W niedzielę 2 września w Odolanowie (powiat ostrowski) odbył się organizowany przez Wielkopolską Izbę Rolniczą Piknik Drobiowy. Impreza towarzyszyła Diecezjalno-Gminnym Dożynkom, które odbyły się na terenie odolanowskiego Parku Natury.
Współorganizatorami imprezy był: Krajowy Związek Grup Producentów Rolnych IZBA GOSPODARCZA, Burmistrz Gminy i Miasta Odolanów, Grupa Producentów Rolnych GAYOR oraz Grupa Producentów Rolnych TOP GAJOR. Celem imprezy finansowanej z Funduszu Promocji Mięsa Drobiowego jest promocja spożycia polskiego mięsa drobiowego.
Podczas Pikniku Drobiowego w Odolanowie dominowały potrawy z kaczki. Uczestnicy imprezy mogli skosztować kaczki pod różnymi postaciami. Organizatorzy przygotowali w sumie kilka tysięcy porcji degustacyjnych. Gości częstowano zupą na bazie kaczych podrobów, gulaszem drobiowym z kaszą oraz grillowanym mięsem z kaczki. Prawdziwą ucztę przygotowali uczestnicy Przeglądu kulinarnego na najlepszą potrawę z kaczki. Do rywalizacji zgłosiło się dziesięć podmiotów:
- Polski Związek Emerytów, Rencistów i Inwalidów Koło R 4 z Górzna
- Restauracja „Jesionowy Dwór”
- Ryszard Kamiński
- Koło Gospodyń Wiejskich w Lutogniewie
- Restauracja „P jak Pysznie” Paweł Powroźnik
- Piotr Sitarz
- Restauracja Spiżarnia
- Koło Gospodyń Wiejskich Topola Wielka
- Rada Powiatowa Wielkopolskiej Izby Rolniczej w Rawiczu
- Rada Sołecka Wsi Wtórek
Do Przeglądu zgłoszono cały wachlarz potraw: zupy w tym tradycyjną czerninę i rosół z kaczki, były również kaczki pieczone faszerowane podrobami oraz nadzieniami warzywnymi i grzybowymi, podawane z sosami ostrymi bądź w wersji na słodko np. z sosem żurawinowym. Była tradycyjna kaczka z jabłkami oraz gołąbki z kaczki. Nie zabrakło również pasztetów z mięsa kaczego. Całość dopełniały dodatki zwyczajowo serwowane z kaczką: czerwona kapusta, pampuchy oraz kluski i warzywne sałatki. Wszystkie potrawy przygotowane w ramach Przeglądu były nie tylko smaczne, ale także pięknie podane, a stoiska, które powstały na potrzeby konkursowych prezentacji robiły duże wrażenie na uczestnikach imprezy. Komisja konkursowa, której przewodniczył Prezes Wielkopolskiej Izby Rolniczej Piotr Walkowski, była pod wielkim wrażeniem kulinarnych umiejętności wszystkich uczestników, z tego też względu zdecydowano o przyznaniu równorzędnych wyróżnień wszystkim uczestnikom Przeglądu.
W ramach Pikniku odbyły się również pokazy kulinarne przygotowane przez kucharzy Restauracji „P jak Pysznie” oraz porady dietetyczne z zakresu wartości odżywczych mięsa drobiowego. Kulinarnym atrakcjom towarzyszyły także konkursy dla dzieci i dorosłych oraz występy artystyczne. Uczestnicy Pikniku mogli sprawdzić swoją wiedzę dotyczącą chowu kaczek oraz walorów zdrowotnych mięsa kaczego w ramach zorganizowanego quizu. Osoby, które uzyskały najlepsze wyniki otrzymały atrakcyjne nagrody. Dla najmłodszych również przygotowano konkursy z nagrodami. Największym zainteresowaniem cieszył się konkurs rysunkowy.
Piknikowi towarzyszył również Turniej Zrywania Kaczora. W tym unikatowym współzawodnictwie, jeźdźcy stojący na końskich grzbietach mają za zadanie zerwać zawieszonego wysoko nad ziemią kaczora. Według zapisów etnografa Oskara Kolberga, tradycja Turnieju sięga już 200 lat i jest żywo kultywowana na pograniczu powiatów ostrowskiego i ostrzeszowskiego.
Turniej zrywania kaczora rozegrany został w czterech kategoriach dla dzieci i młodzieży oraz w kategorii senior. W sumie w rywalizacji wzięło udział 50 zawodników.
Laureatami Zrywania Kaczora w poszczególnych kategoriach zostali:
- Kategoria do lat 6 (kuce): Tytuł Króla Zrywania Kaczora zdobyła: Zosia Stryjak.
- Kategoria do lat 12 (kuce): Tytuł Króla Zrywania Kaczora zdobyła: Zosia Kusz.
- Kategoria do lat 16 (konie duże): Tytuł Króla Zrywania Kaczora zdobyła: Marta Rauk.
- Kategoria powyżej 16 r.ż.: Tytuł Wicekróla Zrywania Kaczora zdobył: Mateusz Walas, Tytuł Króla Zrywania Kaczora zdobył: Karol Królak.
Współorganizatorem Turnieju był Wielkopolski Związek Hodowców Koni Koło Powiatowe w Ostrowie Wielkopolskim. Puchary dla zwycięzców ufundowali: Prezes Powiatowego Koła ZHKW Marian Dolata, delegaci WIR z gminy Odolanów Andrzej Wojciechowski i Roman Rzeszowski oraz Prezes WIR Piotr Walkowski. Nagrody dla uczestników rywalizacji ufundował Burmistrz Gminy i Miasta Odolanów Marian Janicki.
Katarzyna Strzyż
Źródło
Wielkopolska Izba Rolnicza
http://www.wir.org.pl/