Przedstawiciele Ambasady RP w Republice Indii reprezentowali Polskę podczas 9. Sesji Komitetu Komisji Kodeksu Żywnościowego FAO/WHO ds. Zanieczyszczeń Żywności.

J. E. Tomasz Łukaszuk, Ambasador RP w Indiach, przychylając się do prośby Pana Stanisława Kowalczyka Głównego Inspektora JHARS, wziął udział wraz ze współpracownikami w 9. Sesji Komitetu Komisji Kodeksu Żywnościowego FAO/WHO ds. Zanieczyszczeń Żywności (CCCF), która odbyła się w New Delhi w dniach 16-20 marca 2015 r.

 Ważnym punktem porządku obrad, w którym osiągnięto porozumienie i przekazano dokument do ostatecznego zatwierdzenia przez Komisję Kodeksu Żywnościowego, był projekt zmian najwyższych dopuszczalnych poziomów ołowiu w wybranych owocach, warzywach i ich przetworach w Ogólnej Normie Kodeksowej dla Zanieczyszczeń i Toksyn w Żywności i Paszach.

Komitet przyjął także maksymalne poziomy dla DON-u (deoksyniwalenolu) - 2 mg/kg w surowych ziarnach zbóż (pszenicy, kukurydzy i jęczmieniu) oraz 1 mg/kg w mące, semolinie, mące razowej i płatkach otrzymanych z pszenicy, kukurydzy i jęczmienia pomimo rezerwacji Unii Europejskiej, Norwegii i Federacji Rosyjskiej, które wnioskowały o niższy poziom. Odnośnie DON-u w produktach na bazie zbóż dla niemowląt i małych dzieci przyjęto najwyższy poziom 0,2 mg/kg suchej masy produktu przy rezerwacji Kanady, USA (postulowany wyższy poziom) i Federacji Rosyjskiej (postulowany niższy poziom).

W dniu 4 marca 2015 r. w Brukseli odbyło się spotkanie Grupy Roboczej Rady UE ds. Codex Alimentarius mające celu przygotowanie wspólnego stanowiska UE do poszczególnych punktów agendy sesji CCCF. W posiedzeniu jako przedstawiciel Polski wzięła udział Pani Monika Mania – ekspert z Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego - Państwowego Zakładu Higieny.

Raport z sesji zostanie opublikowany na stronie http://www.codexalimentarius.org/meetings-reports/en/.

 

Źródło
Inspekcja Jakości Handlowej Artykułów Rolno-Spożywczych
http://www.ijhar-s.gov.pl

125ml milk

Cenimy sobie Państwa wypowiedzi,
dlatego prosimy aby były one wyrażane w dobrym tonie oraz nie łamały polskiego prawa.
Komentarze łamiące te zasady będą niezwłocznie usuwane.
Dodaj komentarz
*
Tytuł komentarza:
*
Komentarz:
komentarz
*
Podpis:

Jeśli chcesz otrzymywać informacje o najważniejszych wiadomościach rolniczych oraz przydatnych poradach rolniczych możesz zapisać się do newslettera (po lewej stronie ekranu).

TAGI: kodeksu; zanieczyszczeń; Żywnościowego; fao/who; komisji; komitetu; zbóż; Żywności; niższy; federacji; przedstawiciele; rezerwacji; udział; kukurydzy; podczas; Żywności.;

Ta strona korzysta z plików COOKIES. więcej »