23. sesja Komitetu Komisji Żywnościowego FAO/WHO ds. Pozostałości Leków Weterynaryjnych w Żywności

W dniach 17-21 października 2016 roku w Houston (Teksas, USA) odbyła się 23. sesja Komitetu Komisji Kodeksu Żywnościowego FAO/WHO ds. Pozostałości Leków Weterynaryjnych w Żywności (CCRVDF), której po raz pierwszy przewodniczył dr Kevin Greenlees z amerykańskiej Agencji Żywności i Leków (U.S. Food and Drug Administration). Posiedzenie poprzedzone było spotkaniem fizycznej Grupy Roboczej ds. niezamierzonej obecności pozostałości leków weterynaryjnych w artykułach spożywczych, wynikającej z przeniesienia pozostałości leku weterynaryjnego w paszach.

Spośród wszystkich kodeksowych komitetów, w sesjach CCRVDF uczestniczy największa liczba delegatów i obserwatorów. Na tegorocznym posiedzeniu w Houston zebrało się blisko 200 osób, w tym polski reprezentant Pani Joanna Maryniak-Szpilarska z Punktu Kontaktowego KKŻ FAO/WHO zlokalizowanego w Głównym Inspektoracie Jakości Handlowej Artykułów Rolno-Spożywczych.  

Pierwszy dzień sesji rozpoczął się przemówieniem Sekretarza Komisji Kodeksu Żywnościowego FAO/WHO - Toma Heilandt’a, który przypomniał o ważnej roli Kodeksu w zapewnieniu bezpieczeństwa żywności oraz uczciwych praktyk w handlu międzynarodowym podkreślając jednocześnie, że aż 99% spraw zatwierdzonych na forum Komisji Kodeksu Żywnościowego FAO/WHO przyjęto na zasadzie konsensusu.

W trakcie obrad CCRVDF delegaci omówili wiele istotnych kwestii dotyczących obecności pozostałości leków weterynaryjnych w żywności i ich najwyższych dopuszczalnych poziomów (MRLs). Zagadnieniami, które wywołały wśród uczestników najdłuższą dyskusję były rekomendacje w zakresie zarządzania ryzykiem dla fioletu gencjanowego oraz proponowany projekt MRLs dla Zilpaterolu – preparatu, który podobnie jak Raktopamina, w świetle prawa unijnego nie jest dopuszczony do stosowania w celach innych niż terapeutyczne. Oba tematy były niezwykle istotne z punktu widzenia interesu Polski oraz Unii Europejskiej, ze względu na bardzo restrykcyjne podejście do stosowania ww. substancji, związane z potrzebą zapewnienia konsumentom bezpieczeństwa zdrowotnego.

Ponadto Komitet podjął decyzję o utworzeniu dwóch elektronicznych Grup Roboczych mających na celu przygotowanie dokumentów dyskusyjnych na temat:

  • ustalenia MRLs dla leków weterynaryjnych dla grup gatunków ryb (eGR pod przewodnictwem Norwegii i współ-przewodnictwem Japonii),
  • definicji podrobów (eGR pod przewodnictwem Kenii).

Szczegółowy raport dotyczący przebiegu spotkania będzie niebawem dostępny na stronie internetowej pod adresem: www.fao.org/fao-who-codexalimentarius/en/

Cu bp96VMAAvC a Cu dmcMUEAEP9Qr

 

 

Źródło
Inspekcja Jakości Handlowej Artykułów Rolno-Spożywczych
http://www.ijhar-s.gov.pl

125ml milk

Cu bp96VMAAvC a
Cenimy sobie Państwa wypowiedzi,
dlatego prosimy aby były one wyrażane w dobrym tonie oraz nie łamały polskiego prawa.
Komentarze łamiące te zasady będą niezwłocznie usuwane.
Dodaj komentarz
*
Tytuł komentarza:
*
Komentarz:
komentarz
*
Podpis:

Jeśli chcesz otrzymywać informacje o najważniejszych wiadomościach rolniczych oraz przydatnych poradach rolniczych możesz zapisać się do newslettera (po lewej stronie ekranu).

TAGI: weterynaryjnych; pozostałości; komisji; Żywnościowego; leków; Żywności; kodeksu; komitetu; artykułów; stosowania; żywności; bezpieczeństwa; przewodnictwem;

Ta strona korzysta z plików COOKIES. więcej »