29. Sesja Komitetu Komisji Kodeksu Żywnościowego FAO/WHO ds. Zasad Ogólnych

W dniach 9-13 marca 2015 r. w Paryżu odbyła się 29. Sesja Komitetu KKŻ FAO/WHO ds. Zasad Ogólnych (CCGP). Przedstawiciele Państw Członkowskich UE spotkali się również 25 lutego 2015 r. w Brukseli na posiedzeniu Grupy Roboczej Rady UE ds. Codex Alimentarius w celu przygotowania wspólnego stanowiska UE do poszczególnych dokumentów agendy spotkania we Francji.

W obu spotkaniach Polskę reprezentowała Magdalena Kowalska, Główny specjalista Biura Współpracy Międzynarodowej GIJHARS. Najważniejszym tematem Sesji był przegląd zarządzania pracami kodeksowymi. Obszerny dokument dyskusyjny, przygotowany wspólnie przez Sekretariat KKŻ, FAO i WHO podejmuje szereg kontrowersyjnych tematów dotyczących zasad funkcjonowania Komisji Kodeksu Żywnościowego takich, jak gruntowne zmiany w Komitecie Wykonawczym, zmiana struktury organizacji, czy zmiana sposobu głosowania na forum KKŻ.

UE była jednym z inicjatorów dyskusji w powyższym zakresie. Polska wzięła aktywny udział w opracowaniu stanowiska UE do powyższego dokumentu. Biuro Współpracy Międzynarodowej GIJHARS opracowało i przekazało pisemne uwagi do projektu stanowiska UE. Przedstawiciel Polski zgłosił również uwagi i dodatkowe propozycje podczas spotkania Grupy Roboczej Rady UE i spotkań koordynacyjnych UE odbywających się podczas sesji.

Należy zauważyć, że niektóre kraje członkowskie KKŻ próbują od wielu lat zablokować dyskusję nad jakimikolwiek zmianami funkcjonowania KKŻ. Tym razem, powołując się na kwestie proceduralne (późna publikacja dokumentu, późny dostęp do dokumentu w języku hiszpańskim), przedstawiciele państw z obu regionów Ameryki (Północnej i Południowej) – zwolennicy status quo - nie dopuścili, aby efektem tegorocznej dyskusji na forum Komitetu KKŻ FAO/WHO ds. Zasad Ogólnych były jasne rekomendacje, wiążące decyzje, lub konkretne wnioski. Pomimo wyraźnego oporu,  udało się na sesji przeprowadzić szeroką dyskusję, podczas której UE przedstawiła swoje stanowisko do poszczególnych omawianych zagadnień.

Ostatecznie uzgodniono, że dokument dyskusyjny dotyczący zarządzania pracami KKŻ  zostanie włączony do agendy zbliżającej się 38. Sesji Komisji Kodeksu Żywnościowego (Genewa, 6-11 lipca 2015), gdzie będzie omawiany z uwzględnieniem zapisu dyskusji na sesji CCGP zawartego w raporcie, który dostępny jest już na stronie http://www.codexalimentarius.org/meetings-reports/en/.

Źródło
Inspekcja Jakości Handlowej Artykułów Rolno-Spożywczych
http://www.ijhar-s.gov.pl

125ml milk

Cenimy sobie Państwa wypowiedzi,
dlatego prosimy aby były one wyrażane w dobrym tonie oraz nie łamały polskiego prawa.
Komentarze łamiące te zasady będą niezwłocznie usuwane.
Dodaj komentarz
*
Tytuł komentarza:
*
Komentarz:
komentarz
*
Podpis:

Jeśli chcesz otrzymywać informacje o najważniejszych wiadomościach rolniczych oraz przydatnych poradach rolniczych możesz zapisać się do newslettera (po lewej stronie ekranu).

TAGI: komitetu; fao/who; Żywnościowego; komisji; kodeksu; dyskusji; stanowiska; podczas; spotkania; poszczególnych; współpracy; zmiana; roboczej; funkcjonowania; pracami; zarządzan;

Ta strona korzysta z plików COOKIES. więcej »