W sierpniowy długi weekend Wielkopolska Izba Rolnicza zorganizowała dwie imprezy promocyjne pn. „Kaczka na talerzu” sfinansowane z Funduszu Promocji Mięsa Drobiowego. Na imprezy promocyjne „Kaczka na talerzu” składają się degustacje potraw z kaczki, pokazy kulinarne, konkurs na potrawę z kaczki skierowany do Kół Gospodyń Wiejskich oraz konkursy dla dzieci. Celem tych działań jest promocja spożycia mięsa kaczego i jego przetworów oraz lokalnych hodowców i przetwórców. Poprzez imprezy chcemy przybliżyć konsumentom wiedzę na temat hodowli kaczek, ich przetwórstwa oraz walorów odżywczych mięsa kaczego. Organizując tego rodzaju happeningi staramy się połączyć atmosferę festynu i dać możliwość degustacji pysznych potraw z kaczki oraz poszerzenia swojej wiedzy z zakresu przyrządzania zdrowych i smacznych posiłków z wykorzystaniem mięsa kaczego i lokalnych produktów. W ten sposób chcemy przypomnieć konsumentom, że często w najbliższym sąsiedztwie mamy bardzo dobrej jakości produkty rolno-spożywcze, po które warto sięgać.
Kaczka na talerzu - Wtórek, 13.08.2023 r.
Pierwsza z imprez dobyła się 13 sierpnia 2023 r. we Wtórku (powiat ostrowski), przy okazji wydarzenia pn. Dożynki na FEST. Impreza zgromadziła siedem tysięcy osób z powiatu ostrowskiego. W ramach promocji potraw z kaczki wydano aż 1200 darmowych posiłków. Uczestników imprezy częstowano rosołem z kaczki, flakami z kaczych żołądków, smażoną kaczą wątróbką, kaczymi udkami oraz przede wszystkim pieczonymi kaczkami z różnymi farszami. Do tych potraw serwowano dodatki, które zwyczajowo im towarzyszą: buraczki, ziemniaki uparowane, czerwona kapusta zasmażana, pampuchy, pieczywo itp.
Uzupełnieniem degustacji były pokazy kulinarne, które prowadzili kucharz i fotograf kulinarny Julian Redondo Bueno oraz Ambasador Sieci Dziedzictwa Kulinarnego Witold Wróbel. Panów w przygotowaniu potraw wspomagały Panie z Kół Gospodyń Wiejskich. W ramach pokazów kulinarnych powstały następujące dania: duckburgery przygotowane wspólnie z członkiniami KGW Wtórek, czernina przygotowana wspólnie z Paniami z KGW Lewków oraz smażona wątróbka, przy której przygotowaniu pomogły Panie z KGW Sobótka. Kucharze szczegółowo omawiali poszczególne etapy przygotowania potraw oraz kulinarne sztuczki, które ułatwiają przygotowanie kaczki. W trakcie pokazów wskazywano także na walory smakowe i odżywcze mięsa kaczego.
Ważnym elementem imprez promocyjnych realizowanych przez WIR są konkursy kulinarne, mające na celu z jednej strony promocje lokalnych produktów a z drugiej ukazanie tradycji kulinarnych oraz umiejętności i pasji uczestników. Do konkursu kulinarnego na najlepszą potrawę z kaczki, którego finał odbył się we Wtórku, zakwalifikowane zostały KGW Sobótka, które przygotowało Kaczkę z buraczkami, KGW Lewków z Kaczymi udkami konfitowanymi podanymi z kopytkami i modrą kapustą, KGW Łąkociny z gulaszem z żołądków kaczych z kaszą i buraczkami, KGW w Szczurach, które przygotowało Pierś z kaczki w sosie owocowym oraz KGW Wtórek z Kaczką faszerowaną podrobami z sosem z czarnej porzeczki i mięty. Potrawy ocenione zostały przez Komisję konkursową w składzie: Zbigniew Stajkowski Wiceprezes WIR, Witold Wróbel Ambasador Sieci Dziedzictwa Kulinarnego oraz Maria Schubert Kierownik BP WIR w Ostrzeszowie i w Kępnie. Komisja spróbowała konkursowe potrawy a następnie zdecydowała o przyznaniu tytułu laureata konkursu wszystkim uczestnikom.
