W dniach 14-15.06.2016, w ramach projektu „Baltic Deal Bridge” odbyła się konferencja zorganizowana przez Centrum Doradztwa Rolniczego w Brwinowie Oddział w Radomiu (CDR). Na miejsce konferencji wybrano gospodarstwo ekologiczne położone w Stefanowie (woj. wielkopolskie) prowadzone przez Elżbietę i Andreasa Reitzig.
Przewodnim tematem spotkania była promocja najlepszych praktyk rolno-środowiskowych w gospodarstwie rolnym. Wśród uczestników znaleźli się doradcy ODR, rolnicy i przedsiębiorcy, a także przedstawiciele nauki, Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi, Krajowego i Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej, izby rolniczej, Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska. Swoich przedstawicieli delegowały także kraje Regionu Morza Bałtyckiego takie jak Dania, Szwecja i Rosja.
Zaproszeni prelegenci zaprezentowali szeroki wachlarz podejmowanych działań prośrodowiskowych, poczynając od analizy gleby i nawozów naturalnych jako prostych i opłacalnych działań, poprzez optymalizacje wykorzystania składników nawozowych w wyniku zakwaszania gnojowicy kwasem siarkowym czy też wykorzystaniem odnawialnych źródeł energii na potrzeby gospodarstwa. Przedstawiono także możliwości zastosowania mobilnych technologii w rolnictwie i najnowsze duńskie doświadczenia dotyczące sztucznych mokradeł (wetlands).
W drugim dniu konferencji uczestnicy zapoznali się z dobrymi praktykami prośrodowiskowymi stosowanymi w gospodarstwie państwa Reitzig. Uznanie wzbudziły działania dotyczące dobrostanu zwierząt, a także rozwiązania dotyczące zapobieganiu erozji gleby. Warto wspomnieć, że w 2015 roku gospodarstwo to zajęło pierwsze miejsce w konkursie organizowanym przez WWF na Rolnika Roku Regionu Morza Bałtyckiego.
Przypominamy, że projekt „Baltic Deal Bridge”, finansowany głównie przez Instytut Szwedzki jest kontynuacją projektu „Baltic Deal” zakończonego w 2013r. W projekcie udział bierze 24 partnerów z Regionu Morza Bałtyckiego. Polska reprezentowana jest przez CDR O/Radom. Celem projektu jest utrzymanie i wzmocnienie platformy wymiany wiedzy oraz sieci gospodarstw demonstracyjnych w celu zmniejszania strat składników nawozowych w zrównoważony sposób. Czas realizacji projektu to lata 2014-2016.
Źródło
Centrum Doradztwa Rolniczego
http://cdr.gov.pl/