Rozporządzenie w sprawie nowej żywności (nr 2283/2015) zostało przyjęte przez Parlament Europejski i Radę w dniu 25 listopada 2015 roku i zacznie w pełni obowiązywać od 1 stycznia 2018 roku.
W związku z powyższym Dyrekcja Generalna ds. Zdrowia i Bezpieczeństwa Żywności (DG SANTE) Komisji Europejskiej, zleciła przygotowanie ulotki informacyjnej, która zawiera podsumowanie dotychczasowych prac w powyższym zakresie oraz opis zmian w procedurze udzielania zezwoleń na nową żywność, a także wpływu nowych przepisów na branżę rolno-spożywczą w Europie.
Główny Inspektorat Jakości Handlowej Artykułów Rolno-Spożywczych został poproszony o rozpowszechnienie ww. materiału, tak aby mógł dotrzeć do jak największego grona zainteresowanych osób. Ulotka w języku polskim jest dostępna pod linkiem zamieszczonym poniżej:
Ulotka informacyjna – nowa żywność
Warto zaznaczyć, że nowa żywność to żywność i jej składniki, które nie były spożywane w Unii Europejskiej na znaczną skalę przed 15 maja 1997 roku tj. przed wejściem w życie pierwszych unijnych przepisów dotyczących tej tematyki (rozporządzenie nr 258/97). Zalicza się do niej np. nowe źródła składników odżywczych takie jak olej z mikroalg bogaty w kwas dokozaheksaenowy czy ekstrakty z roślin-białka roślinne. Nowa żywność to również żywność nowo opracowana, innowacyjna, wyprodukowana za pomocą nowych technologii czy procesów produkcyjnych, a także żywność tradycyjnie spożywana poza UE np. popularne ostatnio w Polsce nasiona chia.
Źródło
Inspekcja Jakości Handlowej Artykułów Rolno-Spożywczych
http://www.ijhar-s.gov.pl