Wielkopolska może poszczycić się wieloma prężnie działającymi szkołami rolniczymi. Wyróżnia je m. in. bogata tradycja, szeroka oferta kierunków kształcenia oraz czołowe miejsca w krajowym rankingu pod względem zdawalności egzaminów kwalifikacyjnych.
Z danych, które przysyłali kierownicy Biur Powiatowych Wielkopolskiej Izby Rolniczej wynika, że w województwie wielkopolskim działa 45 szkół prowadzących naukę w kierunkach rolniczych i okołorolniczych. W roku szkolnym 2023/24 do klas pierwszych przyjęto uczniów w poszczególnych kierunkach:
- Technik rolnik - 279 osób,
- Technik hodowli koni – 51 osób,
- Technik weterynarii – 455 osób,
- Technik architektury krajobrazu – 650 osób,
- Technik ochrony środowiska – 27 osoby,
- Technik mechanizacji rolnictwa i agrotroniki – 473 osoby,
- Technik agrobiznesu – 88 osób,
- Technik ogrodnik – 110 osób,
- Technik urządzeń i systemów energetyki odnawialnej – 31 osób,
- Technik geodeta – 29 osób,
- Technik leśnik – 61 osób,
- Branżowa Szkoła I Stopnia w zawodzie rolnik- 55 osób,
- Branżowa Szkoła I Stopnia w zawodzie ogrodnik – 32 osoby,
- Branżowa Szkoła I Stopnia w zawodzie mechanik-operator pojazdów i maszyn rolniczych - 54 osoby.
Podobnie jak w roku ubiegłym, spotkaliśmy się z większym zainteresowaniem w wyborze szkół ponadpodstawowych w kierunku rolniczym, co wiązało się z faktem, iż absolwenci szkół podstawowych należeli do podwójnego rocznika. Część z nich poszła do szkół jako sześciolatki. Również klasy ósme były w tym roku bardzo liczne. Jednak jako samorząd rolniczy wierzymy, że zawód rolnika jest bardzo ważny, coraz częściej staje się też poszukiwaną przez pracodawców specjalizacją a dzisiejsze średnie szkoły rolnicze stanowią o przyszłej sile polskiego rolnictwa.
Analizując zebrane dane, można zauważyć, że na tle szkół rolniczych, które działają na terenie województwa wielkopolskiego wyróżniają się następujące szkoły:
- Zespół Szkół Przyrodniczych w Poznaniu,
- Zespół Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego w Marszewie,
- Zespół Szkół Rolniczych w Grzybnie,
- Zespół Szkół Rolniczo-Budowlanych im. Synów Pułku w Lesznie,
- Zespół Szkół Rolniczych i Technicznych im. Hipolita Cegielskiego w Powodowie,
- Zespół Szkół Rolnicze Centrum Kształcenia Ustawicznego im. Gen. D. Chłapowskiego w Trzciance.
Wymienione szkoły odznaczają się m. in. szeroką ofertą kierunków rolniczych; wyższą niż w innych powiatach liczbą klas i uczniów w tych klasach; dobrą lokalizacją – większe miasto lub skupienie uczniów z kilku powiatów; wysokie osiągnięcia z zakresu testów kwalifikacyjnych oraz dobre wyniki maturalne; atut w postaci świetnej kadry nauczycielskiej i programu nauczania; sukcesy uczniów w konkursach i olimpiadach.
Należy też pamiętać, że w Wielkopolsce mamy trzy szkoły resortowe. Są to:
1) Zespół Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego im. Michała Drzymały w Brzostowie,
2) Zespół Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego w Marszewie,
3) Zespół Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego w Powierciu.
Zgodnie z ustawą o izbach rolniczych z dnia 14 grudnia 1995 r., do zadań izby rolniczej należy „współdziałanie z jednostkami prowadzącymi szkoły rolnicze, wspieranie ich działalności, inicjowanie powstawania nowych szkół i zmian w programach nauczania oraz współorganizowanie praktyk”. Wielkopolska Izba Rolnicza od lat wypełnia to zadanie współpracując z szkołami rolniczymi na terenie całej Wielkopolski. Dobrą praktyką stało się podpisywanie porozumień o współpracy pomiędzy Wielkopolską Izbą Rolniczą a działającymi na naszym terenie szkołami rolniczymi. Celem porozumień jest prowadzenie działań na rzecz podniesienia jakości kształcenia zawodowego, ułatwiane uczniom nabywania umiejętności przydatnych na rynku pracy oraz przygotowania absolwentów do podjęcia zatrudnienia w rolnictwie oraz branżach pokrewnych.
