Hodowla zwierząt futerkowych to biznes z ogromnym potencjałem. Przedstawiamy kilka istotnych faktów dotyczących branży futerkowej w Polsce.
1. Polska jest obecnie drugim w Europie, po Danii, producentem naturalnych skór zwierząt futerkowych. Na eksport trafia prawie 100 procent skór surowych (ok. 10 mln.) o wartości blisko 400 mln Euro rocznie. Sprzedaż odbywa się poprzez domy aukcyjne w Helsinkach, Kopenhadze, Toronto i Seatle. Skóry z fermowych norek, lisów i jenotów to jedne z niewielu produktów rolnych eksportowanych z Polski i krajów UE do Chin i innych krajów Dalekiego Wschodu, zapewnia to doskonała organizacja branży poprzez aukcyjny system sprzedaży.
2. Gospodarstwa utrzymujące zwierzęta futerkowe dają zatrudnienie mieszkańcom terenów wiejskich w rejonach o bezrobociu strukturalnym (wsie po byłych PGR, słabe jakościowo gleby itd.). Branża futerkowa w Polsce zatrudnia ok. 10 tys. osób w sposób bezpośredni, są to pracownicy ferm. Ok. 40 tys. osób jest zatrudnione w sposób bezpośredni, czyli w firmach i gospodarstwach współpracujących z branżą.
3. Ogólna wartość polskiego eksportu wszystkich skór zwierzęcych surowych i wyprawionych w 2016 roku wyniosła blisko 2,4 miliarda zł z czego 1,3 miliarda zł to wartość eksportu surowych i wyprawionych skór futerkowych. Roczne przychody polskich rolników pochodzące z hodowli zwierząt futerkowych, w zależności od koniunktury, wynoszą od 400 do 600 mln euro.
4. Fermy zwierząt futerkowych mają niebagatelny udział w ochronie środowiska naturalnego. Fermy zwierząt futerkowych w sposób naturalny zagospodarowują w skali roku 600 000 tysięcy ton produktów ubocznych pochodzenia zwierzęcego. Utylizacja przemysłowa tych wysoko uwodnionych biologicznych produktów jest energochłonna, kosztowna i zagraża naturalnemu środowisku.
5. Hodowla zwierząt futerkowych w Polsce ma długą tradycję. Tradycje hodowli sięgają lat 20-tych XX wieku Od ponad 90 lat istnieją w Polsce fermy norek, lisów i jenotów. Na skutek prowadzonej selekcji zarówno fermowa norka, jenot, lis, szynszyla i tchórzofretka są udomowionymi zwierzętami gospodarskimi.
.
Fermę, na której zwierzęta były więzione w okrutnych warunkach odkryło niedawno Krakowskie Towarzystwo Opieki Nad Zwierzętami. To pierwszy raz, gdy udało się uratować tak wiele zwierząt. W normalnych krajach hodowla zwierząt futerkowych jest zakazana. U nas nie ma szansy, dopóki ekipy rzadzące sa powiązane z hodowcami.