– Sytuacja jest dynamiczna i wymaga nadzwyczajnego zaangażowania nas wszystkich – powiedział minister rolnictwa i rozwoju wsi Czesław Siekierski podczas dzisiejszego posiedzenia Sejmu RP. Szef resortu rolnictwa wymienił prowadzone i koordynowane przez MRiRW oraz służby weterynaryjne działania prewencyjne, których celem jest przeciwdziałanie wystąpieniu wirusa pryszczycy na terytorium Polski.
W swoim wystąpieniu minister Czesław Siekierski podkreślił, że jego celem nie jest wywoływanie nadmiernego niepokoju, jednak nie można ukrywać, że skala zagrożenia, z którym obecnie mierzy się resort rolnictwa i służby weterynaryjne, jest duża i wymaga nadzwyczajnej mobilizacji.
Hodowla bydła i produkcja mleka w Polsce
Przypomnijmy, że zgodnie z danymi Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa (ARiMR) w Polsce jest utrzymywanych ok. 6,3 mln sztuk bydła, z czego prawie 2 mln to bydło mleczne. Jesteśmy, po Niemczech i Francji, trzecim w Unii Europejskiej krajem z największym pogłowiem krów mlecznych. Zaledwie trzy województwa – wielkopolskie, mazowieckie oraz podlaskie – odpowiadają za 54 proc. krajowej hodowli bydła.
Ponadto Polska eksportuje 80 proc. produkcji wołowiny i ponad 30 proc. produkcji mleka – głównie do krajów Unii Europejskiej.
Minister Siekierski przypomniał, że na polską hodowlę trzody chlewnej składa się obecnie ponad 8,8 mln sztuk, a hodowla owiec w Polsce wynosi ok. 280 tys. sztuk.
Prewencja i mobilizacja
– Doświadczenia Wielkiej Brytanii z 2001 r. związane z wystąpieniem pryszczycy oraz obecne, Węgier i Słowacji, pokazują, jak dramatyczne w skutkach są konsekwencje potencjalnego wystąpienia wirusa pryszczycy. Z powodu zarażenia wirusem pryszczycy Brytyjscy rolnicy musieli wybić łącznie ponad 6 mln zwierząt, co przełożyło się na straty w wysokości ponad 8,5 mld funtów. Z kolei słowacki rząd oszacował, że odbudowa stad hodowlanych już zainfekowanych pryszczycą może potrwać kilka lat i pochłonąć ponad 60 mln euro – powiedział minister.
Szef resortu rolnictwa podkreślił, że w Polsce nie ma pryszczycy, a resort dokłada wszelkich starań, aby podejmowane działania prewencyjne były możliwie szeroko zakrojone i skuteczne.
Minister Siekierski zaznaczył, że właśnie prewencja jest w aktualnej sytuacji najważniejszą kwestią, o którą MRiRW dba od momentu pojawienia się pierwszego ogniska pryszczycy – w Niemczech.
– Wprowadziliśmy rozporządzenia uszczelniające granice natychmiast po potwierdzeniu nowych ognisk pryszczycy, jeszcze przed wprowadzeniem jakichkolwiek decyzji wykonawczych przez Komisję Europejską. Do tej pory zrobiliśmy znacznie więcej, niż wynikało z unijnych procedur. Sytuacja jest poważna i nic nie może ograniczać naszej determinacji w zapobieganiu przedostania się pryszczycy na terytorium Polski – podkreślił minister Siekierski.
Bieżące działania prewencyjne MRiRW
Resort prowadzi i koordynuje następujące działania:
- Współpraca ze Strażą Graniczną, Policją, Strażą Pożarną, Krajową Administracją Skarbową oraz z Inspektoratem Weterynarii, który pełni funkcje koordynacyjne.
- Dyżury służb weterynaryjnych w systemie 24-godzinnym, z wykorzystaniem systemu TRACES do monitorowania przemieszczania się zwierząt przez terytorium państw członkowskich Unii Europejskiej, na 10 przejściach granicznych.
- Bramki dezynfekcyjne i maty rozstawione na przejściach granicznych.
- Kontrola wszystkich gospodarstw, do których trafiły transporty zwierząt przed potwierdzeniem ognisk pryszczy na Słowacji. Wszystkie zwierzęta zostały przebadane i są objęte monitoringiem Inspektoratu Weterynarii.
- Działanie Laboratorium Pryszczycy w Zduńskiej Woli w trybie 24-godzinnym. Planowane uruchomienie laboratorium w Puławach.
- Monitoring i analiza sytuacji podczas codziennych odpraw sztabu kryzysowego w Ministerstwie Rolnictwa i Rozwoju Wsi, w znacznej części z udziałem wojewodów i służb weterynaryjnych, koordynujących działania na Śląsku, Podkarpaciu, Opolszczyźnie i w Małopolsce.
Aktualne informacje nt. pryszczycy
Wszystkie bieżące informacje związane z zagrożeniem wystąpienia wirusa pryszczycy na terytorium RP i działaniami prewencyjnymi są dostępne na stronie MRiRW pod adresem: https://www.gov.pl/web/rolnictwo oraz na stronie Głównego Inspektoratu Weterynarii pod adresem: https://www.wetgiw.gov.pl/.
Wideo
Źródło
Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi
https://www.gov.pl/rolnictwo/