Spotkanie z delegacją Chińskiej Republiki Ludowej

Spotkanie z delegacją Chińskiej Republiki Ludowej 21 września br. podsekretarz stanu Tadeusz Nalewajk spotkał się z wiceministrem Generalnego Urzędu Nadzoru nad Jakością, Inspekcji i Kwarantanny Chińskiej Republiki Ludowej (AQSIQ) Yang Gangiem. AQSIQ jest ministerialnym organem administracyjnym nadzorowanym bezpośrednio przez Radę Państwa ChRL, zajmującym się m.in. krajowymi standardami jakości, kontrolą i kwarantanną weterynaryjną i fitosanitarną towarów eksportowanych i importowanych, bezpieczeństwem żywności, certyfikowaniem, akredytacją, standaryzacją. Jest partnerem dla polskich służb weterynaryjnych i fitosanitarnych w sprawie ustalania warunków, jakie mają spełnić polskie produkty eksportowane na rynek chiński.

Spotkanie było poświęcone omówieniu najważniejszych problemów w bieżącej współpracy. Główny Inspektorat Ochrony Roślin i Nasiennictwa jest zainteresowany otrzymaniem przepisów fitosanitarnych obowiązujących przy eksporcie roślin i materiałów roślinnych do ChRL w szczególności listy organizmów kwarantannowych i artykułów, którym w eksporcie do ChRL musi towarzyszyć świadectwo fitosanitarne. Z kolei Główny Inspektorat Weterynarii prowadzi uzgodnienia dotyczące możliwości eksportu polskich produktów rolno-spożywczych pochodzenia zwierzęcego na rynek chiński. Jak dotychczas podpisano 3 protokoły: dla mleka, mięsa drobiowego i mięsa wieprzowego i uzgodniono 4 świadectwa zdrowia: dla nieprzetworzonych osłonek wieprzowych, owczych lub kozich; dla mleka; dla mięsa drobiowego i dla mięsa wieprzowego. Nadal prowadzone są prace ukierunkowane na umożliwienie eksportu produktów takich jak skóry i skórki bydlęce, owcze i kozie, białko pochodzenia zwierzęcego ze zwierząt innych niż przeżuwacze, jaja i produkty jajeczne, ryby i produkty rybołówstwa, a także na zwiększenie liczby polskich zakładów uprawnionych do eksportu na rynek chiński.

Zarówno strona polska, jak i strona chińska wyraziły zadowolenie z dotychczasowej współpracy i nadzieję, że spotkanie przyczyni się do jej zintensyfikowania oraz szybkiego zakończenia trwających procedur.

Źródło
Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi
http://www.minrol.gov.pl/

125ml milk

Spotkanie z delegacja Chinskiej Republiki Ludowej width209
Cenimy sobie Państwa wypowiedzi,
dlatego prosimy aby były one wyrażane w dobrym tonie oraz nie łamały polskiego prawa.
Komentarze łamiące te zasady będą niezwłocznie usuwane.
Dodaj komentarz
*
Tytuł komentarza:
*
Komentarz:
komentarz
*
Podpis:

Jeśli chcesz otrzymywać informacje o najważniejszych wiadomościach rolniczych oraz przydatnych poradach rolniczych możesz zapisać się do newslettera (po lewej stronie ekranu).

TAGI: mięsa; eksportu; produkty; spotkanie; ludowej; polskich; republiki; chińskiej; roślin; strona; drobiowego; fitosanitarnych; pochodzenia; główny; inspektorat; zwierzęcego; delegacją;

Ta strona korzysta z plików COOKIES. więcej »