W Wysocku Wielkim, 17 września, podczas Jubileuszu 725 – lecia tejże miejscowości odbył się pierwszy z dwóch pikników promocyjnych sfinansowanych z Funduszu Promocji Mięsa Wieprzowego. Impreza miała na celu zwrócić uwagę konsumentów na walory odżywcze i zdrowotne mięsa wieprzowego oraz na jego kulinarne zastosowanie.
W programie Pikniku odbyły się degustacje i pokazy kulinarne, konkurs na najlepszą potrawę z wieprzowiny oraz konkursy dla dzieci. Organizatorem wydarzenia była Wielkopolska Izba Rolnicza.
Wieprzowina to bardzo dobre źródło wysokowartościowego i dobrze przyswajalnego białka - głównego elementu budulcowego naszego organizmu, witaminy B1, która współuczestnicy w prawidłowym funkcjonowaniu układu nerwowego oraz wspomaga pracę układu sercowo-naczyniowego, witaminy E, która pozytywnie wpływa na skórę i jest silnym przeciwutleniaczem a także żelaza, które jest lepiej przyswajalne niż żelazo z produktów pochodzenia roślinnego. To tylko cześć zalet wieprzowiny, o których można było się dowiedzieć podczas Pikniku. Głównym celem wydarzenia było uświadomienie konsumentom potrzeby obecności mięsa wieprzowego w diecie człowieka, dlatego degustacje przygotowane zostały w oparciu o wieprzowinę i jej przetwory. Gości wydarzenia częstowano zupą na wywarze wieprzowym, gulaszem, pieczonymi żeberkami, golonkami oraz pieczenią wieprzową i schabem. Potrawy te podawane były z gotowanymi ziemniakami, pieczywem oraz warzywnymi surówkami.
Kolejne interesujące potrawy na bazie wieprzowiny przygotował Paweł Powroźnik z restauracji „P jak Pysznie”. Szef kuchni przed publicznością przygotował hot – dogi (wspólnie z KGW Sobótka), hamburgery (wspólnie z KGW Wtórek) oraz kotlety z mortadeli. Pokazy kulinarne były okazją do przybliżenia uczestnikom walorów smakowych oraz odżywczych mięsa wieprzowego oraz do wskazania jego kulinarnego zastosowania. Kucharz szczegółowo omówił poszczególne etapy przygotowania potraw oraz sztuczki, które ułatwiają kulinarną obróbkę wieprzowiny. Potrawy przygotowane w ramach pokazów kulinarnych przekazane zostały do degustacji wśród publiczności.
Swoje pomysły na przygotowanie wieprzowiny zaprezentowali również uczestnicy konkursu kulinarnego, którymi były Kola Gospodyń Wiejskich. Do Konkursu zgłosiło się sześciu uczestników:
- KGW Lewków
- KGW „Zacharzewianki” z Zacharzewa
- KGW w Szczurach
- KGW w Sobótce
- KGW we Wtórku
- KGW Niedźwiedź
Konkurs miał na celu ukazanie tradycji kulinarnych oraz umiejętności i pasji uczestników. Zgodnie z regulaminem składał się z dwóch etapów. Pierwszy etap polegał na przesłaniu przepisu na potrawę z wieprzowiny. Z nadesłanych zgłoszeń Komisja miała za zadanie wybrać pięciu uczestników, którzy zaproszeni zostali do drugiego etapu polegającego na przygotowaniu potrawy i prezentacji jej podczas Pikniku. Komisja Konkursowa wskazała pięć najlepszych przepisów ale zaprosiła do udziału w imprezie i prezentacji swojej potrawy podczas Pikniku także szóstego uczestnika. Tym samym KGW Niedźwiedź jako uczestnik dodatkowy także miało możliwość przygotować swoją potrawę na imprezę w Wysocku.
