Tegoroczne Targi FERMA już za nami. W tym roku impreza została zorganizowana zdalnie ze względu na panującą pandemię. Targi były miejscem promocji dla wystawców oraz oferowanych przez nich produktów i usług. Przez cały ubiegły miesiąc zainteresowani mieli okazję odwiedzić 53 wirtualne stoiska polskich i zagranicznych firm oraz zapoznać się z ich ofertą na stronie www.targiferma.com.pl. Na dedykowanych stronach internetowych można było znaleźć m.in.: opis działalności firmy, dane kontaktowe, a także promocje targowe. Swoje stoisko podczas Targów FERMA prezentowało również Centrum Doradztwa Rolniczego w Brwinowie Oddział w Poznaniu.
Wydarzeniu towarzyszyła konferencja naukowo-techniczna zorganizowana w dniach 19-20 lutego 2021 r., we współpracy z CDR w Brwinowie Oddział w Poznaniu oraz portalem Gospodarz.pl.
Konferencja została podzielona na 3 części. W pierwszym dniu odwiedzający mogli wziąć udział w Forum Hodowli Bydła oraz Forum Hodowli Drobiu, natomiast w drugim dniu w Forum Hodowli Trzody Chlewnej. W trakcie konferencji odbyły się prelekcje oraz debaty specjalistów, na tematy związane z chowem i hodowlą zwierząt, z uwzględnieniem zmian zachodzących na rynku krajowym i międzynarodowym.
Tematyka FORUM Hodowli Bydła koncentrowała się na wyzwaniach w produkcji bydła mlecznego i mięsnego w obliczu pandemii oraz rosnących wymogów dotyczących ochrony zwierząt. Zaproszeni goście – przedstawiciele nauki, jednostek doradczych i producenci rolni dyskutowali na tematy związane z:
- organizacją bazy paszowej w warunkach pogłębiającego się deficytu wody,
- perspektywami eksportu polskich produktów mlecznych i mięsnych (poza UE),
- wpływem umów CETA i TTIP na rynek mleka i wołowiny,
- wpływem ograniczenia spożycia mięsa wołowego na rynek w perspektywie długofalowej.
Pan dr Ryszard Kujawiak z Sano Agrar Institut poruszył kwestie związane z dostępnością i jakością pasz dla zwierząt jako jednym z głównych czynników warunkujących zdrowotność i wpływających na wydajność mleczną krów. Potwierdzeniem jego słów były dane prezentowane przez zaproszonych producentów mleka pana Henryka Olejniczaka i pana Macieja Pohla. Wydajność mleczna krów w obu gospodarstwach wynosiła średnio 11-12 tys. litrów od krowy, osiągając nawet rekordowy poziom 15 tys. litrów od krowy.
W trakcie swoich prelekcji pan Łukasz Bocheński z Centrum Doradztwa Rolniczego w Brwinowie Oddział w Poznaniu oraz pan dr Roman Frankowski - zastępca dyrektora Lubuskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego z siedzibą w Kalsku, zaprezentowali czynniki społeczne i rynkowe wpływające na produkcję i konsumpcję mleka oraz mięsa wołowego. Wskazali zróżnicowanie regionalne produkcji i perspektywy rozwoju handlu z wybranymi państwami w aspekcie zachodzących zmian gospodarczych i wzorców konsumpcji.
Podsumowaniem forum była debata prowadzona przez pana Mariusza Tatkę - dyrektora Centrum Doradztwa Rolniczego w Brwinowie Oddział w Poznaniu, w trakcie której poruszono m.in. tematy dotyczące: produktywności krów mlecznych w odniesieniu do średniej wydajności w Polsce, możliwości funkcjonowania gospodarstw zajmujących się chowem bydła w aspekcie ochrony środowiska i nasilających się głosów zmierzających do ograniczenia produkcji bydła, handlu produktami mlecznymi i mięsnymi w ramach obowiązujących umów i ograniczeń handlowych.
Głównym tematem Forum Hodowli Drobiu było: Polskie Drobiarstwo w punkcie zwrotnym? Moderatorem tego panelu była pani dr Katarzyna Gawrońska – dyrektor Krajowej Izby Producentów Drobiu i Pasz, natomiast uczestnikami dyskusji: dr hab. Monika Michalczuk – prof. SGGW Warszawa, Marcin Baranowski – dyrektor operacyjny Modernhatch oraz Adam Plewiński – Piast Pasze. Podczas forum uczestnicy poruszyli ważne tematy dla branży drobiarskiej, tj.: narastający problem salmonelli, pandemia COVID-19 i grypa ptaków, nowe trendy – samoregulacja branży, nowe technologie i innowacje.
Tematem przewodnim podczas Forum Trzody Chlewnej były rezerwy technologiczne, ekonomiczne i organizacyjne, które trzeba uruchomić na poziomie gospodarstwa, aby odnaleźć się na dzisiejszym rynku trzody chlewnej. Prowadzącym panel był Pan Mariusz Tatka – dyrektor CDR w Brwinowie Oddział w Poznaniu. Nie zabrakło wybitnych naukowców i praktyków, jak: pan prof. dr hab. Zygmunt Pejsak, który podczas swojego wystąpienia odpowiedział na pytanie: czy a jeżeli to dlaczego nasi producenci świń nie są konkurencyjni dla hodowców z UE? Następnie panowie Roman Zapała oraz Mikołaj Baum z firmy Agraves przestawili działanie aplikacji ELVIO - systemu do zarządzania stadami świń, z uwzględnieniem kontroli bioasekuracji w gospodarstwie rolnym. Na koniec odbyła się dyskusja, w której wzięli także udział: pan Michał Dudek – hodowca materiału zarodowego oraz pan Marian Kałek – producent trzody chlewnej w cyklu otwartym. W trakcie dyskusji padło wiele trudnych pytań nurtujących producentów trzody chlewnej, m. in.: Jak produkować w niepewnej sytuacji epidemiologicznej i rynkowej?, Jakie perspektywy stoją przed branżą trzody chlewnej oraz czy sama branża się podniesie? Rolnicy opowiedzieli także, w jaki sposób w praktyce realizowane są zasady bioasekuracji. Na przykładach swoich gospodarstw przedstawili, jak można ograniczać koszty, by nie tracić na jakości tuczu trzody. Na zakończenie debaty dyskutowano o możliwościach organizowania się w grupach producentów trzody chlewnej i czy właśnie w ten sposób można uratować branżę trzody chlewnej.
Dziękujemy za zainteresowanie i liczny udział w konferencji (ponad 11 tys. w pierwszym dniu i 3,5 tys. w drugim dniu konferencji).
O pierwszych w Polsce wirtualnych targach FERMA online jest naprawdę głośno!
TUTAJ – materiał o targach od 00:09:57
Zapraszamy na kolejne Targi FERMA 2022 już za rok.