Polska Izba Mleka, podejmując wyzwanie edukacji społeczeństwa na temat wartości odżywczych mleka i jego przetworów realizowała projekt „Porozmawiajmy o mleku” sfinansowany z Funduszu Promocji Mleka. W dniu 29.11.2018 r odbyła się ostatnia w tym roku konferencja na Uniwersytecie Trzeciego Wieku przy Wydziale Pedagogicznym Akademii im. Jana Długosza w Częstochowie przy ul. Waszyngtona 4/8 pod tytułem „Nabiał w diecie osób dorosłych – tak czy nie?”. Pani prof. dr hab. Małgorzata Żendzian-Piotrowska, kierownik zakładu higieny, epidemiologii i ergonomii na Uniwersytecie Medycznym w Białymstoku, omówiła ważny temat właściwego odżywiania osób starszych, a szczególnie zwróciła uwagę na korzyści płynące ze spożywania mleka i jego przetworów w codziennej diecie seniora.
Seniorzy mogli się dowiedzieć, że spożycie 2 szklanek mleka dziennie to aż 17g białka w codziennej diecie dorosłego człowieka, spożywanie sera twarogowego i podpuszczkowego to bogate źródło wapnia. Dieta u osób starszych często jest bardzo uboga ze względu na błędny dobór składników odżywczych, brak chęci przygotowania dobrze zbilansowanego codziennego posiłku lub po prostu brak apetytu. Dlatego przedstawienie prostych rozwiązań, po jakie produkty mleczne sięgać, aby ubogacić codzienną dietę w białko, wapń , aminokwasy niezbędne, tłuszcze łatwo przyswajalne, które są nośnikiem witamin A,D,E i K i muszą być dostarczane do naszego organizmu przez całe życie, było bardzo interesujące dla audytorium zgromadzonego w auli uniwersyteckiej. Seniorzy bardzo aktywnie uczestniczyli w tym spotkaniu. Padało wiele ciekawych pytań. Wiele osób nie zdawało sobie sprawy z tego, jak ważne dla organizmu są składniki odżywcze zawarte w nabiale . Pani Profesor zwróciła też uwagę na kazeinę zawartą w mleku, jakie ma znaczenie dla organizmu, jakie procesy stymuluje i jaki ma wpływ na trawienie, utrzymanie masy mięśniowej czy wspieranie układu krążenia i ośrodkowego układu nerwowego oraz wspomaganie naturalnych mechanizmów obronnych organizmu. Uczestnicy deklarowali picie mleka w większych ilościach oraz częstsze sięganie po produkty mleczne zwłaszcza, że szeroka gama produktów mlecznych dostępnych na rynku, może zaspokoić najbardziej wymagających konsumentów.
Projekt „Porozmawiajmy o Mleku” realizowany przez Polską Izbę Mleka, finansowany z Funduszu Promocji Mleka, wzbudził zainteresowanie wielu grup społecznych, w których takie spotkania były organizowane min. matek karmiących , sportowców i młodzieży aktywnej fizycznie czy osób odpowiedzialnych za żywienie dzieci w szkołach oraz ukazał, że edukacja w tej dziedzinie jest bardzo potrzebna.
Więcej informacji: www.izbamleka.pl , facebook, izba@izbamleka.pl
Artykuł Spnsorowany
Polska Izba Mleka