Przykładem współpracy Wielkopolskiej Izby Rolniczej ze szkołami rolniczymi był liczny udział uczniów w I edycji „Dnia Młodego Rolnika”, który Wielkopolska Izba Rolnicza zorganizowała wraz z Międzynarodowymi Targami Poznańskimi. Ponadto młodzież uczestniczyła w Forach Rolniczych, gdzie mogła zapoznać się z bieżącymi informacjami dotyczącymi rolnictwa. Bardzo ważna jest współpraca przy okazji organizacji targów rolniczych i ogrodniczych czy pokazów polowych. WIR jest partnerem Komisji ds. BHP w Rolnictwie Indywidualnym przy organizacji konkursu skierowanego do uczniów szkół rolniczych dotyczącego bezpieczeństwa i higieny pracy w rolnictwie. Wskazać należy także na wieloletnią współpracę ze szkołą na poznańskim Golęcinie, gdzie WIR patronuje klasie agrobiznesu. Wielkopolska Izba Rolnicza chętnie przyjmuje do swojego biura uczniów na praktyki, podczas których poznają pracę samorządu rolniczego. Uczniowie szkół rolniczych czy gastronomicznych są niezastąpioną pomocą podczas organizowanych przez WIR wydarzeń promujących lokalną żywność, pikników, festynów czy spotkań integracyjnych. W tym miejscu należy też wspomnieć o akcji wymiany osłon wałów przegubowo-teleskopowych, która odbywa się na terenie warsztatów przy szkołach kształcących w kierunkach rolniczych. Wymieniane są osłony wałów będących na wyposażeniu szkół oraz gospodarstw indywidualnych. Wspólna akcja Wielkopolskiej Izby Rolniczej i Towarzystwa Ubezpieczeń Wzajemnych „TUW” ma wymiar nie tylko praktyczny ale także edukacyjny. Przy okazji realizacji tego projektu, oprócz wymiany osłon, popularyzowane są zasady bezpieczniej pracy przy obsłudze maszyn rolniczych. Uczniowie otrzymują ulotki informacyjne wydane przez PIP i izbową spółkę ROL-WIR, zawierające zasady bezpiecznej pracy w gospodarstwie.
Wychodząc naprzeciw wymaganiom młodego pokolenia Wielkopolska Izba Rolnicza we współpracy z Międzynarodowymi Targami Poznańskimi organizuje II edycję „Dnia Młodego Rolnika” podczas nadchodzących targów Polagra Premiery. Wydarzenie to pozwoli młodzieży zdobyć wiedzę oraz informacje dotyczące najnowszych, innowacyjnych rozwiązań technicznych i technologicznych, które będą kreowały przyszłość rolnictwa w Polsce oraz warsztat pracy rolnika.
W ramach wydarzenia, które odbędzie się w dniu 19 stycznia 2024 r. (piątek), Wielkopolska Izba Rolnicza oraz Międzynarodowe Targi Poznańskie oferują:
- 1,5 – godzinne seminarium, którego główną tematyką będzie „smartfarming”,
- Przestrzeń wystawienniczą dla szkół, na której będą mogli zaprezentować swoje szkoły i ich oferty,
- Możliwość wzięcia udziału w konkursie „Ja i moje smart gospodarstwo”.
- Drobny poczęstunek,
- Możliwość dofinansowania dojazdu na Targi.
Mamy nadzieję, że aktywność Wielkopolskiej Izby Rolniczej w sferze współpracy z wielkopolskimi szkołami rolniczymi przyniesie szereg korzyści dla młodego pokolenia, które wiąże swoją przyszłość z pracą w rolnictwie.
Mirosława Żurek
Źródło
Wielkopolska Izba Rolnicza
http://www.wir.org.pl/