Projekt "Małe inicjatywy Duże sukcesy" - relacja z przebiegu szkoleń

midsW dniach 25-26 i 27-28 listopada 2013 r. w Centrum Doradztwa Rolniczego w Brwinowie Oddział w Poznaniu oraz 5-6 grudnia 2013 r. w Centrum Doradztwa Rolniczego w Brwinowie odbył się cykl szkoleń w ramach projektu „Małe inicjatywy Duże sukcesy”. Projekt ten został opracowany przez Centrum Doradztwa Rolniczego w Brwinowie i współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Pomocy Technicznej Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007-2013.

 

Szkolenia miały na celu przedstawienie praktycznych aspektów prowadzenia działalności gospodarczej obejmujące spotkanie z przedsiębiorcami, którzy odnieśli sukces na rynku. W pierwszym dniu szkoleń zajęcia zostały przeprowadzone w trybie stacjonarnym. Tematy wykładów to: Podstawy psychologiczne podejmowania działalności gospodarczej, Jak skutecznie przygotować przedsięwzięcie, Zarządzanie przedsięwzięciem, Psychologia kontaktów z klientem, Finanse działalności oraz Marketing w małej firmie. Zajęcia przeprowadzili specjaliści z Centrum Doradztwa Rolniczego w Brwinowie i w Poznaniu oraz wykładowcy Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie. W cyklu szkoleń wzięło udział 90 osób. Byli to przede wszystkim doradcy rolniczy, przedstawiciele lokalnych grup działania oraz nauczyciele i uczniowie szkół rolniczych. 

Drugiego dnia uczestnicy szkolenia w ramach wyjazdu studyjnego mieli okazję spotkać się z gospodarzami firm prowadzących przedsiębiorczość na obszarach wiejskich. Grupy poznańskie odwiedziły rodzinną tłocznię soków Państwa Rembowskich w miejscowości Żukowo k/Poznania. PP. Rembowscy od 2001r. zajmują się produkcją naturalnych soków owocowych tłoczonych metodą tradycyjną. Wytwarzanie soków odbywa się w systemie powolnego tłoczenia i podwójnej płytkiej pasteryzacji, która pozwala wykluczyć stosowanie konserwantów, stabilizatorów oraz cukru. Dzięki takiej technologii sok posiada bogaty bukiet smakowy i zachowuje witaminy. Jest to sok, który znacznie przewyższa walory odżywcze większości soków dostępnych w sklepach produkowanych z koncentratów.

Następnie uczestnicy Poznańskich szkoleń odwiedzili gospodarstwo edukacyjne Kids Farm w miejscowości Przecław gmina Pamiątkowo. Państwo Paul prowadzą gospodarstwo rolne – uprawiają zboże, ziemniaki i rzepak. Ich pasją są też zwierzęta. W stajni utrzymywane są konie różnych ras i kozy. W „Zaczarowanym ogrodzie” zamieszkuje ponad 70 kolorowych ptaków m. in. papużki faliste, papużki kozie, nimfy, rozelle białolice, księżniczki tarczowe, bażanty. Oglądać tu można również zwierzęta egzotyczne takie jak: żółwie czerwonolice czy świnki wietnamskie. W gospodarstwie realizowane są programy edukacyjne dla dzieci z przedszkoli i szkół obejmujące m. in. rozpoznawanie warzyw, ziół i zbóż oraz  pielęgnację zwierząt.

Uczestnicy szkolenia w Brwinowie w ramach wyjazdu studyjnego odwiedzili Winniki pod Nasielskiem, gdzie swoje gospodarstwo prowadzi wraz z żoną Pan Krzysztof Kowalski. Na 80 hektarach uprawiany jest przede wszystkim len, rzepak i zboże. Na początku uczestnicy odwiedzili chlewnię, w której prowadzony jest chów świń rasy złotnickiej białej. Ponieważ jest to rasa zachowawcza chów odbywa się pod ścisłą kontrolą Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu. Jest tu utrzymywanych 40 macior w cyklu zamkniętym. Trzoda żywiona jest tylko i włącznie tym co pochodzi z gospodarstwa a więc zbożem i lnianymi makuchami, które powstają przy tłoczeniu oleju.

Gospodarstwo Państwa Kowalskich słynie przede wszystkim z produkcji oleju tłoczonego na zimno. Do jego tłoczenia używany jest tylko własny surowiec co zapewnia jakość i powtarzalność każdej partii oleju. Po wytłoczeniu oleju pozostają makuchy, które wykorzystywane są jako wysokobiałkowa pasza. Wytłoczony olej filtruje się i przelewa do butelek. Zawarte w tłoczonym na zimno oleju lnianym kwasy omega 3 i omega 6 mają fundamentalne znaczenie dla zdrowia człowieka. Asortyment produktów wytwarzanych w gospodarstwie poszerza olej lniany z ziołami oraz olej rzepakowy.

Drugim miejscem jakie odwiedzili uczestnicy szkolenia w województwie mazowieckim była farma Krzyczki. To ośrodek wypoczynkowo-rekreacyjny z wieloma atrakcjami zarówno dla dorosłych jak i dzieci. Mimo niesprzyjającej pogody uczestnicy mogli zobaczyć mini zoo, przejść ścieżką edukacyjną i zwiedzić zabytkową szkołę z 1928 roku, która nadal służy edukacji. Znajdują się w niej m.in. sale konferencyjne. Dla dzieci i młodzieży szkolnej przygotowano atrakcyjne zajęcia dydaktyczne obejmujące poznawanie zgromadzonych maszyn i urządzeń rolniczych oraz obserwację budek lęgowych dla ptaków i nietoperzy. W pobliskim lesie znajdują się m.in budki dla puszczyka, pustułki, nietoperza i wiewiórki.

W opinii uczestników Projektu, szkolenia były cennym źródłem informacji z zakresu przedsiębiorczości. Wizyty w przedsięwzięciach funkcjonujących na obszarach wiejskich dostarczyły również wiedzy w praktyce na temat inspiracji, barier i planów na przyszłość  odwiedzanych firm. Spotkania przedstawicieli edukacji i doradztwa służyły również wymianie poglądów oraz dyskusji o przyszłości i rozwoju inicjatyw, które odniosły rynkowy sukces i które mogą być polecone innym jako godne naśladowania.

mids 1mids 2 mids 3mids 4mids 5

loga mids

„Europejski Fundusz Rolny na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich: Europa inwestująca w obszary wiejskie.”
Projekt opracowany przez Centrum Doradztwa Rolniczego w Brwinowie
Projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Pomocy Technicznej Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007-2013
Instytucja Zarządzająca Programem Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007-2013 –
Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi

 

Źródło
Centrum Doradztwa Rolniczego
http://cdr.gov.pl/

125ml milk

mids
Cenimy sobie Państwa wypowiedzi,
dlatego prosimy aby były one wyrażane w dobrym tonie oraz nie łamały polskiego prawa.
Komentarze łamiące te zasady będą niezwłocznie usuwane.
Dodaj komentarz
*
Tytuł komentarza:
*
Komentarz:
komentarz
*
Podpis:

Jeśli chcesz otrzymywać informacje o najważniejszych wiadomościach rolniczych oraz przydatnych poradach rolniczych możesz zapisać się do newslettera (po lewej stronie ekranu).

TAGI: doradztwa; szkoleń; rozwoju; brwinowie; ramach; centrum; rolniczego; uczestnicy; które; soków; szkolenia; odwiedzili; obszarów; wiejskich; działalności; przede; zajęcia; proje;

Ta strona korzysta z plików COOKIES. więcej »