Naukowcy ostrzegają. Zestaw danych zebranych w czasie długoterminowego monitorowania, dotyczących poziomu mórz i oceanów pokazuje, że globalna wysokość powierzchni oceanów, niestety systematycznie rośnie w co raz szybszym tempie w ciągu dziesięcioleci obserwacji.
Według analiz NASA globalny średni poziom morza wzrósł o około 0,3 cala (0,76 centymetra) od 2022 do 2023 roku, co jest stosunkowo dużym skokiem, mimo uwzględnienia ocieplającego się klimatu i rozwoju silnego El Nino. (o El Nino pisaliśmy w materiale zamieszczonym tutaj: https://wir.org.pl/asp/el-ni-o-i-spodziewane-kolejne-ekstrema-zwiazane-z-ocieplaniem-klimatu-oraz-ich-skutki-dla-rolnictwa-w-ue-i-na-swiecie,1,artykul,1,3689
Analiza globalnego poziomu wód i oceanów, kierowana przez NASA opiera się na zbiorze danych na poziomie morza obejmującym ponad 30 lat obserwacji satelitarnych, począwszy od misji US-Fermin TOPEX/Poseidon, która rozpoczęła się w 1992 roku. Misja Sentinel-6 Michael Freilich, która rozpoczęła się w listopadzie 2020 roku, jest najnowszą z serii satelitów, dzięki pomiarom których naukowcy mogli określić szybkość globalnego podnoszenia się poziomu morza.
Dane te pokazują, że w latach 1993-2022 średni globalny poziom morza wzrastał średnio o 3,3 ± 0,3 mm rocznie. Łącznie 9,57 cm w tym okresie. Tempo wzrostu jest coraz szybsze.
Źródło: NASA
Ten wykres pokazuje globalny średni poziom morza (na niebiesko) od 1993 roku, mierzony przez serię pięciu satelitów. Czerwona linia wskazuje na trajektorię tego wzrostu, który ponad dwukrotnie wzrósł w ciągu ostatnich trzech dekad. Kropkowana czerwona Linia przewiduje przyszły wzrost poziomu morza. Autor zdjęcia: NASA-JPL/Caltech
Obserwowane obecne tempo przyspieszenia podnoszenia się poziomu wód oznacza, że być może do 2050 roku światowy poziom mórz może się podnieść nawet o kolejne kilka a nawet kilkanaście centymetrów do globalnego średniego poziomu morza.
Sezonowe lub okresowe zjawiska klimatyczne wpływają na średni poziom morza na świecie z roku na rok. Ale utrzymująca się od ponad trzech dekad tendencja podnoszenia się wysokości oceanów, jest odczytywana jako bezpośrednia reakcja na globalne ocieplenie z powodu nadmiernego ciepła uwięzionego przez gazy cieplarniane w atmosferze ziemskiej.
Naukowcy również sprawdzają pomiary poziomu morza w stosunku do danych z innych źródeł. Należą do nich wskaźniki przypływów, a także satelitarne pomiary czynników takich jak para wodna atmosferyczna i ziemskie pole grawitacyjne, które mogą wpływać na dokładność pomiarów poziomu morza. Korzystając z tych informacji, naukowcy ponownie skalibrowali 30-letni zestaw danych, co doprowadziło do aktualizacji poziomu mórz w niektórych latach poprzednich. Obejmuje to wzrost poziomu morza o 0,08 cala (0,21 centymetra) od 2021 do 2022 roku.
Wieloletnie zbiory danych, takie jak 30-letni pomiar satelitarny, pozwalają rozróżnić krótkoterminowy wpływ zjawisk na poziom morza, taki jak El Nino, a trendami, które podnoszenia się poziomu wód –mówią naukowcy NASA z zespołu ds. zmiany poziomu mórz.
Tak długotrwała i wielokierunkowa obserwacja globalnego poziomu wód jest możliwa dzięki stałej współpracy międzynarodowej, a także innowacji naukowych i technicznych wprowadzanych przez NASA i inne agencje kosmiczne. Na przykład wysokościomierze radarowe, które w dają coraz bardziej precyzyjne pomiary poziomu morza na całym świecie. Dla obliczania wysokości oceanu, radary te odbierają sygnały odbite sygnały z powierzchni morza, rejestrując czas, jaki sygnał trwa podróż z satelity na Ziemię i z powrotem, a także siłę sygnału powrotnego.
Inne międzynarodowe badanie prowadzone przez zespół naukowy Benjamina P. Hortona z Nanyang Technological University w Singapurze (NTU Singapore), wykazało, że globalny średni wzrost poziomu morza może przekroczyć 1 metr w 2100 i 5 metrów w 2300 roku, jeśli globalne cele ustalone na Porozumieniu Paryskim w grudniu 2015 roku w zakresie emisji nie zostaną osiągnięte.
Tak więc niestety globalny poziom mórz niestety podnosi się w zaskakująco szybkim tempie. Obecne obszary będące w depresji w stosunku do poziomu mórz mogą zostać zalane. Zagrożony jest spory obszar Niderlandów, czy nasze polskie Żuławy.
Gdańsk i Żuławy po podniesieniu się poziomu morza o 1 m. Źródło: http://flood.firetree.net/
Materiały źródłowe: NASA
Marta Ceglarek
Źródło
Wielkopolska Izba Rolnicza
http://www.wir.org.pl/