W dniu dzisiejszym tj. 6 lipca br. Wielkopolska Izba Rolnicza wystosowała pismo do Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi – Henryka Kowalczyka z uwagami do ogłoszonego niedawno mechanizmu wsparcia dla producentów świń pn. „Nadzwyczajna pomoc dostosowawcza dla producentów świń”.
Obecnie wszyscy z głębokim niepokojem przyglądamy się trudnej sytuacji rynkowej. Horrendalnie wysokie ceny nawozów, paliw oraz energii sprawiają, że wszyscy z ogromnym niepokojem patrzą na coraz to trudniejszą sytuację polskich rolników. Jakby tego było mało, to dodatkowo dochodzą do tego także stale rosnące ceny pasz, zbóż oraz innych kosztów produkcji. Analizy i notowania prowadzone systematycznie przez Wielkopolską Izbę Rolniczą wskazują na spadek rentowności produkcji w wielu gałęziach rolnictwa. W szczególnie trudnej sytuacji znaleźli się producenci trzody chlewnej.
W Polsce od początku 2021 roku do 30 czerwca br. zlikwidowanych zostało blisko 40 tys. stad trzody chlewnej. Głównym powodem zamykania gospodarstw w roku ubiegłym był szalejący i rozprzestrzeniający się wirus afrykańskiego pomoru świń oraz brak jakiejkolwiek rentowności produkcji. Pomimo wzrostu cen skupu, rentowność tej gałęzi produkcji rolniczej pozostaje nieopłacalna. W zasadzie od końca lutego br. dostrzegamy długo wyczekiwane podwyżki cen tucznika w skupach. Obecnie cena skupu tucznika kształtuje się na poziomie około 6,50 zł/kg. Wprawdzie rosną ceny w skupach, jednak należy zwrócić uwagę na lawinowo rosnące koszty produkcji. Niestety wzrosty cen nie zapewniają rolnikom zysków, a do opłacalności tego kierunku produkcji jeszcze daleko. Sytuacja związana z prognozowaną mniejszą produkcją zbóż i kukurydzy, spowoduje kolejne wzrosty kosztów pasz na jesień tego roku. Podobnie rosnąć będą koszty energii oraz paliwa. To spowoduje, że jesień dla producentów trzody chlewnej będzie bardzo ciężka.
Samorząd rolniczy z zadowoleniem przyjął informację o uruchomieniu przez Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi mechanizmu dla producentów świń pn. „Nadzwyczajna pomoc dostosowawcza dla producentów świń”, który z pewnością zapewni producentom stabilizację warunków ekonomicznych, w tych ciężkich, niepewnych czasach. Jednakże zdaniem samorządu rolniczego należy zmienić treść załącznika do Rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 22 kwietnia 2022 roku poz. 879. W ww. załączniku wymienione są warunki, które musi spełnić gospodarstwo rolne, aby móc ubiegać się o pomoc w postaci dopłaty do prosiąt. Wielkopolska Izba Rolnicza apeluje o to, aby jednym z opisanych tam działań był dobrostan zwierząt, który jest bezpośrednio związany z prowadzeniem produkcji zwierzęcej, a obecnie tam nie uwzględniony.
Dodatkowo Wielkopolska Izba Rolnicza uważa, iż mechanizm na wyrównanie obniżonego dochodu uzyskanego przez producenta ze sprzedaży świń z siedzib stada, położonego na obszarach objętych restrykcjami w związku z ASF powinien mieć charakter trwały, a przyjmowanie wniosków winno odbywać się w sposób ciągły. Taki wniosek delegatów do Walnego Zgromadzenia Wielkopolskiej Izby Rolniczej został zgłoszony w ramach uchwalonego w dniu 21 czerwca 2022r. Stanowiska X Walnego Zgromadzenia Wielkopolskiej Izby Rolniczej VI kadencji w sprawie trudnej sytuacji rolników. W odpowiedzi na nasze pismo Komisja Europejska wyraziła zdanie, że takie rekompensaty należą się rolnikom ze stref ASF, ponieważ dzięki tym strefom handel z pozostałych obszarów może odbywać się w sposób wolny. Różnice cenowe w skupie są faktem, który został potwierdzony ustaleniami pomiędzy Głównym Lekarzem Weterynarii a podmiotami skupowymi.
Jeżeli tylko otrzymamy odpowiedź z Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi niezwłocznie ją Państwu przekażemy.
Aleksander Poznański
Andrzej Przepióra
Źródło
Wielkopolska Izba Rolnicza
http://www.wir.org.pl/