W dniach 07-10 października 2013 r. w Poznaniu na terenie Międzynarodowych Targów Poznańskich odbyła się XXV ekspozycja Targów Ochrony Środowiska POLEKO, której patronował Minister Ochrony Środowiska. W ramach POLEKO podobnie, jak w ubiegłych latach, funkcjonowały salony tematyczne: Forum Czystej Energii, Glob Pełen Energii, Forum Recyklingu. Targi obfitowały w wiele wydarzeń: seminaria, konferencje poświęcone zagadnieniom: gospodarki odpadami, gospodarki wodno-ściekowej, czystej energii, odnawialnym źródłom energii, innowacjom w bioenergetyce, projektom innowacyjnym na rzecz ochrony środowiska itp. Oto krótka relacja z tych wydarzeń.
Gospodarka odpadami, recykling
Na forum gospodarki odpadami tematem przewodnim były znowelizowane ustawy o odpadach, opakowaniach oraz utrzymaniu czystości i porządku w gminach (ustawa śmieciowa). Nowelizacja przepisów ma na celu zapewnie lepszego poziomu recyklingu odpadów i selektywnej ich zbiórki oraz ograniczenie składowania odpadów ulegających biodegradacji. I chociaż przepisy obowiązują od pół roku, rodzą się wątpliwości czy zdołamy osiągnąć, nałożony wymogami UE, poziom recyklingu odpadów do 2020r. Poziomy te określa w naszym ustawodawstwie rozporządzenie ministra środowiska z 29 maja 2012 r. w sprawie poziomów recyklingu, przygotowania do ponownego użycia i odzysku innymi metodami niektórych frakcji odpadów komunalnych.
Podczas trzydniowego Forum poświęconego „śmieciom” uwagę skupiono na zagadnieniach: selektywnej zbiórki, odzysku i recyklingu odpadów komunalnych, a także zbiórce i recyklingu sprzętu elektrycznego i elektronicznego oraz pojazdów wycofanych z eksploatacji.
Podczas spotkania WIOŚ z Wielkopolski prezentował wyniki pierwszej kontroli na terenie województwa obejmujące gminy i poziom wdrożenia przez nie „ustawy śmieciowej”. Na Forum nie zabrakło tematów związanych z kosztami zbiórki odpadów i recyklingu, sprawozdawczością i poziomem wiedzy mieszkańców nt. segregacji odpadów. Prezentowano formy przekazywania informacji mieszkańcom nt. potrzeby segregacji odpadów oraz skuteczność oddziaływania tych przekazów. Nie zabrakło też wątpliwości dotyczących efektywności zbiórki odpadów ze względu na koszty całego przedsięwzięcia, a także ustalania zasad opłat związanych z wywozem odpadów. Chociaż wszystkie branże zajmujące się odpadami nastawione są pozytywnie do realizacji przepisów to jednak wskazują na pewne braki i niedociągnięcia na niektórych etapach realizacji całego przedsięwzięcia.
W ramach ekspozycji prezentowano urządzenia i technologie do odzysku z odpadów. Swoje wyroby maszyn, urządzeń oraz oprogramowania dla branży gospodarki odpadami (m.in. papier, plastik, guma, szkło, drewno, materiały budowlane z rozbiórki, złom samochodowy itd.) promowali producenci, a także dystrybutorzy tej branży.
Czysta energia
Forum czystej, w tym roku odbyła się jego XIII edycja. Spotkania na tym forum zawsze cieszyły się dużym zainteresowaniem i obejmowały aktualne trendy z dziedziny energii. Jednak w tym roku było nieco inaczej, niewątpliwie miała na to wpływ ustawa o odnawialnych źródłach energii (OZE), a właściwie jej brak, który spowodował pewną stagnacje w tej branży. Przełożyło się to na mniejsze zainteresowanie tą tematyką, a nawet wstrzymanie przez przedsiębiorców inwestycji związanych z instalacjami OZE czy nawet nie uruchamianie tych powstałych w obawie przed stratami.
Podczas spotkań targowych prezentowano aktualne prawo energetyczne, odbyła się też sesja poświęcona pozyskiwaniu gazu z łupków. Przedstawiono aktualną sytuację w branży związanej z rozwojem biogazowi, technologie przetwarzania biomasy w energię elektryczną i cieplną oraz praktyczne aspekty urządzeń grzewczych wykorzystujących energię słoneczną, ciepło ziemi, biomasę. Prezentowano i omawiano zasady funkcjonowania poszczególnych urządzeń wykorzystujących odnawialne źródła energii. Nie zabrakło też tematów poświęconych elektrowniom wiatrowym i kolektorom słonecznym.
Tematykę OZE uzupełniały spotkania w Globie pełnym energii. Podobnie jak w poprzednich latach odbywały się tu spotkania z ekspertami z dziedziny ciepła i energii z udziałem Tomasza Zubilewicza. W ramach spotkań specjaliści przedstawiali postęp i wykorzystanie fotowoltaiki, budownictwo energooszczędne, aspekty wykorzystania urządzeń grzewczych korzystających ze źródeł odnawialnych.
Tematyka zagadnień poruszanych na forach tematycznych Targów POLEKO była obszerna i profesjonalna. Dużym zainteresowanie cieszyły się tematy związane z pozyskiwaniem funduszy na inwestycje. Osoby odwiedzające targi mogły skorzystać z wykładów, konferencji, zaktualizować swoją wiedzę z zakresu m. in. energooszczędnych źródeł energii, ekologicznego postępowania z odpadami itp. W gronie wystawców oprócz instytucji i firm polskich znalazło się wielu przedstawicieli firm zagranicznych. Można było zobaczyć ofertę producentów i dystrybutorów kolektorów słonecznych, paneli fotowoltaicznych, systemów montażu kolektorów, instalacji i akcesoriów do przesyłu, falowników, małych turbin wiatrowych, instalacji dla małych elektrowni wodnych, małych kotłów na biomasę, kotłów kogeneracyjnych i pomp ciepła, systemów zarządzania, sterowników do instalacji, biogazowni, biopaliw, w tym biomasy (biopaliwo stałe) i biogazu, ekologicznych środków transportu (o napędach alternatywnych) i instalacji do uzyskiwania paliwa z odpadów komunalnych.
Zespół Systemów Produkcji Rolnej
CDR O/Poznań
Źródło
Centrum Doradztwa Rolniczego
http://cdr.gov.pl/