14 marca 2025 r. to ostatni dzień na wzięcie udziału w szkoleniu z metod ograniczających stosowanie antybiotyków w produkcji zwierzęcej oraz na zgłoszenie przeznaczenia bydła do opasu. W pierwszym przypadku konieczne jest jeszcze dostarczenie zaświadczenia o ukończeniu takiego kursu za pośrednictwem aplikacji eWniosekPlus. Dotychczas formalności tej nie dopełniło 26 proc. rolników.
W szkoleniach na temat metod ograniczających stosowanie antybiotyków w produkcji zwierzęcej należy wziąć udział do 14 marca 2025 r. Kursy organizują Centrum Doradztwa Rolniczego i wojewódzkie Ośrodki Doradztwa Rolniczego. Dostępne są różne formy kształcenia:
- szkolenie internetowe;
- webinar prowadzony przez przeszkolonych doradców rolnych;
- stacjonarny wykład zorganizowany przez ODR.
Zaświadczenia o ukończeniu szkolenia są przyjmowane przez aplikację eWniosekPlus do 21 marca 2025 r. Skan tego dokumentu można przesłać po kliknięciu w zakładkę Dok. uzupełniające i przejściu do Załączników niemerytorycznych w roku 2024. Dokładny opis czynności, które trzeba wykonać, jest dostępny w rozdziale 16. Dokumenty uzupełniające 2024 „Instrukcji wypełniania wniosku w aplikacji eWniosekPlus” – otwórz. Do tej pory formalności tych dopełniło 74 proc. rolników ubiegających się o płatności dobrostanowe.
Również 14 marca 2025 r. przypada wydłużony termin na zgłoszenie przeznaczenia bydła do opasu – więcej informacji. Obowiązek oznaczenia w systemie IRZplus kierunku użytkowania (mleczny do opasu lub mięsny do opasu, lub do opasu) dotyczy rolników wnioskujących o płatności w ramach Dobrostanu opasów. Warto wiedzieć, że bydło sprzedane lub poddane ubojowi do tego dnia, bez określenia właściwego kierunku użytkowania, zostanie automatycznie zakwalifikowane do płatności w ww. wariancie.
Zdjęcia: Michał Kuchnicki i Irmina Przybylska-Strzelczyk, wyróżnieni w konkursie ARiMR „Gospodarzu, co tam w inwentarzu?”
Źródło
Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa
http://www.arimr.gov.pl/