Do dzisiaj trwa drugi nabór na studia na Uniwersytecie Rolniczym w Krakowie. Uczelnia w roku akademickim 2019/2020 oferuje kandydatom na studia naukę na 30 kierunkach i 73 specjalnościach. Uniwersytet przygotował 3385 miejsc na studiach stacjonarnych I stopnia, z czego 2120 miejsc na studiach stacjonarnych I stopnia i 1265 miejsc na studiach stacjonarnych II stopnia.
Ogółem w pierwszym naborze na Uniwersytecie Rolniczym odnotowano ponad 2 rejestracje na jedno miejsce na wszystkie kierunki. Ilość ta jest porównywalna z rokiem ubiegłym.
Najpopularniejszymi kierunkami na Uniwersytecie Rolniczym były:
dietetyka 8,4 rej./miejsce
transport i logistyka 6,9 rej./miej.
browarnictwo i słodownictwo 3,53
technologia żywności i żywienie człowieka 1,21 rej./miej (duży limit przyjęć - 310 osób)
biotechnologia 3,53 rej./miej.
odnawialne źródła energii i gospodarka odpadami 2,65 rej./miej
sztuka ogrodowa 2,53 rej./miej
Najmniej popularne kierunki to:
technika rolnicza i leśna
biogospodarka
jakość i bezpieczeństwo środowiska
rolnictwo
jakość i bezpieczeństwo żywności
Drugi nabór ogłoszono na następujące kierunki:
biogospodarka
bioinżynieria zwierząt
biologia stosowana
ekonomia
inżynieria i gospodarka wodna
inżynieria środowiska
jakość i bezpieczeństwo środowiska
jakość i bezpieczeństwo żywności
leśnictwo
ochrona środowiska
odnawialne źródła energii i gospodarka odpadami
ogrodnictwo
rolnictwo
sztuka ogrodowa
technika rolnicza i leśna
technologia roślin leczniczych i prozdrowotnych
technologia żywności i żywienie człowieka
zarządzanie i inżynieria produkcji
zarządzanie
zootechnika
Nadal trwa też rekrutacja na studia stacjonarne II stopnia oraz studia niestacjonarne. Terminy rekrutacji można znaleźć na naszej stronie internetowej: https://rekrutacja.urk.edu.pl/index/site/3292
LISTA OFEROWANYCH PRZEZ UNIWERSYTET ROLNICZY KIERUNKÓW:
architektura krajobrazu
biogospodarka
bioinżynieria zwierząt
biotechnologia
biologia stosowana
browarnictwo i słodownictwo
dietetyka
ekonomia
environmental and plant biotechnology (studia w języku angielskim)
geodezja i kartografia
gospodarka przestrzenna
international master of horticultural science (studia w języku angielskim)
inżynieria środowiska
inżynieria i gospodarka wodna
jakość i bezpieczeństwo żywności
jakość i bezpieczeństwo środowiska
leśnictwo
ochrona środowiska
odnawialne źródła energii i gospodarka odpadami
ogrodnictwo
rolnictwo
sztuka ogrodowa
technologia żywności i żywienie człowieka
technologia roślin leczniczych i prozdrowotnych
transport i logistyka
technika rolnicza i leśna
zarządzanie
zarządzanie i inżynieria produkcji
zootechnika
Od semestru letniego oferowane są nowe specjalności na II stopniu studiów stacjonarnych na Wydziale Leśnym:
–– zarządzanie zasobami leśnymi;
–– ochrona ekosystemów leśnych;
–– leśnictwo na terenach zurbanizowanych;
–– geoinformatyka w leśnictwie.
Na studiach niestacjonarnych II stopnia od semestru letniego oferowane są dwie nowe specjalności:
–– zarządzanie zasobami leśnymi;
–– ochrona ekosystemów leśnych.
KILKA SŁÓW NA TEMAT UCZELNI
Uniwersytet Rolniczy im. Hugona Kołłątaja w Krakowie wywodzi się z Uniwersytetu Jagiellońskiego, gdzie w 1890 roku funkcjonował jako Studium Rolnicze, przekształcone następnie w 1923 r. w Wydział Rolniczy UJ, który stał się podstawą utworzenia w 1953 r. Wyższej Szkoły Rolniczej w Krakowie. Wyższą Szkołę Rolniczą w 1972 r. przemianowano na Akademię Rolniczą, a w 1978 r. nadano jej imię Hugona Kołłątaja. W 2008 roku Uczelnia uzyskała status Uniwersytetu, stając się tym samym jedynym Uniwersytetem Rolniczym w Polsce.
Uniwersytet Rolniczy jest jedną z wiodących państwowych szkół wyższych w dziedzinie nauk przyrodniczych w Polsce, na której kształci się około osiem tysięcy studentów i około trzystu doktorantów. Uczelnia zatrudnia siedmiuset siedemdziesięciu czterech nauczycieli akademickich, w tym stu czterech profesorów i dwustu siedemnastu samodzielnych pracowników nauki.
Uniwersytet oferuje naukę na kilkudziesięciu kierunkach studiów I, II i III stopnia oraz studiach podyplomowych. Uczelnia zapewnia profesjonalne przygotowanie specjalistów w dziedzinie nauk: rolniczych, leśnych, biologicznych, ekonomicznych, przyrodniczych i technicznych. Uniwersytet Rolniczy łączy tradycję z nowoczesnością, co gwarantuje rozwój intelektualny i zwiększa szanse absolwentów na rynku pracy.
