W Polsce nie ma tradycji częstego jedzenia wołowiny a wręcz następuje znaczny spadek jej spożycia. Obecnie wynosi ok.2,2 kg, gdzie w innych państwach Unii – aż15 kgrocznie! Popyt na wołowinę w Polsce był ograniczony, ponieważ na rynku dostępne było wyłącznie mięso z bydła ras mlecznych, nie najlepszej jakości, a dobra wołowina pochodząca z ras mięsnych była mało znana i trudno dostępna. Czas docenić polską wołowinę!
W dniu 4 października br. Lubuska Izba Rolnicza zorganizowała na terenie dziedzińca Zamkowego w Łagowie – Piknik Wołowy, promujący mięso wołowe w ciekawych i smacznych potrawach.
Celem organizowanej promocji było zwiększenie wiedzy konsumentów na temat właściwości i walorów zdrowotnych mięsa wołowego, gdzie można było zapoznać się i skosztować dań z wołowiny. Podczas imprezy promowane były wykwintne dania przygotowane z mięsa wołowego, np. tradycyjny tatar, udziec cielęcy, gulasz wołowy, bulion wołowy z kluseczkami, wędliny, zrazy i pieczenie wołowe. Kupując mięso pamiętajmy, że najważniejsze cechy wołowiny to: barwa, marmurkowatość, delikatność czy smakowitość. A jakie powinny być te cechy opisujemy w dodatkowym artykule o jakości wołowiny. Podczas pikniku przeprowadzono konkurs plastyczny dla dzieci i edukacyjny dla dorosłych. W konkursie „Krowa w wesołej zagrodzie” – dzieci kreatywnie przedstawiły bydło różnych ras, z uwzględnieniem tak ważnego dziś dobrostanu zwierząt. Pytanie dla dorosłych w konkursie wiedzy okazały się nie zawsze proste- a pytaliśmy o to:
-Jakiej witaminy z grupy B w wołowinie jest najwięcej w porównaniu z wieprzowiną i mięsem drobiowym? Odp.: Witaminy B12 – 1,4 mikrograma/100g mięsa.
- Jak potocznie nazywana jest choroba: gąbczasta encefalopatia bydła, która może przenosić się również na ludzi jako choroba Crotzfeldta Jacoba? Odp.: choroba szalonych krów.
- Spośród spożywanych przez ludzi gatunków mięsa, wołowina wyróżnia się wyższą zawartością składników mineralnych, jakich?. Odp.: żelazo, cynk, selen, miedź.
- Z jakiej partii mięsa wołowego przyrządza się steki wołowe? Odp. rostbef.
- Ile wynosi procentowo przyswajalność białka zawartego w mięsie wołowym? Odp. 90%.
- Do jakiego wieku zwierzęcia przyjmujemy zgodnie z wytycznymi UE, że pozyskane mięso to cielęcina? Odp. 8 m-cy. Najlepsi zawodnicy otrzymali nagrody AGD.
Impreza sfinansowana była z Funduszu Promocji Mięsa Wołowego, uczestnicy otrzymali ciekawe materiały promocyjno-informacyjne. Dużą atrakcją Pikniku był występ andaluzyjskiego tańca flamenco, który charakterem pasował do konsumpcji wołowiny, gdyż w Hiszpanii średnie spożycie wynosi aż 40 kg.
Warto w tym miejscu wymienić prężnie działającą w Lubuskiem grupę producencką Matador w Słońsku, zajmującą się hodowlą bydła mięsnego i obrotem mięsa wołowego: świeżym i mrożonym. Warto by ta doskonała polska wołowina produkowana na ekologicznych połaciach słońskich łąk była konsumowana u nas, do czego gorąco zachęcamy.
M.Pałys
GALERIA:
Źródło
Lubuska Izba Rolnicza
http://lir.agro.pl/