Spółka Polski Eko Chmiel SA z dniem 11 czerwca rozpoczęła kontraktację chmielu u polskich plantatorów. Spółka nie zdradza szczegółów finansowych oferty, ale wiemy, że kontraktacje obejmują wszystkie odmiany chmielu uprawiane w Polsce, a propozycje kontraktowe zawierają również modernizację chmielników, bioremediację gruntów plantacji oraz dostosowanie w kolejnych latach do nowych regulacji unijnych dotyczących czystości od substancji WWA (rakotwórczych składników preparatów wykorzystywanych w impregnacji słupów chmielników).
Specjaliści ds. kontraktacji chmielu ruszyli w teren. W najbliższych dniach i tygodniach będą spotykać się z plantatorami, głównie w woj. lubelskim, przedstawiać szczegóły oferty i podpisywać długoterminowe umowy na dostawy chmielu. Polski Eko Chmiel zabezpiecza dostawy chmielu nie tylko dla przemysłu browarniczego, w tym w szczególności browarów kraftowych, ale także dla przemysłu farmaceutycznego i kosmetycznego.
– W tym roku kończą się kilkuletnie umowy kontraktowe na dostawy chmielu, w związku z tym to czas na podjęcie ważnych decyzji przez plantatorów – mówi Grzegorz Łukowiec, wiceprezes zarządu ds. kontraktacji i przerobu chmielu w spółce Polski Eko Chmiel.
– Decyzje polskich plantatorów chmielu podejmowane w najbliższym miesiącu, dwóch będą miały wpływ na ich interesy w ciągu kilku najbliższych lat. Tym razem jednak gra toczy się nie tylko o zabezpieczenie sprzedaży, ale i o dostosowanie chmielników i całego biznesu do potrzeb rynku chmielu za kilka lat – dodaje Grzegorz Łukowiec.
Z danych ekspertów rynku chmielarskiego na świecie wynika, że nasza bezpośrednia konkurencja chmielarska, czyli Niemcy, jest już w przeważającej większości przystosowana do nowych wymogów czystości żywności – w tym przypraw, do których zaklasyfikowany jest chmiel – w odniesieniu do substancji WWA (wielopierścieniowych węglowodorów aromatycznych).
Kontraktacja chmielu spółki Polski Eko Chmiel zakłada nie tylko gwarancję ceny i skupu chmielu od plantatorów, ale i systemową modernizację chmielników i dostosowanie ich do nadchodzącego reżimu rynku żywności. Aby dostosować się do nowych europejskich regulacji, plantatorzy muszą wymienić konstrukcje chmielników oraz oczyścić ziemię z substancji, które latami odkładały się w niej. Spółka Polski Eko Chmiel ma rozwiązania obu tych problemów – bez potrzeby usuwania ziemi czy wyłączania chmielnika spod bieżącej uprawy.
Przypomnijmy, że Polska to światowa (6 miejsce na świecie) i europejska (4 miejsce w Europie) potęga chmielarska, z uprawami na obszarze ponad 2 tys. ha. Polskie uprawy chmielu mają swój niepowtarzalny charakter ze względu na warunki klimatyczne i terenowe, a produkowany u nas chmiel jest wysoko ceniony.
Kontakt ze specjalistami kontraktującymi chmiel w spółce Polski Eko Chmiel:
http://polskiekochmiel.pl/kontakt/
-
Ciekawe jaką cenę oferują? Podobno konkuręcja z USA puka do polskich chmielarzy po chmiel. Niemiec usilnie pisze umowy na 7lat po 18-20zł.