„Jakość Tradycja” to pierwszy ogólnokrajowy system jakości żywności uznany przez Ministerstwo Rolnictwa i Komisję Europejską. „Jakość Tradycja” jest obecna na polskim rynku od 2007 roku. Obecnie w systemie zarejestrowanych jest blisko 400 produktów, wśród nich często występują wędliny i przetwory mięsne. Czy system Jakość Tradycja jest nadal atrakcyjny dla producentów? Jeśli tak, to dla kogo? Jak rozwijać się będzie rynek wysokiej jakości produktów wieprzowych w Polsce? Pytania te zadaliśmy Izabelli Byszewskie Prezes Zarządu Polskiej Izby Produktu Regionalnego i Lokalnego, realizatora projektu „Mniam – polską wieprzowinę znam” finansowanego ze środków Funduszu Promocji Mięsa Wieprzowego.
Czy znak Jakość Tradycja jest opłacalny dla producentów?
Znak Jakość Tradycja, który widzimy na wędlinach i przetworach wieprzowych to ważny komunikat dla konsumentów. Posiadanie go gwarantuje spełnienie aktualnych potrzeb konsumentów. Znak jakości to więcej niż logo. Produkty go posiadające są wolne od GMO, są wytworzone z naturalnych produktów, a więc spełniają wymagania, które są poszukiwane na rynku nie tylko przez konsumentów, ale również partnerów handlowych. Ponadto posiadanie certyfikatu umożliwia po sięgnięcie po zewnętrzne środki finansowe na promocję produktów, które oferuje Unia Europejska.
Jak będzie wyglądać przyszłość produktów regionalnych i lokalnych wytwarzanych tradycyjnymi metodami?
Tą kwestię należy rozpatrywać w dwóch aspektach. Po pierwsze są to preferencje konsumentów. Coraz częściej poszukujemy produktów regionalnych i lokalnych wysokiej jakości. Pokazują to wyraźnie badania nastrojów konsumenckich. Coraz intensywniejszy jest również patriotyzm konsumencki, chcemy po prostu jeść polskiej produkty, które kojarzą się nam z jakością i naturalnością. Drugim powodem, dla którego produkty regionalne i tradycyjne będą się rozwijać są trendu ekonomiczne. Polskie produkty wieprzowe będą musiałby zacząć konkurować właśnie jakością i wyjątkowością, a nie tylko ceną, jak to były możliwe do tej pory. Jest to więc naturalny kierunek rozwoju, który należy rozważać już w tym momencie. Polska staje się coraz bogatszym krajem, a rosnące koszty pracy będą wymuszać takie zmiany. Uważam więc, że jest to jeden z możliwych kierunków rozwoju.
Czy znak Jakość Tradycja jest rozwiązaniem dla małych czy dużych producentów wędlin
i przetworów mięsnych?
Odpowiedzi na to pytanie najlepiej struktura wydanych certyfikatów Jakość Tradycja. W naszej bazie możemy znaleźć zarówno dużych, średnich i małych producentów. Z naszej perspektywy każdy jest tak samo cenny i wartościowy. Certyfikat Jakość Tradycja jest więc rozwiązaniem dla każdej wielkości przedsiębiorstwa.