Dlaczego konieczne jest wapnowanie pola?
Zabieg wapnowania pozwala przywrócić glebie odpowiedni poziom pH. W Polsce gleby należą raczej do kwaśnych. Wapń ulega procesom wymywania na skutek oddziaływania czynników atmosferycznych. Dodatkowo nawożenie pól uprawnych nawozami mineralnymi również przyczynia się do zakwaszenia gleby.
Kwaśna gleba nie sprzyja wzrastaniu roślin. Tylko nieliczne gatunki są w stanie sobie poradzić na glebie o kwaśnym odczynie. Większość roślin nie będzie rosnąć i wydawać obfitych plonów. Dodatkowo niedobór wapnia w glebie przyczynia się do tego, że roślina traci zdolność do pobierania z gleby składników odżywczych, nawet jeśli one się w niej znajdują.
Wapnowanie gleby nie tylko ją odkwasza, ale również zapewnia roślinom zdrowy rozwój, większą odporność na choroby. Dzięki obecności wapnia w glebie rośliny mogą pobierać z niej wszystkie potrzebne składniki odżywcze.
Bardzo często stosuje się wapnowanie pola wapnem magnezowym. Magnez jest drugim niezwykle ważnym pierwiastkiem dla życia roślin. Dzięki niemu może dochodzić do procesu fotosyntezy oraz przemian energetycznych w roślinie. Magnez przyczynia się także do prawidłowego rozwoju systemu korzeniowego. Roślina dzięki niemu może lepiej pobierać z gleby składniki odżywcze, m.in. azot, fosfor i potas.
Kiedy wapnować pole?
Najczęściej pole wapnuje się na jesień albo na wiosnę. Niektórzy rolnicy praktykują także wapnowanie gleby pogłównie. Jesienne wapnowanie odbywa się po zakończeniu zbiorów, tak by przygotować pole na kolejny sezon. Najlepiej jest je wykonać w dzień bezdeszczowy i bezwietrzny, dzięki czemu ograniczy się straty wapna związane z pyleniem.
Wapnowanie może odbywać się wczesną wiosną. Należy przyjąć, że minimalny odstęp, jaki trzeba zachować pomiędzy wapnowaniem a wysiewem czy sadzeniem roślin, powinien wynosić 4 tygodnie. Zabiegu wapnowania nie powinno się też łączyć z wysiewaniem innych nawozów, w szczególności siarkowych i azotowych. Należy zachować pomiędzy tymi zabiegami wymagany odstęp 3–4 tygodni.
Czy warto wapnować pole wapnem magnezowym granulowanym?
Doskonałym produktem do wapnowania pola jest wapno magnezowe granulowane SuperMag 25 kg. Charakteryzuje się ono wysoką skutecznością i szybkością odkwaszania gleby. Można je stosować przez cały rok bez szkody dla roślin. Doskonale uzupełnia niedobory magnezu, wapnia, a także mikroelementów, o które jest wzbogacone. Co więcej, wapno wyprodukowane zostało bez klejów, a granulki są sklejane za pomocą wody. Po kontakcie z glebą wapno ładnie się z nią łączy i się rozpuszcza. Wapno granulowane cechuje się lepszą wydajnością i mniejszymi stratami spowodowanymi pyleniem. Cząsteczki wapna dobrze mieszają się z glebą, dzięki czemu odkwasza się ona równomiernie.