Prowadzenie doświadczeń polowych w Chwałowicach - gospodarstwie demonstracyjnym Centrum Doradztwa Rolniczego w Brwinowie to rzecz powszechnie znana. Dzisiaj chcemy użytkowników naszej strony poinformować o realizowanym (jednym z wielu) doświadczeniu pt. „Wpływ współrzędnej uprawy kukurydzy z wybranymi gatunkami roślin na plonowanie i jakość surowca”.
Autorami doświadczenia są prof. Jerzy Księżak oraz dr Jolanta Bojarszczuk – pracownicy Zakładu Upraw Roślin Pastewnych IUNG-PIB w Puławach. Celem badań jest zapewnienie gospodarstwom ekologicznym specjalizującym się w chowie bydła mlecznego odpowiedniej ilości i jakości pasz treściwych poprzez uzyskanie wysokich plonów i zwiększenie w nich zawartości białka i tłuszczu.
W tym przypadku rośliną doświadczalną jest kukurydza uprawiana na kiszonkę, której to jakość jest bardzo ważnym elementem w żywieniu zwierząt. Jako rośliny współrzędne wytypowano fasolę tyczkową, wykę siewną i słonecznik. Do doświadczenia wybrano glebę zaliczoną do kompleksu żytniego bardzo dobrego a jako przedplon posłużyła mieszanka strączkowo-zbożowa uprawiana systemem ekologicznym. Zastosowano standardową uprawę roli pod kukurydze z ilością wysiewu 100 tys. ziaren na ha. Zbiór kukurydzy wykonany zostanie w fazie dojrzałości mleczno- woskowej ziarna, w której to kukurydza zawiera średnio od 33 do 35% suchej masy.
I chociaż na wyniki i wnioski otrzymane z prowadzonego doświadczenia przyjdzie nam jeszcze trochę poczekać, my jednak zapraszamy zainteresowanych do Chwałowic, gdzie można na żywo zaobserwować poletka doświadczalne i otrzymać dodatkowe informacje.
Źródło
Centrum Doradztwa Rolniczego
http://cdr.gov.pl/