Prezes UPEMI Wiesław Różański poinformował, że System Gwarantowanej Jakości Żywności QAFP zostanie niedługo rozszerzony o produkty piekarnicze.
„Prawie rok czasu trwały wspólne prace ze Stowarzyszeniem Rzemieślników Piekarstwa RP nad opracowaniem zeszytu branżowego dotyczącego pieczywa. Dokument, który właśnie otrzymał ostateczny kształt i został zaakceptowany przez branżę, zawiera szczegółowe normy dotyczące wytwarzania produktów zbożowych. Po rozmowach z licznymi przedstawicielami branży doszliśmy do wniosku, że produkty piekarskie warto objąć gwarancją jakości QAFP” – powiedział prezes UPEMI.
Celem tych działań jest zahamowanie spadkowej tendencji spożycia chleba w gospodarstwach domowych w Polsce. Jak bowiem wskazują badania, Polacy niechętnie kupują pieczywo ze względu na jego wysoką cenę, niewspółmierną do stale pogarszającej się jakości. Znak QAFP na wyrobach piekarniczych ma być gwarancją dla konsumenta, że produkt został wytworzony przy zachowaniu restrykcyjnych norm, a jego smak i jakość zawsze będzie powtarzalna.
Szczegółowe normy jakościowe mają także stanowić szansę dla piekarni i cukierni, które w chwili obecnej dotknęła fala masowej likwidacji. Jak podkreślił prezes Różański podczas konferencji: „obserwujemy duże zainteresowanie Systemem ze strony branży piekarniczej. Uzyskanie certyfikatu QAFP przez piekarnie pozwoli utrzymać się na rynku i zdobyć zaufanie konsumentów pieczywa”.
Prezes UPEMI Wiesław Różański był jednym z prelegentów podczas konferencji „Ziarno pełne zdrowia”, którą zorganizował Polski Związek Producentów Roślin Zbożowych. W spotkaniu, sfinansowanym ze środków Funduszu Promocji Ziarna Zbóż i Przetworów Zbożowych, uczestniczył prezes PZPRZ Stanisław Kacperczyk, członek zarządu Związku Piotr Doligalski, dyrektor Biura Promocji Żywności ARR Piotr Kondraciuk, Jarosław Gajda z Cechu Piekarzy w Radomiu, a także ekspert kulinarny Adam Michalski. W dyskusji na temat jakości pieczywa i walorów odżywczych produktów z pełnego ziarna uczestniczyli także
przedstawiciele mediów, organizacji branżowych (m.in. Stowarzyszenia Rzemieślników Piekarstwa RP) i instytucji rządowych.
Multiproduktowy System Gwarantowanej Jakości Żywności QAFP powstał w 2008 r. z inicjatywy Unii Producentów i Pracodawców Przemysłu Mięsnego. Obecnie dotyczy kulinarnego mięsa wieprzowego, drobiowego i wędlin. UPEMI oczekuje właśnie na zatwierdzenie przez Ministerstwo Rolnictwa zeszytu branżowego dotyczącego pieczywa. W listopadzie powstały także dwa koła branżowe przy Unii: Koło Garmażeria i Koło Zielarskie.
„System QAFP od początku kierował się filozofią, aby objąć swoim zakresem wiele produktów spożywczych, nie tylko mięso i jego przetwory. Jak tylko otrzymamy zatwierdzenie zeszytu branżowego dotyczącego pieczywa natychmiast ruszymy z procesem certyfikacji tych produktów ” – dodał prezes Różański.