Wszystkie pięć Kół otrzymało pamiątkowe dyplomy oraz atrakcyjne nagrody rzeczowe.
Impreza festynowa nie może się odbyć bez atrakcji dla dzieci. Organizatorzy przygotowali zatem liczne konkursy i zabawy dla najmłodszych, były kolorowanki, banki mydlane, malowanie twarzy i zabawy zręcznościowe nawiązujące tematycznie do kaczki. Przed sceną dla najmłodszych przygotowany został basen wypełniony gumowymi kaczuszkami, które szczególnym zainteresowaniem cieszyły się wśród najmniejszych uczestników imprezy. Dla starszych dzieci przygotowane zostały następujące konkursy:
- Strzelanie z wiatrówki do kaczora, w którym zwyciężył Szymon Stefaniak,
- Konkurs zatapiania kaczora, w którym zwyciężyła Maja Łuczak,
- Konkurs strzelania do bramki, w którym najlepszy był Wojciech Frąk,
- Konkurs rysunkowy, który wygrała Kinga Sztukowska,
- Quiz „Kaczka w bajce”, który wygrał Kamil Szkudlarek.
Nagrodą w każdym z konkursów była hulajnoga. Wszyscy uczestnicy zabaw otrzymali także pamiątkowy dyplom.
Oprawa muzyczno-artystyczna imprezy przygotowana została przez Grupę FEST, która zaprezentowała repertuar znany ze śląskich biesiad.
Pełną galerię zdjęć z tego wydarzenie znajdą Państwo tutaj
Kaczka na talerzu - Gola, 15.08.2023 r.
Druga impreza pod hasłem „Kaczka na talerzu” odbyła się 15 sierpnia 2023 r. w miejscowości Gola (powiat jarociński), przy okazji organizacji Dożynek Wiejskich. Także tutaj organizatorzy przygotowali darmowe degustacje potraw z kaczki. Uczestnicy imprezy mogli spróbować flaków z kaczki, bigosu z kaczki, kiełbasy z kaczki (prosto z wędzarni) oraz kaczych udek i kaczek pieczonych z farszem. Dodatkami do potraw były kluski śląskie, modra kapusta, pampuchy oraz pieczywo ze smarowidłem i ogórkami kiszonymi.
Pokazy kulinarne w Goli prowadził kucharz - właściciel Restauracji P jak Pysznie w Kępnie Paweł Powroźnik. W ramach pokazów przygotował pieczoną kaczkę z farszem, smażoną wątróbkę oraz kacze udka. Kucharz w trakcie pokazów omawiał sposób przygotowania potraw oraz wskazywał na ich wartości odżywcze. Wszystkie potrawy przygotowane w ramach pokazów zostały przekazane do degustacji wśród publiczności.
W konkursie kulinarnym - nieodłącznym elementem imprezy - wzięło udział pięciu uczestników: KGW „Nowoczesne Panie” w Modliszewie, które przygotowało danie o nazwie Pałka z kaczki od sąsiada z kluseczkami i modrą kapustą, KGW Gola z Bigosem i kiełbasą z kaczki, KGW Bieździadów, które przygotowało Kaczkę w towarzystwie jabłek z kopytkami i czerwoną kapustą, KGW Żółków – z Kaczką w sosie jabłkowo-musztardowym oraz Sołectwo z Brzostowa z Czerniną. Potrawy ocenione zostały przez Komisję konkursową w składzie: Piotr Walkowski Prezes WIR, Ambasador Sieci Dziedzictwa Kulinarnego Wielkopolska, Paweł Powroźnik właściciel Restauracji P jak Pysznie w Kępnie oraz Maria Schubert Kierownik BP WIR w Ostrzeszowie i w Kępnie.
Z uwagi na to że nie sposób było wybrać najlepszą potrawę wszyscy uczestnicy zostali równorzędnymi laureatami konkursu i otrzymali pamiątkowe dyplomy oraz nagrody rzeczowe.
