W dniach 2-5 sierpnia odbyły się 33. Mistrzostwa Świata Drwali w norweskim Lillehammer. W zawodach wzięli udział Polacy, którzy rywalizowali razem z 123 zawodnikami z całego świata. Drwale wystartowali w pięciu konkurencjach wymagających znakomitej techniki i olbrzymiej precyzji. Mistrzem Świata został Marco Trabert z Niemiec, a drużynowo najlepsi okazali się Białorusini.
W tym roku w Lillehammer podziwialiśmy trzech polskich zawodników z Teamu Stihl: Tomasza Bilskiego, Roberta Glazera i Zenona Sobolewskiego. Drużynowo Polacy uplasowali się na 14. pozycji, a indywidualnie najlepszy z nich, Tomasz Bilski został sklasyfikowany na 44 miejscu.
– Podczas tegorocznego występu walczyliśmy wyjątkowo zacięcie, starając się zdobyć jak najwięcej doświadczenia. Czołowe lokaty były zarezerwowane dla najlepszych z tego elitarnego grona. Bardzo cieszymy się, że mogliśmy reprezentować Polskę w Lillehammer. To doświadczenie pomoże nam z roku na rok osiągać coraz lepsze wyniki – mówi Tomasz Bliski, drwal z ponad 10 letnim stażem.
W trakcie zawodów drwale z całego świata zademonstrowali swoje techniczne umiejętności i precyzję, niezbędną w ich codziennej pracy. W klasyfikacji generalnej z tytułu mistrza świata cieszył się Marco Trabert posługujący się pilarką STIHL MS 500i. W związku z tym, że w każdej z rozgrywanych konkurencji zawodnicy posługują się pilarkami mechanicznymi, rywalizacja pomiędzy ich producentami przypomina tą z teamów konstruktorskich Formuły 1. Najwięcej powodów do zadowolenia po Mistrzostwach ma producent pilarek Stihl, ponieważ we wszystkich konkurencjach złote medale zdobyli zawodnicy używający pilarek tej marki, a po raz trzeci z rzędu mistrzem świata został zawodnik pracujący pilarką Stihl.
Pozostałe miejsca na podium najlepszych drwali świata zajęli: drugi – Norweg Ole Harald Løvenskiold Kveseth oraz na 3. miejscu – Słowak Janez Meden. W rozegranych równocześnie mistrzostwach świata juniorów na najwyższym stopniu podium stanął Niemiec Thomas Schneider, 2. miejsce zajął – Austriak Daniel Oberraune, a trzeci był Włoch Hubert Brunner. Polak Robert Glazer uplasował się na 17. miejscu.
W klasyfikacji drużynowej zwyciężył zespół z Białorusi. Drugie miejsce zajęli drwale z Niemiec, a trzecie z Austrii.
Konkurencje
Walka o mistrzowskie tytuły rozgrywana jest co dwa lata i odbywa się w dwóch kategoriach wiekowych – juniorów i seniorów. Zawodnicy rywalizują w pięciu konkurencjach: ścinka drzew (oceniana jest m.in. precyzja obalania i prędkość pracy), przygotowanie pilarki do pracy (zmiana prowadnicy i łańcucha tnącego), precyzyjna przerzynka (przecięcie kłody bez naruszenia podłoża), złożona przerzynka (precyzyjne przecięcie krążków drewna z dwóch kłód) oraz okrzesywanie (szybkie i dokładne oczyszczenie przygotowanej kłody z gałęzi).
Lokalna społeczność Lillehammer od lat żyje zawodami drwali, których historia sięga tu 1987 roku. W odróżnieniu od zawodów Stihl TIMBERSPORTS® w sportowym cięciu i rąbaniu drewna, tradycyjne zawody drwali skupiają się na rywalizacji w konkurencjach bardziej technicznych, przypominających codzienną pracę drwali w lesie.
Mistrzostwa Polski
Już w najbliższy weekend 11-12 sierpnia, górnośląski Koszęcin będzie gospodarzem Mistrzostw Polski Drwali oraz XV Mistrzostw Polski Stihl TIMBERSPORTS®. Wydarzenie odbędzie się na terenie zespołu parkowo-pałacowego Zespołu „ŚLĄSK”. Wstęp na mistrzostwa jest bezpłatny.
Pełna klasyfikacja 33. Mistrzostwa Świata Drwali dostępna na stronie:
https://wlc2018.com/results/
STIHL® jest zarejestrowaną marką ANDREAS STIHL AG & Co. KG.
Dalsze informacje znajdą Państwo na stronie: www.stihl.pl.