W czerwcu oficjalnie rozpoczął swoją działalność AgriTech Hub – pierwszy polski fundusz venture capital w pełni dedykowany branży agrotech. Zajmie się on komercjalizacją najbardziej perspektywicznych projektów B+R w fazie Proof of Concept (PoC) i Proof of Principle (PoP) dla sektora rolno-spożywczego.
Rozwiązania i technologia dla agrotech
AgriTech Hub koncentruje się na inwestowaniu w rozwiązania i technologie w obszarze całego łańcucha wartości dodanej w rolnictwie oraz szeroko pojętej branży agrotech. Szczególnie interesujące dla funduszu są segmenty Smart Fields – rolnictwo precyzyjne oraz Healthy Foods – zdrowa żywność z wykorzystaniem technologii ICT.
Funduszem zarządzają Marcin Woźniak oraz Ireneusz Tomczak – doświadczeni menedżerowie i inwestorzy. Dotychczas aktywnie działali oni przede wszystkim w obszarze nowych technologii i ICT, m.in. w funduszu venture capital – KnowledgeHub, który dedykowany jest innowacyjnym rozwiązaniom marketingowym i skupia w swoim portfelu ponad 20 spółek.
Na styku nauki i biznesu
AgriTech Hub chce być pomostem między światem nauki a biznesu, dlatego od początku swej działalności stawia na ścisłą współpracę ze środowiskiem naukowym.
Na długo przed uruchomieniem funduszu podjęliśmy rozmowy z centrami transferu technologii największych uczelni oraz z instytucjami naukowymi w Polsce. Większość z tych podmiotów wyraziła już gotowość do współpracy z nami – komentuje Marcin Woźniak, dyrektor zarządzający AgriTech Hub. Wierzymy, że tylko budowanie bliskiej relacji z najlepszymi ośrodkami naukowo-badawczymi, instytucjami i partnerami z sektora przedsiębiorstw, jest drogą do efektywnych inwestycji, niosących realną wartość dla branży rolno spożywczej, a co za tym idzie – dla konsumenta – dodaje Woźniak.
Wsparcie MITEF
AgriTech Hub wspierany jest merytorycznie, zwłaszcza w procesie akceleracji projektów, przez MIT Enterprise Forum Poland – będący członkiem ogólnoświatowej sieci MIT Enterprise Forum (MITEF), zrzeszonej pod egidą Massachusetts Institute of Technology (MIT). Celem organizacji jest mentoring oraz edukacja przedsiębiorczych naukowców w zakresie komercjalizacji wyników ich badań, a także pomoc w łączeniu i współpracy z doświadczonymi przedsiębiorcami i otoczeniem biznesowym.
Obecnie fundusz we współpracy z MITEF przygotowuje raport Badanie (R)ewolucja Agrobiznesu, dotyczący innowacji i inwestycji w środowisku agrotech w Polsce. Jego wyniki mają dostarczyć informacji o realnych potrzebach w zakresie badań i rozwoju podmiotów sektora rolno-spożywczego. Swój udział w tworzeniu raportu może mieć każdy decydent związany z agrotech, który wypełni ankietę dostępną na stronie http://agritech2016.questionpro.com
Więcej na temat AgriTech Hub na www.agritechhub.pl