W dniu 23 lutego br. odbyło się w Zielonej Górze posiedzenie Lubuskiego Forum Rolniczego, którego głównym celem było wspólne wypracowanie kryteriów ocen ofert składanych do Agencji Nieruchomości Rolnych w woj. lubuskim (na przetargi ograniczone ofertowe). Posiedzenie otworzył i poprowadził prezes LIR Władysław Piasecki, który podkreślił, iż nadszedł czas by w województwie lubuskim co raz głośniej i poważniej mówić o przetargach ofertowych. Minął już czas „pompowania” pieniędzy do ANR za ziemie, zaczynamy wchodzić w takie zagospodarowanie ziem, które zostały w zasobach Agencji, na zasadach jakie już dawno powinny mieć miejsce, czyli na poprawienie wielkości i konkurencyjności naszych lubuskich gospodarstw. Podkreślił, że celem przetargów ofertowych jest umożliwienie ludziom zakupu ziemi poprzez utrzymanie jej niewygórowanej ceny. Tak by jej zakup przyczyniał się do rozwoju gospodarstw a nie prowadził do ich upadku poprzez sięganie do trudnych do spłacenia kredytów.
Wśród zaproszonych gości był dyrektor Tomasz Możejko, a swoje uwagi do porozumienia jakie ma zostać zawarte pomiędzy Lubuską Izbą Rolniczą a Agencją Nieruchomości Rolnych zgłaszali przedstawiciele związków i organizacji rolniczych m.in: z Lubuskiego Wojewódzkiego Związku Rolników Stanisław Zawadzki, Feliks Kijak i Zdzisław Janczałek z Lubuskiego Wojewódzkiego Związku Rolników Kółek i Organizacji Rolniczych, Beata Włodarczyk-Lewandowska ze Zrzeszenia Rolników i Producentów „Indyk Lubuski”, przewodniczący Komisji Rolnictwa Sejmiku Województwa Lubuskiego Zbigniew Kołodziej oraz członkowie Zarządu LIR w osobach: Wł. Piasecki, A. Kałużny, St. Madej, A. Kuziemski i Delegat do KRIR St. Myśliwiec.
Prezes Wł. Piasecki punkt po punkcie przedstawił ustalenia zawarte w projekcie „Porozumienia w sprawie określenia istotnych kryteriów oraz ich wag służących do oceny ofert pisemnych” zawartych pomiędzy Oddziałem Terenowym ANR w Gorzowie Wlkp. a Lubuską Izbą Rolniczą stosownie do ustaleń pomiędzy Prezesem ANR Leszkiem Świętochowskim a prezesem KRIR Wiktorem Szmulewiczem. W porozumieniu, wśród kryteriów ocen składanych ofert znalazły się: cena nabycia, odległość miejsca zamieszkania rolnika od wystawionej do sprzedaży nieruchomości, wielkość posiadanego gospodarstwa, posiadanie hodowli zwierząt, członkostwo w grupie producenckiej, wsparcie uzyskane w ramach PROW, oraz bezumowne użytkowanie gruntów zasobu. Punkt „młody rolnik” dzięki któremu oferenci mogliby otrzymać maksymalnie 10 punktów (oferenci w wieku do 40 lat otrzymali by maksymalną ilość punktów) został przez Agencję na wstępie odrzucony jako ograniczenie niezgodne z konstytucją i kodeksem cywilnym (wiek nie może być kryterium wyboru).
Po burzliwej dyskusji i analizie zebrani ustalili zmiany m.in. w punktach dotyczących:
odległości miejsca zamieszkania – maksymalną ilość punktów – 20, otrzymają oferenci, których siedziba gospodarstwa położona jest w odległości nie większej niż 4 km od sprzedawanej nieruchomości;
wielkości posiadanego gospodarstwa – maksymalna ilość punktów – 10, otrzymają oferenci o preferowanej powierzchni użytków rolnych mieszczącej się w przedziale pomiędzy średnią krajową, wynoszącą 10 ha, a 1,5 do 2,5 średniej wojewódzkiej (w przedziale tym znajdą się zatem gospodarstwa o powierzchni ok. 31 ha – 70 ha).
punkt: członkostwo w grupie producenckiej postanowiono połączyć z punktem: wsparcie uzyskane w ramach PROW argumentując to tym, że maksymalna ilość punktów – 20, powinna trafić do osób aktywnych, rozwojowych i czynnie działających na rynku jednocześnie „nie wymuszając” członkostwa w grupie producentów rolnych.