Wśród zgłoszonych do konkursu potraw była pieczona karkówka z nutą ciemnego piwa, schab panierowany z kością, zraz z mięsa mielonego, bitki wieprzowe z pieczarkami, polędwiczki wieprzowe w sosie z leśnych grzybów, żeberka po staropolsku oraz pieczeń husarska z karkówki i szarpana wieprzowina w bułce. Różnorodność konkursowych potraw jest potwierdzeniem wszechstronnego wykorzystania wieprzowiny oraz bogatych tradycji kulinarnych związanych z tym rodzajem mięsa i jego przetworów.
Oceny konkursowych potraw podjęli się Piotr Walkowski Prezes WIR Ambasador Sieci Dziedzictwa Kulinarnego WIELKOPOLSKA, Paweł Powroźnik z restauracji „P jak Pysznie” w Kępnie, krytyk kulinarny oraz Maria Schubert Kierownik Biura Powiatowego WIR w Ostrzeszowie i w Kępnie. Komisja konkursowa po spróbowaniu wszystkich potraw zdecydowała o przyznaniu tytułu laureata konkursu wszystkim pięciu uczestnikom drugiego etapu. Wszyscy laureaci otrzymali pamiątkowy dyplom oraz atrakcyjną nagrodę rzeczową. Po ocenie przez Komisję potrawy przekazane zostały do degustacji.
Koła Gospodyń, które brały udział w konkursie przygotowały także stoiska kulinarne, na których oprócz potraw z wieprzowiny częstowano także ciastami, pieczywem, kawą oraz domowej roboty sokami. Przez cały czas trwania imprezy funkcjonowało stoisko informacyjne, gdzie można było wysłuchać prelekcji na temat wartości odżywczych wieprzowiny oraz zobaczyć prezentację multimedialną na temat mięsa wieprzowego. Uczestnicy imprezy promocyjnej otrzymywali również broszury informacyjne dotyczące zalet mięsa wieprzowego oraz wskazówek dotyczących jego przygotowania. Broszury zawierały także cenne dla gospodyń przepisy kulinarne na przygotowanie dań z tego gatunku mięsa.
Dla najmłodszych zorganizowano konkurs plastyczny pt. „Wesoła świnka” oraz dla nieco starszych dzieci Quiz „Świnka w bajce”. Do wygrania były książki kucharskie dla dzieci. Dorośli natomiast mogli sprawdzić swoją wiedzę z zakresu hodowli trzody chlewnej a także wypełnić ankietę dotyczącą oceny imprezy promocyjnej. Kulinarnym atrakcjom towarzyszył występ Grupy Fest, która zaprezentowała monologi i piosenki w ramach biesiady śląskiej.
Trzodę chlewną w Polsce utrzymuje się obecnie w 52,9 tys. stadach. Dla porównania w 2002 roku takich stad było 760 tys. Pogłowie świń liczy aktualnie 9,2 mln sztuk, z czego co trzecia świnia utrzymywana jest w województwie wielkopolskim. Polskie tradycyjne rasy świń to PBZ (polska biała zwisłoucha) oraz WBP (wielka biała polska), charakteryzują się one bardzo wysoką, kulinarną jakością mięsa, niestety tych stad ubywa na rzecz importu warchlaków z Danii. Mamy również lokalne rasy zachowawcze takie jak świnie puławskie czy złotnickie, których mięso posiada wybitne walory smakowe. Polacy konsumują przeciętnie około 40 kg wieprzowiny rocznie, na 79 kg łącznej konsumpcji mięsa. Obok Niemców, jesteśmy najbardziej wieprzowym krajem w UE. Na dzień dzisiejszy mamy deficyt w handlu zagranicznym wieprzowiną, to znaczy więcej tego mięsa importujemy aniżeli eksportujemy. W Europie produkcja wieprzowiny, poza Hiszpanią, spada.
Opracowanie Katarzyna Strzyż
Źródło
Wielkopolska Izba Rolnicza
http://www.wir.org.pl/