7 lipca br. w Łeknie (powiat wągrowiecki) odbyła się prawdziwa kulinarna uczta, w której główną rolę grała kaczka. Imprezę promocyjną pn. „Kaczka na talerzu” zorganizowała Wielkopolska Izba Rolnicza, a sfinansowana została z Funduszu Promocji Mięsa Drobiowego. Było to już drugie wydarzenie promujące mięso kacze – pierwsza z imprez promocyjnych odbyła się 26 maja br. w Wolicy (powiat kaliski).
Uczestników imprezy częstowano rosołem z kaczki wraz z makaronem domowej roboty, gulaszem z mięsa kaczego, pasztetem z kaczki oraz kaczoburgerami. Do wspomnianych dań podawano kaszę, surówki, ogórki, buraczki oraz pieczywo.
W ramach wydarzenia pn. „Kaczka na talerzu” przeprowadzone zostały pokazy kulinarne, które prowadziło KGW Rąbczyn. W ramach pokazów przygotowany został barszcz biały z kaczki, który podawany był w towarzystwie pulpecików z kaczki i pietruszką, pierogi faszerowane mięsem kaczym oraz pierś z kaczki w sosie morelowym. Panie z KGW szczegółowo omówiły poszczególne etapy przygotowania potraw oraz kulinarne sztuczki, które ułatwiają przygotowanie potraw z kaczki. Ponadto przytaczano dawne przepisy na dania z kaczki, które KGW Rąbczyn posiada w swoich zasobach, a zostały one przekazywane z pokolenia na pokolenie. W trakcie pokazów wskazywano także na walory smakowe i odżywcze kaczek.
Istotnym elementem realizacji zadania pn. „Kaczka na talerzu” był Konkurs kulinarny „Na najlepszą potrawę z kaczki”, który rozstrzygnięty został podczas pikniku. Do drugiego etapu konkursu zakwalifikowało się 5 Kół Gospodyń Wiejskich:
- KGW MORAKOWO z kaczką faszerowaną,
- KGW KALISZANY z pierogami z nadzieniem z kaczki,
- KGW LUDWIKOWO z kaczką pieczoną z modrą kapustą i ziemniakami,
- KGW NOWE BRZEŹNO z czerniną oraz pieczoną kaczką z modrą kapustą,
- KGW SIENNO z kaczką pieczoną z jabłkami i szarymi kluskami.
Wszyscy uczestnicy stawili się ze zgłoszonymi do konkursu potrawami i zaprezentowali je przed Komisją Konkursową w składzie: Małgorzata Chmielarz – Wójt Gminy Wągrowiec, Zbigniew Stajkowski – V-ce Prezes Wielkopolskiej Izby Rolniczej oraz Kamil Zawadzki – Dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury w Łeknie. Komisja konkursowa oceniała przede wszystkim smak potrawy, wykorzystanie produktów lokalnych, nawiązanie do tradycji kuchni wielkopolskiej, kunszt wykonania oraz podania potrawy. Uczestnicy konkursu swoimi potrawami poczęstowali również uczestników wydarzenia pn. „Kaczka na talerzu”.
Członkowie Komisji konkursowej wręczyli na scenie laureatom konkursu pamiątkowe dyplomy wraz z profesjonalnymi termosami do żywności ufundowanymi ze środków Funduszu Promocji Mięsa Drobiowego.
KGW Grylewo oraz KGW Żelice za udział w konkursie również otrzymały nagrody rzeczowe, ufundowane przez Wielkopolską Izbę Rolniczą.
Wydarzeniu towarzyszyły konkursy plastyczne i zręcznościowe dla dzieci. Za udział w konkursie można było zdobyć cenne nagrody m.in. paletki, gry planszowa, puzzle, książki kucharskie dla dzieci oraz twisting.
Podczas wydarzenia uczestnicy imprezy promocyjnej pn. „Kaczka na talerzu” byli informowani o tym, że mięso kacze uważane jest za najszlachetniejszy rodzaj mięsa drobiowego. Mięso z kaczki charakteryzuje się wysoką zawartością białka, bogate jest w witaminy A, E oraz witaminy z grupy B: B1, B2, B6, B3 i minerały, między innymi potas, sód, magnes, cynk, fosfor i wapń. Dodatkowo mięso z kaczki zawiera znaczne ilości żelaza, które zapobiega przed rozwojem anemii oraz podnosi odporność organizmu, chroniąc go przed infekcjami. Oprócz dużej ilości białka mięsa kacze cechuje duża zawartość tłuszczu – w całej kaczce ze skórą sięga nawet 30%. Dla odwiedzających zostały przygotowane broszury informacyjne o walorach mięsa z kaczki oraz bardzo ciekawe przepisy na potrawy z kaczki.
W ramach imprezy promocyjnej pn. „Kaczka na talerzu” odbył się także występ zespół folkowego nawiązującego do gwary poznańskiej TYTKA. Ponadto można było wysłuchać występu zespołów: Pałucki Chór Dziecięcy oraz Łekneńska Kapela Biesiadna.
"Kaczka na talerzu" okazała się niezwykle udanym wydarzeniem, które połączyło pasjonatów gotowania, lokalną społeczność oraz miłośników dobrej kuchni w celebracji tradycji i kulinarnych smaków.
Opracowanie:
Biuro WIR
Źródło
Wielkopolska Izba Rolnicza
http://www.wir.org.pl/