametry fizykochemiczne

Parametry fizykochemiczne skontrolowano w 20 partiach. Z uwagi na zawyżoną zawartość stigmastadienów  zakwestionowano 1 partię oliwy z oliwek najwyższej jakości z pierwszego tłoczenia (5,0%).  Stwierdzona nieprawidłowość świadczy o dodaniu do oliwy z oliwek tańszego oleju rafinowanego.

Oznakowanie

Oznakowanie zweryfikowano w przypadku 23 partii, z czego w 7 stwierdzono nieprawidłowości (30,4%). Dotyczyły one m.in.:

- braku podania obowiązkowej informacji o pochodzeniu i opisu kategorii oliwy;

- podania niezgodnej z przepisami nazwy (np. „oliwa z oliwek extra virgin” zamiast „oliwa z oliwek najwyższej jakości z pierwszego tłoczenia”);

- braku informacji o szczególnych warunkach przechowywania (tj. w ciemnym i chłodnym miejscu);

- podania dobrowolnej informacji o maksymalnej kwasowości bez towarzyszących jej oznaczeń dotyczących liczby nadtlenkowej, zawartości wosków i absorpcji ultrafioletu.

 

 

 Źródło
 Inspekcja Jakości Handlowej Artykułów Rolno-Spożywczych
 http://www.ijhar-s.gov.pl

125ml milk

Cenimy sobie Państwa wypowiedzi,
dlatego prosimy aby były one wyrażane w dobrym tonie oraz nie łamały polskiego prawa.
Komentarze łamiące te zasady będą niezwłocznie usuwane.
Dodaj komentarz
*
Tytuł komentarza:
*
Komentarz:
komentarz
*
Podpis:

Jeśli chcesz otrzymywać informacje o najważniejszych wiadomościach rolniczych oraz przydatnych poradach rolniczych możesz zapisać się do newslettera (po lewej stronie ekranu).

TAGI: oliwek; jakości; pierwszego; najwyższej; handlowa; handlowej; oliwę; informacji; podania; jakość; skontrolowano; tłoczenia; zakwestionowano; „oliwa; artykułów; dotyczyły; (30; 4%).;

Ta strona korzysta z plików COOKIES. więcej »