Z okazji obchodów zaplanowano wiele wydarzeń o globalnym zasięgu, pojawią się również istotne inicjatywy krajowe, w tym polski akcent.
7 czerwca będziemy obchodzić Światowy Dzień Bezpieczeństwa Żywności - #WFSD2023, który został ustanowiony w 2018 r. przez Zgromadzenie Ogólne Narodów Zjednoczonych z inicjatywy Komisji Kodeksu Żywnościowego FAO/WHO. WFSD jest dobrą okazją, aby poruszyć ważne tematy związane z bezpieczeństwem żywności i podkreślić jego znaczenie dla zdrowia człowieka.
Tegoroczne hasło przewodnie WFSD brzmi "Normy dla żywności chronią życie" i ma zachęcać wszystkich zainteresowanych do skupienia się na znaczeniu norm w każdym aspekcie produkcji żywności - od źródła po nasze stoły.
W związku z #WFSD2023 zaplanowano wiele wydarzeń o globalnym zasięgu, pojawią się też równie istotne inicjatywy krajowe, w tym polski akcent.
Już dziś zachęcamy do wysłuchania dyskusji, organizowanej przez Organizację Narodów Zjednoczonych do spraw Wyżywienia i Rolnictwa (FAO), Światową Organizację Zdrowia (WHO) i Sekretariat Komisji Kodeksu Żywnościowego FAO/WHO, poświęconej wpływowi norm dla żywności na zdrowie i życie człowieka. Panel dyskusyjny rozpocznie się 7 czerwca o godzinie 11:00. Wydarzenie online prowadzone będzie w języku angielskim
z tłumaczeniem na język francuski, hiszpański, rosyjski, chiński i arabski. Eksperci odpowiedzą na pytania uczestników. Rejestracji bezpłatnego udziału w dyskusji można dokonać za pośrednictwem formularza.
W świętowaniu tego ważnego dnia, nie mogło zabraknąć również Polski – jednego z krajów założycielskich Komisji Kodeksu Żywnościowego. FoodFakty Safety Week to wydarzenie cyklicznie organizowane przez portal FoodFakty w ramach obchodów Światowego Dnia Bezpieczeństwa Żywności. Po raz kolejny kilkudniowe spotkanie zostało objęte patronatem przez Głównego Inspektora Jakości Handlowej Artykułów-Rolno Spożywczych, który odpowiada w Polsce za koordynację współpracy z Komisją Kodeksu Żywnościowego FAO/WHO.
FoodFakty Safety Week odbędzie się od 12 do 16 czerwca 2023 roku na platformie on-line. Program tegorocznego wydarzenia jest niezwykle bogaty merytorycznie i skierowany do wszystkich, którzy na każdym z etapów łańcucha żywności mają wpływ na decyzje o bezpieczeństwie oraz jakości żywności. Zaproszono aż 41 ekspertów z instytucji rządowych, środowisk akademickich oraz sektora prywatnego, którzy podzielą się swoją wiedzą i doświadczeniem. Prezentacje wygłoszą również pracownicy działającego w GIJHARS Punktu Kontaktowego Komisji Kodeksu Żywnościowego FAO/WHO dla Polski, który w tym roku świętuje niezwykły jubileusz – 60lecie utworzenia Komisji Kodeksu Żywnościowego FAO/WHO. Z tej okazji FoodFakty Safety Week rozpocznie się wykładem pani Agnieszki Sudoł - Zastępcy Głównego Inspektora Jakości Handlowej Artykułów Rolno-Spożywczych - podsumowującym działania Komisji na rzecz rozwoju globalnej kultury bezpieczeństwa żywności.
Udział w wydarzeniu jest bezpłatny. Chęć uczestnictwa można zgłosić za pośrednictwem formularza rejestracyjnego do czego serdecznie Państwa zachęcamy.
Więcej informacji na temat programu FoodFakty Safety Week oraz samego Światowego Dnia Bezpieczeństwa Żywności 2023 znajdą Państwo na stronach internetowych organizatora oraz Komisji Kodeksu Żywnościowego.
Źródło
Inspekcja Jakości Handlowej Artykułów Rolno-Spożywczych
https://www.gov.pl/web/ijhars