Piknik Drobiowy w Odolanowie

W niedzielę 2 września w Odolanowie (powiat ostrowski) odbył się organizowany przez Wielkopolską Izbę Rolniczą Piknik Drobiowy. Impreza towarzyszyła Diecezjalno-Gminnym Dożynkom, które odbyły się na terenie odolanowskiego Parku Natury.

12

Współorganizatorami imprezy był: Krajowy Związek Grup Producentów Rolnych IZBA GOSPODARCZA, Burmistrz Gminy i Miasta Odolanów, Grupa Producentów Rolnych GAYOR oraz Grupa Producentów Rolnych TOP GAJOR. Celem imprezy finansowanej z Funduszu Promocji Mięsa Drobiowego jest promocja spożycia polskiego mięsa drobiowego.

36

Podczas Pikniku Drobiowego w Odolanowie dominowały potrawy z kaczki. Uczestnicy imprezy mogli skosztować kaczki pod różnymi postaciami. Organizatorzy przygotowali w sumie kilka tysięcy porcji degustacyjnych. Gości częstowano zupą na bazie kaczych podrobów, gulaszem drobiowym z kaszą oraz grillowanym mięsem z kaczki. Prawdziwą ucztę przygotowali uczestnicy Przeglądu kulinarnego na najlepszą potrawę z kaczki. Do rywalizacji zgłosiło się dziesięć podmiotów:

 • Polski Związek Emerytów, Rencistów i Inwalidów Koło R 4 z Górzna
 • Restauracja „Jesionowy Dwór”
 • Ryszard Kamiński
 • Koło Gospodyń Wiejskich w Lutogniewie
 • Restauracja „P jak Pysznie” Paweł Powroźnik
 • Piotr Sitarz
 • Restauracja Spiżarnia
 • Koło Gospodyń Wiejskich Topola Wielka
 • Rada Powiatowa Wielkopolskiej Izby Rolniczej w Rawiczu
 • Rada Sołecka Wsi Wtórek

Do Przeglądu zgłoszono cały wachlarz potraw: zupy w tym tradycyjną czerninę i rosół z kaczki, były również kaczki pieczone faszerowane podrobami oraz nadzieniami warzywnymi i grzybowymi, podawane z sosami ostrymi bądź w wersji na słodko np. z sosem żurawinowym. Była tradycyjna kaczka z jabłkami oraz gołąbki z kaczki. Nie zabrakło również pasztetów z mięsa kaczego. Całość dopełniały dodatki zwyczajowo serwowane z kaczką: czerwona kapusta, pampuchy oraz kluski i warzywne sałatki. Wszystkie potrawy przygotowane w ramach Przeglądu były nie tylko smaczne, ale także pięknie podane, a stoiska, które powstały na potrzeby konkursowych prezentacji robiły duże wrażenie na uczestnikach imprezy. Komisja konkursowa, której przewodniczył Prezes Wielkopolskiej Izby Rolniczej Piotr Walkowski, była pod wielkim wrażeniem kulinarnych umiejętności wszystkich uczestników, z tego też względu zdecydowano o przyznaniu równorzędnych wyróżnień wszystkim uczestnikom Przeglądu.

45

W ramach Pikniku odbyły się również pokazy kulinarne przygotowane przez kucharzy Restauracji „P jak Pysznie” oraz porady dietetyczne z zakresu wartości odżywczych mięsa drobiowego. Kulinarnym atrakcjom towarzyszyły także konkursy dla dzieci i dorosłych oraz występy artystyczne. Uczestnicy Pikniku mogli sprawdzić swoją wiedzę dotyczącą chowu kaczek oraz walorów zdrowotnych mięsa kaczego w ramach zorganizowanego quizu. Osoby, które uzyskały najlepsze wyniki otrzymały atrakcyjne nagrody. Dla najmłodszych również przygotowano konkursy z nagrodami. Największym zainteresowaniem cieszył się konkurs rysunkowy.

78

Piknikowi towarzyszył również Turniej Zrywania Kaczora. W tym unikatowym współzawodnictwie, jeźdźcy stojący na końskich grzbietach mają za zadanie zerwać zawieszonego wysoko nad ziemią kaczora. Według zapisów etnografa Oskara Kolberga, tradycja Turnieju sięga już 200 lat i jest żywo kultywowana na pograniczu powiatów ostrowskiego i ostrzeszowskiego.

Turniej zrywania kaczora rozegrany został w czterech kategoriach dla dzieci i młodzieży oraz w kategorii senior. W sumie w rywalizacji wzięło udział 50 zawodników.

1011

Laureatami Zrywania Kaczora w poszczególnych kategoriach zostali:

 • Kategoria do lat 6 (kuce): Tytuł Króla Zrywania Kaczora zdobyła: Zosia Stryjak.
 • Kategoria do lat 12 (kuce): Tytuł Króla Zrywania Kaczora zdobyła: Zosia Kusz.
 • Kategoria do lat 16 (konie duże): Tytuł Króla Zrywania Kaczora zdobyła: Marta Rauk.
 • Kategoria powyżej 16 r.ż.: Tytuł Wicekróla Zrywania Kaczora zdobył: Mateusz Walas, Tytuł Króla Zrywania Kaczora zdobył: Karol Królak.
9

Współorganizatorem Turnieju był Wielkopolski Związek Hodowców Koni Koło Powiatowe w Ostrowie Wielkopolskim. Puchary dla zwycięzców ufundowali: Prezes Powiatowego Koła ZHKW Marian Dolata, delegaci WIR z gminy Odolanów Andrzej Wojciechowski i Roman Rzeszowski oraz Prezes WIR Piotr Walkowski. Nagrody dla uczestników rywalizacji ufundował Burmistrz Gminy i Miasta Odolanów Marian Janicki.

Katarzyna Strzyż


 Źródło
 Wielkopolska Izba Rolnicza
 http://www.wir.org.pl/

125ml milk

1
Cenimy sobie Państwa wypowiedzi,
dlatego prosimy aby były one wyrażane w dobrym tonie oraz nie łamały polskiego prawa.
Komentarze łamiące te zasady będą niezwłocznie usuwane.
Dodaj komentarz
*
Tytuł komentarza:
*
Komentarz:
komentarz
*
Podpis:

Jeśli chcesz otrzymywać informacje o najważniejszych wiadomościach rolniczych oraz przydatnych poradach rolniczych możesz zapisać się do newslettera (po lewej stronie ekranu).

TAGI: zrywania; kaczora; mięsa; tytuł; również; kategoria; odolanowie; kaczki.; króla; rolnych; związek; producentów; piknik; rywalizacji; przeglądu; pikniku; zdobyła:; uczestnicy;

Ta strona korzysta z plików COOKIES. więcej »