Warto badać glebę

Dawki nawozów dla roślin powinno się ustalać na podstawie analizy badań gleby. Dzięki temu można uniknąć marnotrawienia składników pokarmowych. Pozwala to także osiągnąć wysoki i dobry jakościowo plon.

Zakup nawozów to niemały wydatek. Z tego też względu warto zdecydować się na przeprowadzenie badania gleby. Ma ono na celu zapobieganie nieefektywnemu nawożeniu - „na oko”. Określa bowiem aktualną zawartość podstawowych składników pokarmowych w glebie. Pokazuje tym samym, czego będzie potrzeba roślinom do ich prawidłowego rozwoju. - Glebę można badać pod różnym kątem, np.: morfologii, klasyfikacji, właściwości fizycznych i chemicznych.

Najczęściej wykonywane są analizy z grupy ostatniej, polegające na oznaczeniu odczynu pH oraz oznaczaniu zawartości przyswajalnych form fosforu, potasu i magnezu - tłumaczy Małgorzata Nowaczyk, główny specjalista laboratorium Wielkopolskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego, działającego w Centrum Edukacyjno-Wystawowym w Marszewie. - Dzięki takim analizom gleb użytkowanych rolniczo można stosować właściwe dawki i właściwy rodzaj nawozów. Można też uniknąć marnotrawstwa składników nawozowych oraz, co najistotniejsze, osiągnąć najwyższy i jakościowo dobry plon - dodaje.

Specjalistka zaznacza, że, aby uzyskać rzetelne i wiarygodne rezultaty badań, trzeba pobrać prawidłowo próbkę gleby. Tłumaczy krok po kroku, jak należy to zrobić (ramka). Ekspertka wspomina również o tym, co jaki czas powinno się przeprowadzać te działania. - Jeżeli analizy wykonujemy w celu określenia potrzeb nawożenia, to my decydujemy o czasie między kolejnymi badaniami. Uzależniony on będzie na pewno od tego, czy gleby użytkowane są rolniczo, czy zależy nam na określeniu potrzeb pokarmowych i nawozowych roślin, np. warzywnych lub ogrodniczych. W przypadku gleb użytkowanych rolniczo okres ten nie powinien przekroczyć 4 lat - wyjaśnia Małgorzata Nowaczyk. Wskazuje przy tym, kiedy najlepiej wziąć się za przeprowadzenie badań. - Najbardziej odpowiednim terminem do pobierania prób gleby jest okres od sprzątnięcia roślin z pola do nawożenia pod rośliny następcze. Skoro na podstawie wyniku analizy stosujemy nawozy, musimy uwzględnić terminy ich stosowania. Przykładowo - nawozy wapniowe i wapniowo-magnezowe należy wysiewać w okresie późnego lata do jesieni - mówi specjalistka.

Ile czasu czeka się na wyniki badań gleby? - Jeżeli chodzi o analizę gleb ornych mineralnych i organicznych oraz trwałych użytków zielonych do oceny stanu zakwaszenia i zasobności w makroelementy, to - generalnie - w naszym laboratorium czas ten nie przekracza 2-3 tygodni - zapewnia Małgorzata Nowaczyk. Wyjaśnia ponadto, że sprawozdanie z badania gleby - czyli wynik analizy, np. gleby użytkowanej rolniczo, posiada: liczby określające odczyn pH oraz zawartość potasu, fosforu i magnezu w mg/100g gleby. - I z zasady tutaj kończy się rola laboratorium. Na podstawie analizy chemicznej ustalono bowiem zawartości poszczególnych składników pokarmowych, a one pozwalają na opracowanie zaleceń nawozowych, które są przygotowywane na życzenie klienta przez specjalistę branżowego i wiążą się z wydatkiem rzędu 5 zł brutto - zaznacza specjalistka. Ceny analizy gleby uzależnione są od zamierzonych badań.

W laboratorium Wielkopolskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego, działającym w Centrum Edukacyjno- Wystawowym w Marszewie, koszt oznaczenia odczynu pH, zawartości przyswajalnego potasu, fosforu i magnezu - to 23 zł brutto za próbkę gleby (analiza najczęściej wykonywana dla celów rolniczych). Natomiast koszt oznaczenia odczynu pH, zasolenia, zawartości przyswajalnego azotu w formie azotanowej, fosforu, magnezu, potasu, wapnia oraz chlorków - to 35 zł brutto za próbkę gleby (analiza gleby wykonywana najczęściej dla stanowisk pod warzywa gruntowe).

Marianna Kula

598ml milk


Dzięki uprzejmości Bezpłatnego Miesięcznika "Wieści Rolnicze"
Logo Miesięcznika - Wieści Rolnicze
Cenimy sobie Państwa wypowiedzi,
dlatego prosimy aby były one wyrażane w dobrym tonie oraz nie łamały polskiego prawa.
Komentarze łamiące te zasady będą niezwłocznie usuwane.
Dodaj komentarz
*
Tytuł komentarza:
*
Komentarz:
komentarz
*
Podpis:

Jeśli chcesz otrzymywać informacje o najważniejszych wiadomościach rolniczych oraz przydatnych poradach rolniczych możesz zapisać się do newslettera (po lewej stronie ekranu).

TAGI: analizy; składników; zawartości; gleby.; można; brutto; odczynu; magnezu; badać; potasu; ; małgorzata; laboratorium; glebę; podstawie; wielkopolskiego; ośrodka; rolniczego;

Ta strona korzysta z plików COOKIES. więcej »