J. E. Tomasz Łukaszuk, Ambasador RP w Indiach, przychylając się do prośby Pana Stanisława Kowalczyka Głównego Inspektora JHARS, wziął udział wraz ze współpracownikami w 9. Sesji Komitetu Komisji Kodeksu Żywnościowego FAO/WHO ds. Zanieczyszczeń Żywności (CCCF), która odbyła się w New Delhi w dniach 16-20 marca 2015 r.
Ważnym punktem porządku obrad, w którym osiągnięto porozumienie i przekazano dokument do ostatecznego zatwierdzenia przez Komisję Kodeksu Żywnościowego, był projekt zmian najwyższych dopuszczalnych poziomów ołowiu w wybranych owocach, warzywach i ich przetworach w Ogólnej Normie Kodeksowej dla Zanieczyszczeń i Toksyn w Żywności i Paszach.
Komitet przyjął także maksymalne poziomy dla DON-u (deoksyniwalenolu) - 2 mg/kg w surowych ziarnach zbóż (pszenicy, kukurydzy i jęczmieniu) oraz 1 mg/kg w mące, semolinie, mące razowej i płatkach otrzymanych z pszenicy, kukurydzy i jęczmienia pomimo rezerwacji Unii Europejskiej, Norwegii i Federacji Rosyjskiej, które wnioskowały o niższy poziom. Odnośnie DON-u w produktach na bazie zbóż dla niemowląt i małych dzieci przyjęto najwyższy poziom 0,2 mg/kg suchej masy produktu przy rezerwacji Kanady, USA (postulowany wyższy poziom) i Federacji Rosyjskiej (postulowany niższy poziom).
W dniu 4 marca 2015 r. w Brukseli odbyło się spotkanie Grupy Roboczej Rady UE ds. Codex Alimentarius mające celu przygotowanie wspólnego stanowiska UE do poszczególnych punktów agendy sesji CCCF. W posiedzeniu jako przedstawiciel Polski wzięła udział Pani Monika Mania – ekspert z Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego - Państwowego Zakładu Higieny.
Raport z sesji zostanie opublikowany na stronie http://www.codexalimentarius.org/meetings-reports/en/.
Źródło
Inspekcja Jakości Handlowej Artykułów Rolno-Spożywczych
http://www.ijhar-s.gov.pl