Uprawy - Uzupełniać braki

Niedobór magnezu może przyczynić się do osłabienia kondycji roślin. Najskuteczniejszym i najtańszym sposobem nawożenia jest stosowanie wapna magnezowego lub dolomitu.

Pierwszym objawem niedoboru pierwiastka na starszych liściach są pojawiające się plamy. Na zbożach i trawach jednoliściennych, patrząc pod światło, pomiędzy żyłkami widoczne są drobne, żółte plamki określane jako paciorkowatość lub pasiastość. Na pozostałych roślinach (dwuliściennych), w dolnych partiach, występują żółte lub pomarańczowe plamy – tygrysowatość, nerwy jednak pozostają zielone. Brzegi i wierzchołki liści są jasne i zginają się ku górze. Rośliny mają zwiędły wygląd i słabiej wykształcają kwiaty, nasiona i owoce.

- Zdarza się, że objawy niedoboru magnezu błędnie rozpoznawane są przez rolników i sadowników jako choroby grzybowe. Stosują oni różne środki ochrony roślin, które nie są skuteczne. W końcu rolnicy się denerwują i przeżywają stres. Dlatego wcześniej należy rozpoznać przyczynę żółknięcia i wówczas użyć odpowiedniego preparatu – radzi agronom Krzysztof Świerek. Najskuteczniejszym i najtańszym sposobem nawożenia magnezem jest stosowanie wapna magnezowego lub dolomitu. Zabieg ten podnosi odczyn gleby, dlatego należy traktować go jako wapnowanie profilaktyczne. Magnez

Niedobór magnezu powoduje:

  • spadek odporności roślin na choroby,
  • niższe plony,
  • pogorszenie jakości zbiorów,
  • niższą zawartość białka, tłuszczu i cukrów.

Magnez jest pierwiastkiem deficytowym w większości gleb lżejszych. Jest to składnik bardzo „ruchliwy” podlegający wymywaniu w głębsze warstwy profilu glebowego. Z reguły im gleba lżejsza i bardziej kwaśna, tym wymywanie magnezu przebiega szybciej. - Dlatego jednorazowa dawka magnezu na glebach lekkich nie powinna przekraczać 200kg/Mg O/ha. Zaś przy uprawach deszczowanych, najlepiej stosować corocznie 50-100 kg Mg O/ha. Można też brak magnezu uzupełniać przez dolistne dokarmianie roślin w okresie wegetacji siarczanem magnezu lub saletrą magnezową – tłumaczy agronom. Brak magnezu niekiedy spotykany jest w przypadku roślin we wczesnych fazach rozwojowych, kiedy mają mały i płytki system korzeniowy. Po głębszym ukorzenieniu się roślin niedobór ustępuje.

- Na glebach lżejszych, ubogich w ten składnik i na terenach pagórkowatych, intensywna uprawa wszystkich roślin wymaga praktycznie corocznego stosowania łatwo przyswajalnego magnezu np. POLIMAGÓW, które zawierają do 7% Mg O lub kizerytu. Wszystkie rośliny mają wymagania względem magnezu, często większe niż zapotrzebowanie na fosfor. Dużo magnezu pobierają: buraki, kapusta, kukurydza, fasola, ogórek, pomidor i szpinak - dodaje Krzysztof Świerek.

Aneta Rzeźniczak

300ml milk


Dzięki uprzejmości Bezpłatnego Miesięcznika "Wieści Rolnicze"
Logo Miesięcznika - Wieści Rolnicze
Cenimy sobie Państwa wypowiedzi,
dlatego prosimy aby były one wyrażane w dobrym tonie oraz nie łamały polskiego prawa.
Komentarze łamiące te zasady będą niezwłocznie usuwane.
Dodaj komentarz
*
Tytuł komentarza:
*
Komentarz:
komentarz
*
Podpis:

Jeśli chcesz otrzymywać informacje o najważniejszych wiadomościach rolniczych oraz przydatnych poradach rolniczych możesz zapisać się do newslettera (po lewej stronie ekranu).

TAGI: magnezu; roślin; ; dlatego; krzysztof; niedoboru; żółte; składnik; które; rośliny; uprawy; należy; glebach; niedobór;

Ta strona korzysta z plików COOKIES. więcej »