Komitet Komisji Kodeksu Żywnościowego FAO/WHO do spraw Pozostałości Pestycydów (CCPR) obradował już po raz 55. w dniach od 3 do 8 czerwca br. w Chengdu (Chiny). W sesji uczestniczyło ponad 250 delegatów reprezentujących państwa członkowskie oraz organizacje o statusie obserwatora. Polskę reprezentowały ekspertki z GIJHARS. Przemówienie inauguracyjne wygłosił Xingwang Zhang, wiceminister Rolnictwa i Spraw Wiejskich Chin.
Podczas spotkania CCPR zaprezentowano wyniki prac - naukowego ciała doradczego - Wspólnego Posiedzenia Ekspertów FAO i WHO do spraw Pozostałości Pestycydów (JMPR) dotyczące najwyższych dopuszczalnych poziomów pestycydów (NDP) w żywności oraz środkach żywienia zwierząt. Na podstawie przekazanych rekomendacji delegaci omówili 34 substancje czynne, dla 29 przyjęto zaproponowane NDP, które zostaną przedłożone do zatwierdzenia na 47. sesji Komisji Kodeksu Żywnościowego FAO/WHO (listopad 2024).
Z punktu widzenia dalszych prac związanych z procesem ustalania NDP istotną kwestią było opracowanie kodeksowych planów oraz listy priorytetowych pestycydów do oceny/ponownej oceny przez JMPR w następnych latach do zatwierdzenia podczas 47. sesji KKŻ (listopad 2024).
Ponadto, na sesji omówiono wytyczne dotyczące monitorowania czystości i stabilności materiałów odniesienia oraz roztworów wzorcowych dla pestycydów podczas długiego przechowywania, dyskutowano nad strategią działania dla substancji bez wsparcia, niestwarzających zagrożenia dla zdrowia publicznego zaplanowanych do okresowego przeglądu oraz przedstawiono aktualny status prac w zakresie wyznaczenia NDP dla substancji o podwójnym zastosowaniu - lek weterynaryjny i pestycyd.
Warto podkreślić, że prace CCPR są bardzo ważne dla państw członkowski UE. Zgodnie z prawodawstwem unijnym, najwyższe dopuszczalne poziomy pozostałości pestycydów ustalone na poziomie międzynarodowym przez Komisję Kodeksu Żywnościowego FAO/WHO powinny być uwzględnione przez Unię Europejską przy określaniu NDP, biorąc pod uwagę dobrą praktykę rolniczą.
W sesji wzięła udział delegacja Polski, którą stanowili pracownicy Punktu Kontaktowego Komisji Kodeksu Żywnościowego FAO/WHO działającego w GIJHARS.
Uczestnictwo Polski w tym posiedzeniu stanowi kolejny merytoryczny element przygotowań do sprawowania przez Polskę Prezydencji w Radzie Unii Europejskiej, które rozpocznie się 1 stycznia 2025 roku. 56. sesja Komitetu CCPR odbędzie się w trakcie polskiego przewodnictwa w Radzie UE. Zadaniem Polski będzie koordynacja i przygotowanie stanowisk Unii Europejskiej na tę sesję.
Wszystkie dokumenty omawiane na posiedzeniu, dostępne są na stronie internetowej:
https://www.fao.org/fao-who-codexalimentarius/meetings/detail/en/?meeting=CCPR&session=55
Zdjęcia (2)
Źródło
Inspekcja Jakości Handlowej Artykułów Rolno-Spożywczych
https://www.gov.pl/web/ijhars