Początek roku szkolnego kończy beztroski okres wakacji i zwiastuje powrót do czasu nauki i obowiązków szkolnych. Dla wielu uczniów to rozpoczęcie nauki w murach nowej szkoły a co za tym idzie ogromne przeżycie i wyzwanie emocjonalne. Chcemy życzyć wszystkim uczniom a zwłaszcza tym, którzy wybrali kierunek rolniczy aby czas spędzony w szkole był owocny i dobrze przygotował ich do pracy w sektorze rolniczym.
Edukacja to w dzisiejszych czasach motor napędowy nowoczesnej, opartej na wiedzy gospodarki, w tym rolnictwa. Rolnicy stają przed szeregiem nowych wyzwań związanych ze zmianami klimatu, polityki rolnej, wymaganiami odbiorców, ekonomiką. Sprostanie tym wymaganiom wymaga dużej wiedzy oraz umiejętności. Ważne są także tzw. umiejętności „miękkie” takie jak komunikacja, praca w zespole, bycie liderem czy zarządzanie zmianą. Dzisiejsza szkoła powinna na te potrzeby odpowiedzieć, poprzez m.in. propozycje praktyk odbywanych w ramach procesu nauczania.
Zgodnie z ustawą o izbach rolniczych z dnia 14 grudnia 1995 r., do zadań izby rolniczej należy „współdziałanie z jednostkami prowadzącymi szkoły rolnicze, wspieranie ich działalności, inicjowanie powstawania nowych szkół i zmian w programach nauczania oraz współorganizowanie praktyk”. Wielkopolska Izba Rolnicza od lat wypełnia to zadanie współpracując z szkołami rolniczymi na terenie całej Wielkopolski. Dobrą praktyką stało się podpisywanie porozumień o współpracy pomiędzy Wielkopolską Izbą Rolniczą a działającymi na naszym terenie szkołami rolniczymi. Celem porozumień jest prowadzenie działań na rzecz podniesienia jakości kształcenia zawodowego, ułatwiane uczniom nabywania umiejętności przydatnych na rynku pracy oraz przygotowania absolwentów do podjęcia zatrudnienia w rolnictwie oraz branżach pokrewnych. Do tej pory Wielkopolska Izba Rolnicza podpisała 35 takich porozumień.
Praktyczny wymiar współdziałania można było zaobserwować podczas pierwszej edycji „Dnia Młodego Rolnika” zorganizowanego przez Wielkopolską Izbę Rolniczą we współpracy z Międzynarodowymi Targami Poznańskimi, w ramach Międzynarodowych Targów Polagra Premiery. Wydarzenie cieszyło się ogromną popularnością, gdyż wzięło w nim udział 900 uczniów z 20 szkół kształcących w kierunkach rolniczych z terenu Wielkopolski. Więcej o tym wydarzeniu przeczytają Państwo tutaj. Wierzymy, że „Dzień Młodego Rolnika” pozwolił młodzieży zdobyć wiedzę oraz informacje dotyczące najnowszych, innowacyjnych rozwiązań technicznych i technologicznych, które będą kreowały przyszłość rolnictwa w Polsce oraz warsztat pracy rolnika. Już dziś zapraszamy na kolejną edycję wydarzenia, która będzie miała miejsce podczas przyszłorocznej jubileuszowej 95. wystawy Międzynarodowych Targów Rolniczych Polagra Premiery 2024.
