Zwiedzając ekspozycję i wręczając złote i srebrne medale oraz dyplomy i tytuły wiceczepionów, minister gratulował wszystkim hodowcom świetnych rezultatów.
– Prezentowane okazy, począwszy od pszczół, czyli najmniejszych obecnych tu zwierząt, poprzez ryby, drób, zwierzęta futerkowe, trzodę chlewną, aż po krowy czy konie, to elita wśród polskiej i europejskiej hodowli – przyznał zwracając jednocześnie uwagę, że często jest to dorobek kilku pokoleń.
– Dziękuję Wam za wysiłek włożony w rozwój polskiej produkcji zwierzęcej – mówił Stanisław Kalemba podczas uroczystej gali wręczenia odznaczeń państwowych i resortowych. – To dzięki Waszej wieloletniej pracy i zaangażowaniu mamy tak dobre osiągnięcia. Wysoka jakość polskich produktów jest wynikiem Waszej działalności. Także dzięki Wam polska żywność coraz skutecznej zdobywa rynek unijny i inne rynki światowe. Za rok ubiegły wartość eksportu produktów rolno-spożywczych wyniosła ponad 17,5 mld euro, co daje nam dodatnie saldo na poziomie ponad 4,1 mld euro – podkreślił minister.
Szef resortu rolnictwa nawiązał również do dotychczas wypracowanych porozumień w ramach unijnych negocjacji budżetowych. – Obecnie czekamy na ostateczne decyzje Parlamentu Europejskiego, które powinny zostać podjęte do końca czerwca. Pragniemy również wypracować porozumienie odnośnie możliwości wykorzystywania na terenach wiejskich środków z funduszu spójności, z przeznaczeniem na inwestycje w infrastrukturę, Internet szerokopasmowy oraz meliorację.
W odniesieniu do innych bieżących spraw, nad którymi pracuje resort rolnictwa, minister zapewnił, że będzie dbał o jak najlepsze warunki funkcjonowania branży rolno-spożywczej, gdyż jest ona jednym z najważniejszych filarów polskiej gospodarki i nadal ma duży potencjał i wiele możliwości rozwoju.
Tegoroczna edycja Krajowej Wystawy Zwierząt Hodowlanych wzbogacona została o „Mięsną Arenę”, czyli kulinarną majówkę z licznymi atrakcjami zarówno dla dzieci, jak i dla dorosłych. Przedsięwzięcie sfinansowane zostało przez Fundusze Promocji Mięsa Drobiowego, Mięsa Wieprzowego i Mięsa Wołowego, a jego celem było propagowanie idei zdrowego żywienia w oparciu o te właśnie trzy rodzaje mięs. Zwiedzający mieli zatem możliwość uczestnictwa w licznych konkursach i spotkaniach edukacyjnych.
W ramach KWZH już po raz 26. prezentowane były najlepsze okazy: koni, bydła ras mięsnych i mlecznych, trzody chlewnej, owiec, kóz, kaczek i kur, strusi, zwierząt futerkowych (króliki, szynszyle i nutrie), pszczół, ślimaków oraz ryb słodkowodnych. Można było zapoznać się także z hodowlą takich zwierząt jak: alpaki, jelenie, wielbłądy, żubronie, gołębie. Poznański Ogród Zoologiczny przedstawił egzotyczną hodowlę zwierząt gospodarskich, a także ekologiczny aspekt ochrony gadów i płazów. Po raz kolejny można było oglądać zwierzęta objęte programami ochrony w ramach wystawy Polskich Ras Zachowawczych, organizowanej przez Instytut Zootechniki – Państwowy Instytut Badawczy.
Kolejna moc atrakcji w ramach Krajowej Wystawy Zwierząt Hodowlanych już za dwa lata.
Galeria zdjęć:
Źródło
Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi
http://www.minrol.gov.pl/