Wspólnie wypracowane porozumienie zostało przedstawione, jeszcze raz przeanalizowane i spisane z dyrektorem ANR Tomaszem Możejką. Zostanie ono opublikowane przez LIR po podpisaniu w najbliższym czasie. W swym wystąpieniu przedstawiciel ANR zwrócił uwagę na bardzo duży, 17%-owy wzrost ceny sprzedaży gruntów, które osiągnęły cenę 24 tys. zł za hektar. Jeśli chodzi o doświadczenia Agencji nie widzi ona zagrożenia związanego ze sprzedażą ziemi obcokrajowcom i ich ewentualnego napływu. Opisał również skomplikowaną procedurę ofertową. Oferty muszą być podpisane i złożone u notariusza, który przyjeżdża z ofertą bezpośrednio do Agencji, gdzie oferty są otwierane i dopiero wówczas dochodzi do wyłonienia zwycięzcy przetargu.Zwrócił również uwagę, iż nie zawsze osoba oferująca najwyższą cenę jest zwycięzcą.
Po omówieniu gorącego tematu dotyczącego zakupu ziemi głos zabrał dyrektor KRUS Krzysztof Pawlak przedstawiając problem dotyczący dostarczania korespondencji wychodzącej z KRUS kierowanej do rolników. W wyniku wyboru oferty jako najlepszej – główne kryterium to cena, od 1 stycznia br nowym operatorem dostarczającym przesyłki pocztowe została firma InPost. Wśród rolników pojawiły się bardzo krytyczne oceny tej firmy, w wielu rejonach województwa rolnicy są wręcz zbulwersowani sposobami dystrybucji i doręczania przesyłek często bardzo ważnych jak: emerytury, renty, czy wezwania na badania lekarskie. Nowy operator winę za niedostarczone przesyłki zrzuca na mieszkańców wsi podając jako główny powód brak skrzynek pocztowych oraz brak aktualnych adresów. Ponieważ KRUS poważnie zastanawia się nad zerwaniem umowy z nowo wybranym doręczycielem jego przedstawiciel zwrócił się do LFR z prośbą o wsparcie i wystosowanie odpowiedniego pisma, przepraszając jednocześnie za zaistniałą sytuację i tłumacząc iż nie ma w tym winy KRUS-u. Prezes Piasecki zapowiedział, iż takie pismo przedstawiające stanowisko LFR w tej sprawie oczywiście zostanie skierowane do dyrektora KRUS-u oraz do wiadomości Ministra Rolnictwa i Krajowej Rady Izb Rolniczych.
Kolejną przedstawioną informacją była kwestia pobieranych świadczeń wynikających z zawartych umów przez osoby ubezpieczone w KRUS. Z dniem 1 stycznia br, osoby, które zostały wyłączone z ubezpieczenia w KRUS z powodu zawartych umów o pracę do 30 czerwca tego roku mogą składać odpowiednie wnioski o ponowne objęcie ubezpieczeniem okresu w jakim wcześniej z powodu zawartych umów zostały wykluczone. Warunkiem jest by wynagrodzenie wynikające z umów nie przekraczało połowy minimalnego wynagrodzenia. Wnioski można składać za okres 10 lat wstecz, będzie również liczona ciągłość w ubezpieczeniu. Trzecią przedstawioną ważną sprawą były renty strukturalne. Ponieważ po ostatnich zmianach dotyczących podwyższenia wieku emerytalnego powstała luka, utworzona została renta pomostowa do czasu kiedy rolnik osiągnie właściwy wiek emerytalny.
Na zakończenie prezes LIR podziękował wszystkim za przybycie oraz wyraził nadzieję, iż wspólnie wypracowane porozumienie w sprawie kryterium składanych ofert na sprzedaż ziemi przysłuży się do rozwoju lubuskich gospodarstw. Zaprosił również na Debatę Rolną jaka odbędzie się 17.04. 2015 r., w Sali Kolumnowej Urzędu Marszałkowskiego w Zielonej Górze.
A. Jędrzejko
Galeria:
Źródło
Lubuska Izba Rolnicza
http://lir.agro.pl/