Studenci i pracownicy mają możliwość odbywania zagranicznych staży i praktyk, co daje im możliwość zdobycia cennego doświadczenia. Na przestrzeni ostatnich lat Uczelnia odnowiła lub podpisała umowy o współpracy z blisko 160 uczelniami partnerskimi na całym świecie. Partnerami Uniwersytetu są uczelnie m.in. z USA, Niemiec, Francji, Włoch, Ukrainy, Rosji, Chin, Japonii, Turcji, Słowacji, Ukrainy, Rosji, czy Kazachstanu. W ramach podejmowanej współpracy możliwa jest wymiana doświadczeń, jak również prowadzenie wspólnych badań w ramach programów Unii Europejskiej oraz Programów Ramowych. Stale rozwijana jest oferta kształcenia w języku angielskim oraz realizowana intensywna wymiana kadry w ramach programu Erasmus+ oraz Wyszehradzkiego Stowarzyszenia Uniwersytetów (VUA). Naukę w języku angielskim oferują Wydziały: Rolniczo-Ekonomiczny, Leśny, Hodowli
i Biologii Zwierząt, Biotechnologii i Ogrodnictwa, Technologii Żywności oraz Inżynierii Produkcji i Energetyki.
Uniwersytet Rolniczy posiada uprawnienia do nadawania stopnia doktora
w 10 dyscyplinach - agronomii, zootechnice, ogrodnictwie, inżynierii rolniczej, ochronie i kształtowaniu środowiska, technologii żywności i żywienia, biotechnologii, leśnictwie, geodezji i kartografii, ekonomii, oraz w 7 dyscyplinach do nadawania stopnia doktora habilitowanego - agronomii, leśnictwie, zootechnice, ochronie i kształtowaniu środowiska, ogrodnictwie, inżynierii rolniczej, technologii żywności i żywienia.
Do dyspozycji pracowników, doktorantów i studentów pozostaje 28 stacji doświadczalnych o łącznej powierzchni około 7 tys. ha. Co roku Uniwersytet prowadzi kilkaset tematów badawczych, organizowanych jest wiele konferencji, sympozjów i seminariów krajowych oraz międzynarodowych stanowiących płaszczyznę do dyskusji i wymiany doświadczeń.
Od wielu lat Uczelnia łączy rozwój naukowy z gospodarką. Żywność, środowisko i energia to sztandarowe problemy badawcze jakimi zajmuje się Uniwersytet Rolniczy. Pracownicy naukowo-dydaktyczni utrzymują ścisłą współpracę z firmami, izbami rolniczymi oraz organami administracji państwowej i samorządowej, dzięki której możliwe jest upowszechnianie wyników prowadzonych badań. Uniwersytet Rolniczy prowadzi innowacyjne badania z zakresu szeroko pojętej produkcji rolniczej
w specyficznych uwarunkowaniach: prawnych (rozdrobnienie gruntów), terenowych (obszary górskie i podgórskie), środowiskowych (opady atmosferyczne, warunki termiczne, glebowe) oraz powiązanych z nimi czynnikami wynikającymi z konieczności rekultywacji terenów poprzemysłowych, a także wpływu skażenia środowiska w tym powietrza na zdrowie ludzi.
Uniwersytet zaangażowany jest w organizację i współorganizację wielu wydarzeń popularyzujących naukę, jak choćby Festiwalu Nauki w Krakowie, Małopolskich Targów Żywności „Zasmakuj z UR”, Forum Green Smart City, czy Ogólnopolskich Dni Owada. Wydarzenia te już na trwałe wpisały się do kalendarza małopolskich imprez.
Uczelnia posiada 1567 miejsc w domach studenckich i oferuje pomoc materialną studentom w postaci szerokiego wachlarza stypendiów. Absolwenci zatrudniani są w najlepszych przedsiębiorstwach działających w Polsce.
Studia na Uniwersytecie Rolniczym to nie tylko edukacja w świetnie zaopatrzonym zapleczu naukowo-dydaktycznym pod okiem wybitnych naukowców, ale również tętniąca życiem społeczność studencka zaangażowana w organizację około 300 imprez o charakterze poznawczym i kulturowym m.in. juwenaliów, spotkań podróżniczych, rajdów studenckie, przeglądów kabaretowych, koncertów, czy akcji charytatywnych. Na Uczelni działają zespoły artystyczne - m.in. Chór Uniwersytetu Rolniczego w Krakowie, Męski Chór Środowiska Akademickiego „Agricola”, Zespół Sygnalistów Myśliwskich „Hagard” czy Studencki Zespół Góralski „Skalni”, gdzie studenci mogą rozwijać swoje indywidualne zainteresowania i pasje. Uczelnia oferuje również kształcenie w zakresie historii, kultury i tradycji regionu, co pozwala nabyć studentom tak ważne kompetencje społeczne.
Studia na Uniwersytecie Rolniczym przeznaczone są dla wszystkich tych, którym bliskie są zagadnienia z zakresu nauk przyrodniczych, technicznych, rolniczych, leśnych, weterynaryjnych, a także ekonomicznych.
Więcej informacji na temat Uczelni można znaleźć na stronie internetowej – www.urk.edu.pl
Uniwersytet Rolniczy- z natURy najlepsi!