Już po raz 17 Wielkopolska Izba Rolnicza wraz z partnerami instytucjonalnymi i społecznymi organizuje cykl spotkań informacyjno-szkoleniowych pod nazwą „Wielkopolskie Fora Rolnicze”. W tym roku Fora odbywają się pod patronatem honorowym: Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi – Czesława Siekierskiego, Wojewody Wielkopolskiej – Agaty Sobczyk oraz Marszałka Województwa Wielkopolskiego – Marka Woźniaka.
Wielkopolskie Fora Rolnicza to w naszym województwie inicjatywa bardzo dobrze znana, mająca swoją markę i ciesząca się dużym zainteresowaniem. Organizowane corocznie przez samorząd rolniczy spotkania są płaszczyzną do wymiany informacji oraz okazją do dyskusji na temat aktualnych problemów wsi i rolnictwa.
Jesteśmy już na półmetku naszego cyklu spotkań. Do tej pory odbyło się już 13 forów rolniczych w których wzięło udział blisko 2000 rolników, działaczy samorządu rolniczego oraz organizacji rolniczych, a także uczniów szkół kształcących w kierunkach rolniczych.
Tegoroczne fora odbywają się w bardzo napiętej atmosferze strajków rolniczych, które przetaczają się przez Polskę oraz inne kraje Unijne. O tych kwestiach szeroko dyskutujemy również podczas forów rolniczych. Mówimy również o bardzo licznych działaniach Wielkopolskiej Izby Rolniczej, które dotyczą poruszanych dzisiaj na ulicy problemach, podczas gdy my jako WIR analizowaliśmy je i interweniowaliśmy w tych sprawach już od wielu lat. W szczegółach piszemy o tym tutaj
Podczas tegorocznych forów omawiamy m.in.: sytuację na rynkach rolnych jaka miała miejsce w roku ubiegłym, analizujemy perspektywy długoterminowe związane są z perspektywą zawarcia umów handlowych z krajami Ameryki Południowej oraz rozpoczęcia rozmów akcesyjnych dotyczących wstąpienia do Unii Europejskiej Ukrainy.
Podczas spotkań zaproszeni partnerzy przedstawiają także prelekcje. Przedstawiciele ARiMR w swoich wystąpieniach skupiają się m.in. na omówieniu programów z których mogli skorzystać rolnicy w 2023r. w ramach pomocy krajowej, Wspólnej Polityki Rolnej i Krajowego Planu Odbudowy. Dochodzi do tego również informacja o naborach wniosków przez ARiMR w bieżącym roku, czy też zmiany jakie czekają rolników w ramach realizacji ekoschematów w kampanii 2024. Z kolei powiatowi lekarze weterynarii podczas spotkań omawiają sytuację oraz działania zapobiegawcze przed ASF i HPAI w województwie wielkopolskim. Przedstawiciele Państwowej Inspekcji Pracy w swoich prelekcjach skupiają się na kwestiach związanych z bezpieczeństwem pracy w rolnictwie. Prelegenci z Powiatowych Oddziałów Inspektoratu Ochrony Roślin i Nasiennictwa przypominają o obowiązku podmiotów produkujących ziemniaki na powierzchni powyżej 1,5 ha do uzyskania wpisu do rejestru podmiotów profesjonalnych prowadzonego przez właściwych wojewódzkich inspektorów ochrony roślin i nasiennictwa. Doradcy z Ośrodków Doradztwa Rolniczego informują o działaniach Ośrodka i szkoleniach przez nich organizowanych. Natomiast prelegenci z Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa informują o możliwościach pozyskania nieruchomości z Zasobu Skarbu Państwa. Do powyższych tematyk dochodzą również kwestie lokalne, które wynikają ze specyfiki rolnictwa danego subregionu.