Kolejnym przykładem współpracy był udział uczniów ze szkół kształcących w kierunkach rolniczych w cyklu spotkań informacyjno-szkoleniowych "Wielkopolskie Fora Rolnicze – Wspólnie dla Wielkopolskiej Wsi". Dzięki uprzejmości Dyrekcji i pracowników szkół Fora Rolnicze odbyły się w: Zespole Szkół nr 2 im. Przyjaźni Polsko-Norweskiej w Ostrzeszowie, Zespole Szkół im. Stanisława Mikołajczyka w Opatówku, Zespole Szkół Rolniczych w Środzie Wlkp., Zespole Szkół Ponadpodstawowych im. Józefa Marcińca w Koźminie Wielkopolskim, Zespole Szkół Przyrodniczych w Poznaniu, Zespole Szkół Rolniczych w Grzybnie, Zespole Szkół Rolniczych i Technicznych im. Hipolita Cegielskiego w Powodowie, Hali sportowej przy Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego w Strzałkowie, Sali Konferencyjnej Centrum Kształcenia Ustawicznego w ZSP nr 2 w Kępnie, Zespole Szkół Rolniczych im. gen. Józefa Wybickiego w Grabonogu, Zespole Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego w Powierciu, Zespole Szkół im. prof. Maksymiliana Siły – Nowickiego w Sierakowie, Zespole Szkół Rolniczych Centrum Kształcenia Praktycznego w Kaczkach Średnich, Zespole Szkół nr 2 im. Stanisława Staszica w Szamotułach oraz Zespole Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego w Marszewie.
Uczniowie mieli szansę poszerzyć swoja wiedzę na temat wzmocnionej warunkowości, ekoschematów i działań w ramach Krajowego Planu Strategicznego. Podobna tematyka tzn. kwestie związane z Krajowym Planem Strategicznym poszerzone o instrumenty finansowe, z których będzie można skorzystać w nowej perspektywie unijnej oraz informacje dotyczące obrotu ziemi z KOWR, została przekazana uczniom szkól rolniczych podczas spotkań w kwietniu br. Spotkania odbyły się kolejno w: Zespole Szkół Rolniczych w Grzybnie, Zespole Szkół Rolniczych w Grabonogu, Zespole Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego w Marszewie, Zespole Szkół Przyrodniczo-Usługowych im. Stanisława Mikołajczyka w Gnieźnie oraz Zespole Szkół Nr 2 im. Przyjaźni Polsko-Norweskiej w Ostrzeszowie.
Także w poprzednich latach przykładów współpracy między WIR a szkołami rolniczymi było bardzo dużo. WIR współpracuje ze szkołami rolniczymi przy okazji organizacji targów rolniczych i ogrodniczych, przykładem tutaj mogą być szkoły w Marszewie i w Przygodzicach. WIR jest partnerem Komisji ds. BHP w Rolnictwie Indywidualnym przy organizacji konkursu skierowanego do uczniów szkół rolniczych dotyczącego bezpieczeństwa i higieny pracy w rolnictwie. Wskazać należy także na wieloletnią współpracę ze szkołą na poznańskim Golęcinie, gdzie WIR patronuje klasie agrobiznesu. Wielkopolska Izba Rolnicza chętnie przyjmuje do swojego biura uczniów na praktyki, podczas których poznają pracę samorządu rolniczego. Uczniowie szkół rolniczych czy gastronomicznych są niezastąpioną pomocą podczas organizowanych przez WIR wydarzeń promujących lokalną żywność, pikników, festynów czy spotkań integracyjnych.
Mamy nadzieję, że aktywność Wielkopolskiej Izby Rolniczej w sferze współpracy z wielkopolskimi szkołami rolniczymi przyniesie szereg korzyści dla młodego pokolenia, które wiąże swoją przyszłość z pracą w rolnictwie. Zachęcamy też do odwiedzenia podstrony WIR zatytułowanej „Szkoły kształcące w kierunkach rolniczych”, na której znajduje się aktualny wykaz szkół kształcących w kierunkach rolniczych (resortowych i nie tylko). Przyszli następcy swoich dziadków i ojców będą mogli poszukać oraz przeanalizować kierunki rolnicze, a finalnie wybrać ten, który najbardziej będzie rozwijał ich zainteresowania i podnosił kwalifikacje. W tym miejscu publikujemy też bieżące informacje o wydarzeniach z życia danej szkoły, odbywających się jubileuszach czy porozumieniach zawieranych przez te szkoły z organizacjami działającymi na rzecz rolnictwa.
Zobacz także:
Życzenia z okazji inauguracji roku szkolnego 2023/2024
Mirosława Żurek, Andrzej Przepióra
Źródło
Wielkopolska Izba Rolnicza
http://www.wir.org.pl/