Drugi Piknik pn. „Smacznie i zdrowo z polską wieprzowiną” organizowany przez Wielkopolską Izbę Rolniczą odbył się 21 września br. w Szamotułach. Piknik był częścią festynu „Oblicza Rolnika”, który zorganizowany został po raz drugi przy Zespole Szkół nr 2 im. Stanisława Staszica w Szamotułach. Wydarzenie sfinansowane było z Funduszu Promocji Mięsa Wieprzowego.
Celem Pikniku było informowanie konsumentów o walorach odżywczych i istotnej roli mięsa wieprzowego w codziennej diecie, zapoznanie uczestników z zaletami produktów wytworzonych z polskiego mięsa wieprzowego oraz uświadomienie potrzeby obecności mięsa wieprzowego w diecie człowieka. W związku z tym degustacje przygotowane w ramach wydarzenia oparte były właśnie na produktach z wieprzowiny. W programie Pikniku odbyły się degustacje wraz z pokazami kulinarnymi, konkurs na najlepszą potrawę z wieprzowiny, a także konkursy dla najmłodszych.
Wieprzowina jest bardzo smacznym i popularnym mięsem w naszym kraju. Mięso wieprzowe jest potrzebnym składnikiem diety człowieka ze względu na niepowtarzalny skład chemiczny i wysoką wartość odżywczą. Wieprzowina to bardzo dobre źródło wysokowartościowego i dobrze przyswajalnego białka, czyli głównego elementu budulcowego naszego organizmu. Mięso wieprzowe charakteryzuje się wysoką zawartością witaminy B1, która współuczestniczy w prawidłowym funkcjonowaniu układu nerwowego oraz wspomaga pracę układu sercowo-naczyniowego. Ma ona także właściwości antyoksydacyjne, przyspiesza gojenie się ran, a także wykazuje właściwości obniżające ból. Wieprzowina jest także bogatym źródłem witaminy E, która pozytywnie wpływa na skórę i jest silnym przeciwutleniaczem, dodatkowo mięso wieprzowe jest źródłem żelaza, które jest lepiej przyswajalne, niż żelazo z produktów pochodzenia roślinnego. To tylko cześć zalet wieprzowiny, o których można było się dowiedzieć podczas Pikniku.
Największym zainteresowaniem cieszyła się degustacja potraw serwowana przez uczniów Zespołu Szkół nr 2 S. Staszica w Szamotułach, a częstowano m. in. chlebem ze smalcem i ogórkiem koszonym, pyszną kaszanką, pieczoną kiełbaską i karkówką, spaghetti z mięsem mielonym, aromatyczną zupą gulaszową i tradycyjną grochówką na żeberkach wieprzowych.
Gości wydarzenia podczas pokazów przeprowadzonych przez Michalinę Powolną – uczennicę ZS nr 2 im. S. Staszica w Szamotułach i uczestniczkę programu telewizyjnego MasterChef Junior częstowano m. in.: polędwicą z farszem pieczarkowym i sosem chrzanowym, mini burgerkami z szarpaną wieprzowiną oraz schabem po cygańsku. Michalina Powolna zaprezentowała trzy pokazy kulinarne, a przy okazji zdradzał kuchenne triki i informował jak przygotować wieprzowinę, aby zachowała jak najwięcej walorów odżywczych oraz smakowych. Kucharz rozpoczęła swoje kulinarne show od przygotowania polędwicy z farszem pieczarkowym i sosem chrzanowym. Następnie wdrożyła zainteresowane osoby w tajniki przyrządzenia schabu po cygańsku. Na zakończenie przygotowała mini burgerki z szarpaną wieprzowiną, które sprawdzą się jako przystawka, ale także jako część dania głównego. Przygotowanymi podczas pokazów daniami poczęstowano publiczność.
„Smacznie i zdrowo z polską wieprzowiną” to również hasło konkursu na najlepszą potrawę z wieprzowiny, który rozstrzygnięty został podczas pikniku. Do konkursu zakwalifikowało się 5 uczestników:
- KGW Otorowo
- KGW Wilkowo
- KGW Lulinek
- Zespół Szkół nr 2 im. Stanisława Staszica w Szamotułach – Drużyna 1
- Zespół Szkół nr 2 im. Stanisława Staszica w Szamotułach – Drużyna 2
Wszyscy uczestnicy stawili się ze zgłoszonymi do konkursu potrawami i zaprezentowali je przed Komisją Konkursową w składzie: Anna Kaczmarek – Z-ca Dyrektora Zespołu Szkół nr 2 im. Stanisława Staszica w Szamotułach, Paweł Zagórski – Przewodniczący RP WIR w Szamotułach, Maciej Frąckowiak – Delegat na WZ WIR.
Wśród zgłoszonych potraw były: Karkówka po cygańsku z modrą kapustą i pieczonymi ziemniakami, Klops z pieczarkami, tartymi ziemniakami burakami oraz roladki z żurawiną i szpinakiem, Polędwiczki wieprzowe w sosie kurkowym z modrą kapustą i kluskami śląskimi, Gołąbki wieprzowe zawijane w liście buraków liściowych z sosem z pieczonych pomidorów i warzyw lub sosem grzybowym.
Różnorodność konkursowych potraw jest potwierdzeniem wszechstronnego wykorzystania oraz bogatych tradycji kulinarnych związanych z mięsem wieprzowym w polskiej kuchni. Uczestnicy konkursu swoimi potrawami poczęstowali również uczestników Pikniku. Po ocenie potraw Komisja zdecydowała o przyznaniu tytułu laureata konkursu wszystkim jego uczestnikom. W związku z tym wszyscy otrzymali pamiątkowy dyplom oraz atrakcyjne nagrody rzeczowe.
Przez cały czas trwania Pikniku funkcjonowało stoisko informacyjne, gdzie można było wysłuchać prelekcji na temat wartości odżywczych wieprzowiny oraz zobaczyć prezentację multimedialną na temat mięsa wieprzowego. Uczestnicy imprezy promocyjnej otrzymywali również broszury informacyjne dotyczące zalet mięsa wieprzowego oraz wskazówek dotyczących jego przygotowania.
Dla najmłodszych zorganizowano konkurs plastyczny pt. „Wesoła świnka” oraz dla nieco starszych dzieci Quiz „Smaczna wieprzowinka”. Do wygrania były m.in.: książki kucharskie dla dzieci, paletki, twisting czy też puzzle mapa świata. Dorośli natomiast poproszeni zostali o wyrażenie opinii związanej z wyborem polskich produktów wieprzowych i dań z wieprzowiny.
Całość wydarzenia uświetnili swoim występem wokalnym i zjawiskową grą na skrzypcach Magdalena Janicka oraz Bartek Kiona, który zadedykował szerokiej publiczności wiązankę niezwykle subtelnych, pełnych uroku i refleksji utworów.
Opracowanie:
Katarzyna Szudra-Borowczak
Aleksander Poznański
Źródło
Wielkopolska Izba Rolnicza
http://www.wir.org.pl/