Prelegenci zgodnie twierdzą, że poprzedni rok był bardzo trudny dla polskiego rolnictwa. Był to rok charakteryzujący się kryzysem ekonomicznym, który zdominował sektor rolno-spożywczy. Mijający rok przyniósł spadek cen skupu praktycznie wszystkich płodów rolnych. Odczuliśmy skutki wpuszczenia ukraińskiego zboża oraz innych płodów na nasz rynek, a rolnicy musieli mierzyć się z chaosem związanym z wdrażaniem nowej Wspólnej Polityki Rolnej. Od dłuższego czasu mamy do czynienia z ogromnym kryzysem, który obejmuje wszystkie kierunki produkcji rolnej. Jak wynika z kalkulacji prowadzonych przez Wielkopolską Izbę Rolniczą w ubiegłym roku jedynie produkcja buraków cukrowych była na „plusie”. Podczas spotkań rolnicy wskazują, że żąda się coraz więcej, a niestety „płaci się” mniej. Omawiamy także wyzwania na bieżący rok z jakimi będziemy się mierzyć, a wśród nich znalazły się m.in.: brak rentowności produkcji rolniczej, a szczególnie produkcji roślinnej, niskie ceny płodów rolnych na rynkach światowych przy wysokich kosztach produkcji, Zielony Ład czy też zmiany klimatyczne i bilans wolny.
Podczas spotkań poruszany jest temat wstąpienia Ukrainy do struktur Unii Europejskiej. Ukraina jest państwem, które chce wstąpić do Unii Europejskiej, ale w pierwszej kolejności musi spełnić standardy europejskie, państwu Polskiemu te standardy zostały również narzucone. Sytuacja Ukrainy jest trudna, ponieważ zmaga się z wojną, w związku z tym Europa zgodziła się na wolny handel, ale bez uregulowania w najbliższym czasie sytuacji rynków rolnych, może dojść do gigantycznego kryzysu w rolnictwie i upadku wielu gospodarstw rolnych.
Wielkopolska Izba Rolnicza podczas Forów sukcesywnie wsłuchuje się w głosy rolników, zapisuje spostrzeżenie i ich postulaty, by po realizacji cyklu spotkań przygotować pisma interwencyjne do resortu rolnictwa.
Przypominamy, że wśród partnerów zaproszonych do projektu są: Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa, Wielkopolski Ośrodek Doradztwa Rolniczego, Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa, Państwowa Inspekcja Weterynaryjna, Państwowa Inspekcja Pracy, Polski Związek Łowiecki, Państwowe Gospodarstwo Wodne Wody Polskie, Okręgowa Stacja Chemiczno-Rolnicza, Kasa Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego, Wojewódzki Inspektorat Ochrony Środowiska, Wojewódzki Inspektorat Ochrony Roślin i Nasiennictwa, Centralny Ośrodek Badania Odmian Roślin Uprawnych, Centrum Doradztwa Rolniczego, Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, Stowarzyszenie Sołtysów Województwa Wielkopolskiego oraz Regionalna Dyrekcja Ochrony Środowiska. Partnerami wspierającymi tegoroczna fora są: Towarzystwo Ubezpieczeń Wzajemnych „TUW”, Banki Spółdzielcze SGB, BNP Paribas, Spółka ROL-WIR. Podczas tegorocznych spotkań rolnicy mogą skorzystać z doradztwa indywidualnego na stoiskach informacyjno-promocyjnych przygotowanych przez ww. partnerów.
Patronat medialny nad przedsięwzięciem objęły następujące redakcje: TVP 3 Poznań, Radia Poznań, Top Agrar Polska, Tygodnika Poradnika Rolniczego, Siewcy Wielkopolskiego, Poradnika Gospodarskiego, Wieści Rolniczych, Agro Profilu, Gospodarza.pl oraz portalu Agrokonsument.pl.
Zapraszamy Państwa do zapoznania się z bieżącym harmonogramem spotkań pn. „Wielkopolskie Fora Rolnicze”, który jest dostępny tutaj
Opracowanie:
Aleksander Poznański
Andrzej Przepióra