Eksport branży hodowli skór futerkowych porównywalny z flagowymi produktami eksportowymi polskiego rolnictwa!

W roku 2013 eksport branży hodowli skór futerkowych był  porównywalny z flagowymi produktami eksportowymi polskiego rolnictwa – jego relacja do całości eksportu świń żywych oraz wieprzowiny wynosiła 22%, a do eksportu produktów z drobiu 24%. Eksport ten był także prawie trzykrotnie większy niż wartość eksportu mięsa wieprzowego do Rosji, który w roku 2013 wyniósł nieco ponad 452 miliony złotych - czytamy w raporcie PWC „Raport na temat wpływu branży zwierząt futerkowych na gospodarkę Polski.”

- „Zwierzeta futerkowe są ważnym elementem całości polskiego eksportu rolnego. Wkład hodowców zwierząt futerkowych w gospodarkę wynosi łącznie niemal 1,3 mld zł, z czego wartość dodana wygenerowana bezpośrednio przez hodowców to około 570 mln zł. Pozostała wartość jest to wynik  zakupów  w innych branżach i generowanych przez nie efektom, pośredniemu i indukowanemu.”- mówi Szczepan Wójcik, Prezes Fundacji Wsparcia Rolnika Polska Ziemia.

Z raportu Pwc wynika, ze Polskie fermy przetwarzają w ramach prowadzonej działalności około 300–400 tys. ton ubocznych produktów pochodzenia zwierzęcego kategorii II i III. Stanowi to ponad 40% całkowitej masy UPPZ tych kategorii przetwarzanych w Polsce.

- „Według informacji GIW w 2013 roku przetworzono w sumie około 822 tys. ton UPPZ tych kategorii, a co za tym idzie 1/3 rynku ubocznych produktów pochodzenia zwierzęcego znalazła się w rękach hodowców i producentów zwierząt futerkowych.” - dodaje Szczepan Wójcik, Fundacja Wsparcia Rolnika Polska Ziemia.

W latach 2009-2013 branża odnotowała ponad 8-krotny wzrost wartości sprzedaży, wynikajacy zarówno z dynamicznego przyrostu liczby sprzedawanych skór, jak
i z osiąganych cen.

 


Źródło: Świat Rolnika

 

125ml milk

Cenimy sobie Państwa wypowiedzi,
dlatego prosimy aby były one wyrażane w dobrym tonie oraz nie łamały polskiego prawa.
Komentarze łamiące te zasady będą niezwłocznie usuwane.
Dodaj komentarz
*
Tytuł komentarza:
*
Komentarz:
komentarz
*
Podpis:

Jeśli chcesz otrzymywać informacje o najważniejszych wiadomościach rolniczych oraz przydatnych poradach rolniczych możesz zapisać się do newslettera (po lewej stronie ekranu).

TAGI: futerkowych; eksportu; eksport; polskiego; produktów; hodowców; produktami; hodowli; pochodzenia; kategorii; ubocznych; ;

Ta strona korzysta z plików COOKIES. więcej »