Dolistne dokarmianie upraw to sprawdzony sposób na dostarczenie roślinom składników pokarmowych, których potrzebują, ale – z różnych powodów – nie są w stanie pobrać ich z gleby. Tego rodzaju zabiegi stosuje się – przede wszystkim – podczas niesprzyjających warunków klimatycznych (np. zbyt długo utrzymująca się niska temperatura, brak opadów, nieodpowiednie warunki świetlne).
Nawożenie dolistne – sposób na uzupełnienie mikroelementów
Roślina, której brakuje mikroelementów, nie jest w stanie absorbować innych, cennych składników. Skąd bierze się opisywany niedobór? Może być spowodowany przez wiele czynników: nieodpowiedni odczyn pH gleby, wilgotność, temperaturę czy niewystarczające możliwości systemu korzeniowego (wynikające z jego niedostatecznego rozwinięcia lub np. przymrozków). To wszystko powoduje, że proces pobierania przez rośliny składników pokarmowych z gleby jest znacznie utrudniony. Roślinom można jednak pomóc, stosując dokarmianie dolistne. To, jak dotąd, najszybszy i najskuteczniejszy sposób na uzupełnienie niedoborów mikro- i makroelementów. Żeby proces nawożenia dolistnego warzyw i innego rodzaju upraw był jak najbardziej efektywny, należy go stosować w okresie intensywnego tworzenia się biomasy i organów generatywnych.
Dokarmianie dolistne – proces o charakterze doraźnym
Stosowanie nawozów dolistnych: http://agrosimex.pl/product-category/nawozenie-dolistne-i-fertygacja/ to sposób – przede wszystkim – na szybkie pozbycie się problemu niedoboru składników.Warto jednak przy tym pamiętać, że nie wszystkie cenne substancje, rośliny są w stanie pobrać za pośrednictwem liści. Tą drogą, najlepiej przyjmują pierwiastki śladowe, takie jak np. bor, żelazo, mangan, cynk, miedź i molibden. Pozostałe, czyli np. azot, fosfor, potas i magnez, są przyjmowane przede wszystkim za pośrednictwem systemu korzeniowego. Tym samym, nawożenie dolistne w przypadku tych składników, może być stosowane jedynie w sposób doraźny, w czasie, gdy u roślin występuje zwiększone zapotrzebowanie na te substancje.
Nawożenie dolistne– kiedy najlepiej je przeprowadzić?
Najodpowiedniejsza pora do przeprowadzenia dokarmiania dolistnego to późne popołudnie, wieczór lub wczesny poranek. Podczas wykonywania procedury, temperatura nie powinna przekraczać 20°C. W ciągu dnia, zwykle jest zbyt ciepło, przez co liście szybko obsychają i nie są w stanie pobrać dostarczanych składników. Mogą również, po podaniu preparatu, ulec powierzchownym poparzeniom. Żeby proces nawożenia dolistnego poszedł sprawnie, do preparatu warto dodać adiuwanty, czyli substancje, których właściwości sprawiają, że składniki pokarmowe łatwiej osiądą na liściach.
Czy wiesz, że…
pobieranie poszczególnych składników pokarmowych przez rośliny przebiega w różnym tempie? Najszybciej rośliny pobierają azot, natomiast najwolniej – fosfor.
|
Nawozy dolistne, a nawozy systemowe
Dolistne dokarmianie upraw, jest jednym z najskuteczniejszych sposobów na uzupełnienie składników pokarmowych. Wszystko dlatego, że w trakcie przeprowadzania nawożenia dolistnego, np. za pomocą tego środka: http://agrosimex.pl/product/asx-krzem-plus/, roślina dużo szybciej przyjmuje oraz w większym stopniu korzysta z dostarczonych substancji, niż podczas analogicznie przeprowadzonego nawożenia doglebowego. Niestety, nie sposób uniknąć ograniczeń związanych z dokarmianiem dolistnym. Rośliny są w stanie przyjąć tą drogą jedynie określoną ilość substancji. Dodatkowo, intensywność pobierania, nie jest taka sama w różnych odstępach czasu, a wynika to m.in. z występowania deszczu, który spłukuje z liści cenne składniki. Inaczej jest w przypadku nawożenia systemowego, w przypadku, którego, rośliny mogą pobierać z ziemi substancje do czasu ich wyczerpania.
Artykuł sponsorowany