Uzupełnieniem kulinarnych atrakcji były konkursy i zabawy zorganizowane przez animatorów. Na dzieci czekały konkursy plastyczne (kolorowanki i wyklejanki) i zręcznościowe nawiązujące tematycznie do kaczki. Ponadto dobyły się następujące konkursy dla dzieci, w których wyłonieni zostali następujący zwycięzcy:
- Strzelanie z wiatrówki do kaczora – Michał Kubacki,
- Konkurs zatapiania kaczora – Franciszek Banaszak,
- Konkurs strzelania do bramki – Jakub Zawisła,
- Konkurs rysunkowy – Oliwia Pluta,
- Quiz „Kaczka w bajce” – Julia Magda.
Nagrodą w każdym z konkursów była hulajnoga. Każdy uczestnik otrzymał także pamiątkowy dyplom.
Przed uczestnikami imprezy promocyjnej w Goli wstąpił Jakub Tomaszewski- wokalista, muzyk i kabareciarza, który zaprezentował humor śląski.
Pełną galerię zdjęć z tego wydarzenia znajdą Państwo tutaj
Imprezy pn. „Kaczka na talerzu” są finansowane z Funduszu Promocji Mięsa Drobiowego i wpisują się w cel strategii funduszu jakim jest utrzymanie wysokiego poziomu konsumpcji drobiu w Polsce. Jak wynika z analiz sporządzanych na zlecenie producentów drobiu – spożycie mięsa kaczki w Polsce powoli rośnie o ok. 10-15% rocznie. Mimo to, jest ono wciąż zdecydowanie mniejsze niż spożycie kurczaka. W ubiegłym roku Polacy zjedli ok. 8 000 ton kaczego mięsa, podczas gdy spożycie kurczaka plasowało się na poziomie 900 000 ton. Kaczka, pomimo walorów smakowych, jest przez konsumentów wciąż niedoceniana. Konsumpcja w przeliczeniu na jednego mieszkańca to ok. 16-18 dkg rocznie, dla porównania Niemcy zjadają ok. 1 kg kaczki na głowę rocznie, czyli 6 razy więcej niż Polacy. Produkcja kaczek w Polsce jest obecnie prawdopodobnie najbardziej dynamicznie rozwijającym się obszarem polskiego rolnictwa. Wzrost chowu kaczek i produkcji mięsa kaczego w Polsce wynika z dużego eksportu tego mięsa. Mięso i produkty na bazie mięsa kaczego są jednak bardzo rzadko wybierane przez polskiego konsumenta. Mimo różnego rodzaju działań promocyjnych i kampanii poszerzających świadomość, konsumenci nadal dużo chętniej wybierają mięso kurczaka lub indyka. Wśród konsumentów pokutuje przekonanie, że jest trudna w przygotowaniu. Nie ma również świadomości co do walorów zdrowotnych mięsa kaczego, problemem jest także jego wysoka cena. Mamy bogate tradycje kulinarne związane z potrawami z kaczki. Kaczka pieczona w jabłkach to symbol tradycyjnej polskiej kuchni. Dania z kaczki są coraz częściej serwowane przez restauracje a w programach kulinarnych pokazuje się jak wykorzystać mięso i produkty na bazie mięsa kaczego do przygotowania posiłków. Ciągle jednak kaczka uważana jest za produkt odświętny, przygotowywany na specjalne okazje i trudny w obróbce. Konsumenci nie maja nawyku sięgania po mięso z kaczki przy przygotowywaniu codziennych posiłków. Imprezy promocyjne „Kaczka na talerzu” maja za zadanie zwrócić uwagę konsumentów na walory odżywcze i wszechstronne zastosowanie mięsa kaczego.
W najbliższych tygodniach Wielkopolska Izba Rolnicza zorganizuje także dwie imprezy promocyjne pn. „Smacznie i zdrowo z polską wieprzowiną” finansowane z Funduszu Promocji Mięsa Wieprzowego Pierwsza z nich odbędzie się 17 września w Wysocku Wielkim (powiat ostrowski). Został już ogłoszony konkurs kulinarny na najlepszą potrawę z wieprzowiny, do udziału w którym zapraszamy Koła Gospodyń Wiejskich oraz stowarzyszenia działające w środowisku wiejskim. Dodatkowe informacje na temat wydarzenia oraz konkursu dostępne są na stronie internetowej www.wir.org.pl. Serdecznie zapraszamy!
Katarzyna Strzyż
Źródło
Wielkopolska Izba Rolnicza
http://www.wir.org.pl/