Kiełbasa Biała Parzona Wielkopolska - W drodze po Certyfikat Unii Europejskiej. To hasło towarzyszące akcji promocyjnej, która odbyła się w trakcie Dożynek Miejskich 2 września 2017 r. w Poznaniu. Wielkopolskiego specjału spróbowało ponad 5 tys. gości uczestniczących w tegorocznych obchodach Święta Plonów. Degustację przeprowadziła Wielkopolska Izba Rolnicza w ramach programu realizowanego w porozumieniu z Krajową Radą Izb Rolniczych oraz Wielkopolską Izbą Rzemieślniczą. W promocję zaangażowane zostały środki finansowe pochodzące z Funduszu Promocji Mięsa Wieprzowego.
Ponad 400 kg Kiełbasy Białej Parzonej Wielkopolskiej przygotowano w tysiąc-litrowym Kotle Obfitości przez firmę Konarczak, która jest zarazem producentem certyfikowanego produktu. Oprócz degustacji białej kiełbasy podawanej w formie gotowanej oraz grillowanej z dodatkiem chrzanu, można było skorzystać ze wskazówek profesjonalnego kucharza dotyczących prawidłowego przygotowania tego specjału. Nie mniejszym zainteresowaniem cieszyły się również porady udzielane przez panią dietetyk, która przez cały dzień udzielała krótkich prelekcji o wartościach odżywczych Kiełbasy Białej Parzonej Wielkopolskiej. Na stoisku WIR nie zabrakło niespodzianek dla najmłodszych. Dzieci mogły wziąć udział w konkursach plastycznych, w układaniu puzzli oraz zabawie z bańkami mydlanymi.
Celem akcji promocyjnej białej parzonej jest zachęcanie konsumentów do spożywania oryginalnego produktu, przygotowanego według receptur przekazywanych od pokoleń. W trakcie promocji zwrócono uwagę, że białą kiełbasę spożywać można nie tylko z okazji świąt wielkanocnych. Jak podkreśla prezes WIR Piotr Walkowski promując Kiełbasę Białą Parzoną Wielkopolską, wspieramy hodowców trzody chlewnej w Wielkopolsce, a równocześnie wskazujemy konsumentom produkt który jest smaczny, zdrowy i bez żadnych szkodliwych polepszaczy czy konserwantów.
Ubieganie się o przyznanie Chronionego Oznaczenia Geograficznego UE było procedurą skomplikowaną i trwało kilka lat. Starania o nowy mięsny symbol Wielkopolski opłacił się - konsumenci mają teraz gwarancję jakości produktu, a producenci są chronieni przed nieuczciwą konkurencją.
Nieocenioną pomoc w procesie rejestracji nazwy Kiełbasa Biała Parzona Wielkopolskiej jako Chronione Oznaczenie Geograficzne udzielił Marszałek Województwa Wielkopolskiego Marek Woźniak. Urząd Marszałkowski Województwa Wielkopolskiego wsparł finansowo niezbędne badania, które musiały zostać przedłożone Komisji Europejskiej wraz z wnioskiem o certyfikację.
Kiełbasa Biała Parzona Wielkopolska produkowana jest wyłącznie ze świeżego mięsa wieprzowego, wykrawanego w przeciągu 48-72 godz. po uboju, którego udział w produkcie wynosi 98%. O jej specyficznych cechach, wyróżniających ją spośród innych kiełbas białych parzonych, świadczy również fakt, że zgodnie z recepturą do jej przygotowania używa się tylko 4 przypraw: sól warzoną, pieprz czarny świeżo zmielony, świeży tarty polski czosnek oraz tarty majeranek, który do białej kiełbasy jest dodawany tylko w Wielkopolsce. Natomiast podczas parzenia wyrobionej kiełbasy, temperatura wody nie przekracza 85oC. Kiełbasa według normy powinna mieć 10-12 cm długości i średnicę do 3,3 cm.
Wielkopolska Izba Rolnicza akcję promocji Kiełbasy Białej Parzonej Wielkopolskiej rozpoczęła podczas Śniadania Wielkanocnego Środowisk Wiejskich w Tarnówce. Stoisko degustacyjne przygotowała również podczas uroczystości odpustowych ku czci św. Rocha w Mikstacie, na XIX Wojewódzko–Archidiecezjalnych Dożynkach Wielkopolskich oraz w trakcie pikniku dożynkowego w Przedborowie. Planowany jest także poczęstunek na VII Ogólnopolskim Zjeździe Kół Gospodyń i Organizacji Kobiet z Terenów Wiejskich w Licheniu i jak zapowiada Zarząd WIR, na tych wydarzeniach promocja kiełbasy się nie zakończy.
Maria Deresińska
Źródło
Wielkopolska Izba Rolnicza
http://www.wir.org.pl/