Pod tym hasłem, 2 lipca w Żegocinie (powiat pleszewski), odbył się pierwszy z dwóch pikników promocyjnych sfinansowanych z Funduszu Promocji Mięsa Wieprzowego. Impreza miała na celu zwrócić uwagę konsumentów na walory odżywcze i zdrowotne mięsa wieprzowego oraz na jego kulinarne zastosowanie. Temu służyły degustacje, pokazy kulinarne oraz zorganizowany przy tej okazji konkurs na najlepszą potrawę z wieprzowiny. Organizatorem wydarzenia była Wielkopolska Izba Rolnicza.
Głównym celem pikniku było zapoznanie uczestników z zaletami przetworów i produktów wytworzonych z polskiego mięsa wieprzowego oraz uświadomienie potrzeby obecności mięsa wieprzowego w diecie człowieka. W związku z tym degustacje przygotowane w ramach imprezy oparte były właśnie na produktach z wieprzowiny.
Gości wydarzenia częstowano zupą na wywarze wieprzowym, kotletami mielonymi, gulaszem oraz pieczenią wieprzową. Potrawy te podane były z gotowanymi ziemniakami, mizerią oraz warzywnymi surówkami.
Ważnym elementem realizacji zadania były pokazy kulinarne, które prowadził Paweł Powroźnik z restauracji „P jak Pysznie”. Szef kuchni przed publicznością przygotował smażoną kaszankę z cebulą, kotlety z mięsa mielonego oraz pomidory z mięsnym farszem. Pokazy kulinarne były okazją do przybliżenia uczestnikom walorów smakowych oraz odżywczych mięsa wieprzowego oraz do wskazania jego kulinarnego zastosowania. Kucharz szczegółowo omówił poszczególne etapy przygotowania potraw oraz sztuczki, które ułatwiają kulinarną obróbkę wieprzowiny. Potrawy przygotowane w ramach pokazów kulinarnych przekazane zostały do degustacji wśród publiczności.
„Smacznie i zdrowo z polską wieprzowiną” to również hasło konkursu na najlepszą potrawę z wieprzowiny, który rozstrzygnięty został podczas pikniku. Do Konkursu zgłosiło się aż trzynastu uczestników:
- Stowarzyszenie Kół Gospodyń Wiejskich Gminy Wielichowo
- KGW GRABONÓG
- KGW Barce
- Stowarzyszenie Koło Gospodyń Wiejskich w Sławsku
- KGW Sobótka
- KGW Wtórek
- Kółko Włościanek w Żegocinie
- Stowarzyszenie KLAR Kawcze Lokalnie Aktywnie Razem
- KGW Orzechowianki
- KGW Dzierzążenko Dziarskie Babki
- KGW Osowiec
- KGW Nowy Dwór
- KGW Święte
Wszyscy uczestnicy stawili się ze zgłoszonymi do konkursu potrawami i zaprezentowali je przed Komisją Konkursową. Wśród zgłoszonych potraw były karkówki, tradycyjne wędliny ze świniobicia, zupy, gulasze, kotlety schabowe a nawet pączki smażone na smalcu. Różnorodność konkursowych potraw jest potwierdzeniem wszechstronnego wykorzystania oraz bogatych tradycji kulinarnych związanych z mięsem wieprzowym w polskiej kuchni.
Uczestnicy konkursu swoimi potrawami poczęstowali również uczestników imprezy.
Wszystkich konkursowych potraw spróbowała Komisja Konkursowa, w skład której weszli: Jolanta Nawrocka reprezentująca Komisję ds. Kobiet i Rodziny w Środowisku Wiejskim działającą przy Wielkopolskiej Izbie Rolniczej, Członkowie Zarządu WIR Jan Pauliński i Jerzy Kostrzewa oraz szef kuchni Paweł Powroźnik.
Po ocenie potraw Komisja zdecydowała o przyznaniu tytułu laureata konkursu wszystkim jego uczestnikom. W związku z tym wszyscy otrzymali pamiątkowy dyplom oraz atrakcyjne nagrody rzeczowe, które wręczył Prezes WIR Piotr Walkowski.
W ramach Pikniku powstały także stoiska kulinarne przygotowane przez: Stowarzyszenie Kół Gospodyń Wiejskich Gminy Wielichowo, KGW Sobótka, KGW Wtórek oraz Koła Gospodyń Wiejskich z powiatu konińskiego oraz złotowskiego. Na stoiskach oprócz potraw z wieprzowiny częstowano także ciastami, pieczywem, kawą oraz domowej roboty sokami.
Przez cały czas trwania imprezy funkcjonowało stoisko informacyjne, gdzie można było wysłuchać prelekcji na temat wartości odżywczych wieprzowiny oraz zobaczyć prezentację multimedialną na temat mięsa wieprzowego. Uczestnicy imprezy promocyjnej otrzymywali również broszury informacyjne dotyczące zalet mięsa wieprzowego oraz wskazówek dotyczących jego przygotowania. Broszury zawierały także cenne dla gospodyń przepisy kulinarne na przygotowanie dań z tego gatunku mięsa.
Dla najmłodszych zorganizowano konkurs plastyczny. Dzieci, w zamian za przygotowanie rysunku bądź kolorowanki, otrzymywali atrakcyjne nagrody rzeczowe. Dorośli natomiast mogli sprawdzić swoją wiedzę z zakresu hodowli trzody chlewnej a także wypełnić ankietę dotyczącą oceny imprezy promocyjnej.
Kulinarnym atrakcją w Żegocinie towarzyszyły również występy zespołów związanych z żegocińskim Ośrodkiem Kultury w tym Kapeli Ludowej z Żegocina, a w dalszej części goście zaproszeni zostali do wysłuchania występów artystycznych odbywających się w ramach XXIII Międzynarodowych Spotkań Folklorystycznych - Estrada Folkloru. Dodatkowymi atrakcjami był plener rzeźbiarski odbywający się w ramach projektu „Historia Żegocina w drewnie ukryta” oraz Targi Sztuki Ludowej.
Opracowanie Katarzyna Strzyż
Źródło
Wielkopolska Izba Rolnicza
http://www.wir.org.pl/