Polskę reprezentowała podsekretarz stanu Krystyna Gurbiel. Wiceminister krytycznie odniosła się do sytuacji, która miała miejsce w początkowym etapie afery i bezpodstawnych oskarżeń kierowanych pod adresem polskich firm eksportujących mięso wołowe do Irlandii.
– Inspekcja weterynaryjna, po przeprowadzeniu licznych badań, nie wykryła w polskich zakładach fałszowania mięsa wołowego koniną – podkreśliła wiceminister Gurbiel.
W toku dyskusji zwrócono uwagę na kwestię etykietowania i zaproponowano wprowadzenie etykietowania żywności przetworzonej. Dotychczas w UE funkcjonują przepisy nakazujące etykietowanie produktu nieprzetworzonego, jednak KE przygotowuje już raport dotyczący możliwości wprowadzenia etykietowania również żywności przetworzonej.
Ponadto poinformowano, że nie ma żadnych dowodów, iż sfałszowane produkty w jakikolwiek sposób zagrażają zdrowiu konsumentów. Jednak, jak podkreślali wszyscy ministrowie, konieczne jest dodatkowe dochodzenie, w celu precyzyjnego wyjaśnienia źródła tego kryzysu. Uzgodniono, że koordynacją działań służb zaangażowanych w śledztwo w różnych krajach zajmie się Europol.
Polska popiera zarówno pomysł badań, jak i wstępnie opowiada się za propozycją zmiany przepisów dotyczących etykietowania przetworzonej żywności.
Komisarz UE ds. zdrowia i ochrony konsumentów Tonio Borg zasugerował przeprowadzenie w ciągu miesiąca we wszystkich krajach Unii dwóch serii testów. Pierwsza objęłaby testy DNA na 2500 próbkach produktów wołowych, a w ramach drugiej serii przebadano by 4000 próbek, w tym 1500 próbek produktów spoza UE, na obecność fenylobutazonu – leku weterynaryjnego stosowanego w hodowli koni sportowych.
Ministrowie rolnictwa UE mają zająć się propozycją KE na spotkaniu 25 lutego.
Źródło
Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi
http://www.minrol.gov.pl/