Morze Bałtyckie to położone wewnątrz kontynentu europejskiego stosunkowo niewielkie morze, którego powierzchnia sięga ponad 400 tys. km². Największym zagrożeniem dla Morza Bałtyckiego jest nadmierna eutrofizacja czyli proces wzbogacania wód bałtyckich w substancje pokarmowe głównie w związki azotu i fosforu. Należy pamiętać, że aż 99,7% obszaru Polski znajduje się w zlewni Bałtyku.
Za eutrofizację Bałtyku w dużym stopniu odpowiada rolnictwo a przede wszystkim emisje atmosferyczne amoniaku z gnojowicy, wypłukiwanie azotu i fosforu z ziemi ornej, wypłukiwanie pestycydów spowodowane niewłaściwym zastosowaniem i składowaniem, niedostateczne oczyszczanie ścieków na terenach wiejskich, wypłukiwanie azotu i fosforu z nieodpowiednich składowisk obornika i odwadnianie nadbrzeżnych mokradeł. Biogeny przedostają się do Morza Bałtyckiego m.in. z wodą rzek, ze spływem powierzchniowym i podpowierzchniowym.
W celu poprawy jakości wód w naszym Morzu zostało już sporo zrobione, lecz jeszcze wiele działań należy podjąć. W działaniach tych łączyć się muszą wszyscy mieszkańcy krajów nadbałtyckich jeśli chcemy aby stan wód tego morza uległ poprawie.
W tym celu realizowany jest m.in. projekt Baltic Deal. Partnerstwo w ramach projektu obejmuje 7 organizacji z 7 krajów: Łotwy, Estonii, Szwecji, Finlandii, Litwy, Polski, Danii. Dwie z nich to federacje rolników pięć pozostałych to służby doradcze. Ponadto projekt skupia ponad 30 stowarzyszonych partnerów we wszystkich 9 krajach wokół Morza Bałtyckiego, w tym Rosji i Niemczech. W działania związane z ograniczeniem eutrofizacji Bałtyku włączyła się międzynarodowa organizacja ekologiczna WWF. Wraz z bankiem Swedbank i we współpracy z Forum Rolników Bałtyckich na rzecz Środowiska oraz organizacjami rolniczymi z regionu nadbałtyckiego organizuje konkurs na Rolnika Roku Regionu Morza Bałtyckiego.
W roku 2011 konkurs na rolnika Roku Regionu Morza Bałtyckiego wygrał Pan Marian Rak z województwa dolnośląskiego. Gospodarstwo Pana Raka należy do sieci gospodarstw demonstracyjnych stworzonej w ramach projektu "Baltic Deal". W swoim gospodarstwie Pan Rak zastosował różnorodne działania rolnośrodowiskowe w celu zmniejszenia ilości azotanów i fosforanów spływających do Bałtyku. Są to m.in. oczka wodne, zadrzewienia śródpolne, strefy buforowe, rowy melioracyjne, poplony. Oprócz ograniczenia wypłukiwania odżywczych związków, Pan Marian Rak dokłada ogromnych starań w celu odzyskania i zachowania bioróżnorodności w swoim gospodarstwie. To właśnie Pan Marian Rak jest bohaterem filmu „Praktyki rolnicze przyjazne Bałtykowi”. W filmie pokazuje i opowiada o rozwiązaniach jakie zastosował w swoim gospodarstwie aby ograniczyć wpływ zanieczyszczeń na środowisko i zwiększyć bioróżnorodność w krajobrazie rolniczym. Wszystkie wypowiedzi ilustrowane są pięknymi zdjęciami przyrody. Dodatkowym walorem filmu są zdjęcia lotnicze pokazujące zarówno gospodarstwo Pana Raka jak i Morze Bałtyckie. Film powstał w dwóch wersjach językowych - polskiej i angielskiej (wersja angielska z napisami).
Płytę z filmem można zamówić w Centrum Doradztwa Rolniczego w Brwinowie. Zamówienia prosimy przesyłać na załączonym formularzu na adres Centrum Doradztwa Rolniczego, 05-840 Brwinów, ul. Pszczelińska 99, faxem 22 729 72 91 lub mailem (skan) b.grygo@cdr.gov.pl a.kowalska@cdr.gov.pl.
Źródło
Centrum Doradztwa Rolniczego
http://cdr.gov.pl/