Mimo suszy w lasach pojawiły się tzw. kurki czyli pieprznik jadalny. Wielu amatorów zapewne ucieszył ten fakt, gdyż to bardzo smaczny i aromatyczny grzyb wykorzystywany w kuchni. Okazuje się, że kurka poza smakowitością posiada również wiele właściwości sprzyjających zdrowiu.
Grzyby te zawierają witaminy: takie jak tiamina – 0.015 mg, ryboflawina – 0.215 mg, niacyna - 4.085 mg, witamina B6 - 0.044 mg, kwas foliowy - 2 µg, witamina D – 212 IU oraz minerały: wapń – 15 mg, Żelazo - 3.47 mg, magnez - 13 mg, fosfor - 57 mg, potas - 506 mg, sód – 9 mg, cynk - 0.71 mg.
Oprócz tych składników w kurkach znajduje się hitinmannoza, która eliminuje wszystkie występujące w organizmie ludzkim robaki. Dlatego grzyby te nie są atakowane przez robaki, jak to ma miejsce w przypadku innych jadalnych grzybów. Substancja ta przenika do jajeczek pasożytów, z którymi nawet sok żołądkowy nie daje sobie rady. Paraliżuje układ nerwowy robaków co doprowadza do ich śmierci - właściwość tę wykorzystuje z powodzeniem medycyna ludowa. Syntetyczny odpowiednik tej substancji jest wykorzystywana przez koncerny farmaceutyczne do produkcji leków odrobaczających.
Kolejnym ciekawym składnikiem znajdującym się w kurkach jest kwas trametonolinowy, który jest stosowany w leczeniu wirusowych zapaleń wątroby i nowotworów oraz ergosterol (prowitamina D2), który jest skuteczny w leczeniu chorób wątroby takich jak: zapalenie dróg żółciowych, otłuszczenie, naczyniak -najczęściej spotykany niezłośliwy guz wątroby. Obecność ergosterolu czyni kurki jednym z cennych źródeł roślinnej witaminy D2, która uznawana jest za przeciwnowotworową).
Jednak należy pamiętać, że te właściwości kurki zachowują tylko przy odpowiedniej obróbce, gdyż wysoka temperatura powoduję rozpad wyżej wspomnianych substancji.
Poniżej sposoby dwa wykorzystania właściwości kurek
Nalewka z kurek na wódce
(proporcje dla jednej osoby)
Sposób przygotowania:
Niewielką garść kurek bardzo dokładnie przepłukać pod bieżącą wodą, osuszyć, drobno pokroić, aby otrzymać ilość o zawartości dwóch – trzech łyżek stołowych. Pokrojone kurki wsypać do słoika (200ml), zalać 150ml wódki i zakręcić pokrywkę. Odstawić do lodówki, ponieważ nalewka powinna dojrzewać w stałej temperaturze 6-8 stopni w okresie 14 dni. Po upływie 14 dni nalewkę trzymać w ciemnym miejscu, w temperaturze pokojowej. Jest to kuracja na robaki ludzkie każdego gatunku dla osób dorosłych.
Nalewki nie filtrować, a przed każdym spożyciem wstrząsnąć. Pić przed snem po 1 łyżeczce nalewki (uważać aby do spożywanego płynu nie przedostały się pokrojone grzybki – mogą być ciężko strawne). Naturalnie, dla profilaktyki kurację należy powtarzać Cop jakiś czas.
Suszone kurki
Przepis na suszone kurki pozwoli korzystać z ich właściwości przeciwpasożytniczych w ciągu całego roku. Przygotowując je w taki sposób, nie niszczymy składników leczniczych (hitinmannozy i kwasu trametonolinowego), które, jeszcze raz przypomnę, są bardzo wrażliwe na obróbkę termiczną.
Sposób przygotowania:
0,5 – 1kg kurek (porcja na jedną kurację) oczyścić, dokładnie wypłukać, osuszyć, następnie rozłożyć na tacy lub na blasze piekarnika. Kurki najlepiej suszyć na słońcu od 3 do 5 dni, dopóki nie zrobią się ciemne - wysuszone "na wiór" - na noc chować do domu. Po wysuszeniu zmielić w młynku i przechowywać w szczelnie zamkniętym, szklanym pojemniku, w ciemnym miejscu.
Najlepiej spożywać w postaci posypki na kanapki czy dodawane do potraw np. sałatek, ryżu kasz, twarogu itd. przy czym należy pamiętać, aby potrawy nie były gorące. Nie spożywać więcej jak 1-2 łyżeczki na dobę. Kuracja powinna trwać 20 dni. Powinno się powtarzać co ok. 6 miesięcy.
Można suszyć w piekarniku albo w suszarce do warzyw, w temperaturze nie wyższej niż 50 stopni bo hitinmannoza i kwas trametonolinowy tracą swoje właściwości. Substancje te są też wrażliwe na sól, więc w przypadku zastosowania grzybów do odrobaczania należy zwrócić uwagę na te elementy.
Marta Ceglarek
Źródło danych: USDA National Nutrient Database for Standard Reference, Poradnik Zdrowie. Medycyna naturalna,
Źródło
Wielkopolska Izba Rolnicza
http://www.wir.org.pl/