W dniach 1-5 lipca br. w Rzymie odbyła się 36. sesja Komisji Kodeksu Żywnościowego FAO/WHO. Było to szczególne posiedzenie Komisji z uwagi na obchodzoną w tym roku 50. rocznicę jej powołania przez FAO i WHO w ramach Wspólnego Programu dla Żywności.
W jubileuszowej sesji udział wzięło 620 delegatów z 128 państw członkowski oraz 41 międzynarodowych rządowych i pozarządowych organizacji.
Agenda tegorocznej sesji wzbogacona była o oficjalne przemówienia Dyrektorów Generalnych FAO i WHO, ministrów rolnictwa oraz wysokich przedstawicieli rządów wybranych państw członkowskich Kodeksu tj. Regionalnych Koordynatorów: Kostaryki, Indii, Papui Nowej Gwinei, Libanu, Japonii oraz Polski, Włoch goszczących sesję i Turkmenistanu jako nowego państwa członkowskiego Kodeksu. W imieniu naszego kraju przemówienie okolicznościowe wygłosił prof. Stanisław Kowalczyk, Główny Inspektor Jakości Handlowej Artykułów Rolno-Spożywczych. W przemówieniu nawiązał do korzeni Komisji Kodeksu Żywnościowego sięgających Europy XIX wieku, kiedy to tworzony był Codex Alimentarius Austriacus, a następnie Codex Alimentarius Europaeus przy aktywnym udziale wybitnego polskiego naukowca prof. Stanisława Krauze.
Podczas posiedzenia w Rzymie zatwierdzono Plan Strategiczny dla Kodeksu na lata 2014-2019, w którym podkreślono fundamentalną rolę Komisji Kodeksu Żywnościowego w tworzeniu norm międzynarodowych w celu ochrony zdrowia konsumentów i zapewnienia uczciwych praktyk w handlu żywnością. W dokumencie wskazano także cztery podstawowe wartości Kodeksu t.j. współpracę, inkluzywność, konsensus i przejrzystość, które umożliwią realizację strategicznych celów organizacji w przyszłości.
Ponadto Komisja Kodeksu Żywnościowego m.in. zatwierdziła zrewidowaną, przez Kodeksowy Region Europy pod przewodnictwem Polski, regionalną normę na kurki (pieprznik jadalny) oraz powołała, na wniosek Indii, nowy Komitet ds. Przypraw i Ziół Kulinarnych, który rozpocznie pracę w przyszłym roku. Nowym Koordynatorem Regionalnym dla Europy, po czteroletniej kadencji Polski, została Holandia. Końcowy raport z 36. sesji Komisji Kodeksu Żywnościowego dostępny będzie niebawem na stronie www.codexalimnetarius.org.
Z okazji złotej rocznicy Kodeksu podczas sesji zorganizowano w Rzymie szereg wydarzeń towarzyszących, których celem było podsumowanie dotychczasowego dorobku Kodeksu Żywnościowego, dyskusja nad wyzwaniami na przyszłość z perspektywy globalnej i regionalnej, a także uhonorowanie wybitnych osobowości Kodeksu w tym m.in. byłych oraz obecnych przewodniczących i wiceprzewodniczących organizacji. Na ręce polskiej delegacji przekazano pamiątkowy certyfikat dla Pana Zenona Żaczkiewicza, który będąc zastępcą Prezesa Polskiego Komitetu Normalizacyjnego, w latach 1936-1964 pełnił funkcję wiceprzewodniczącego Komisji Kodeksu Żywnościowego FAO/WHO.
Na okoliczność jubileuszu utworzona została specjalna strona internetowa, na której znaleźć można szereg informacji o samych obchodach, jak również archiwalne zdjęcia i materiały tematycznie związane z pracą Komisji Kodeksu Żywnościowego w przeszłości, w tym wkład Polski i regionu CCEURO przygotowany przez Główny Inspektorat Jakości Handlowej Artykułów Rolno-Spożywczych.
Zachęcamy do odwiedzenia strony http://www.codexalimentarius.org/50th-anniversary.
Źródło
Inspekcja Jakości Handlowej Artykułów Rolno-Spożywczych
http://www.ijhar-s.gov.pl