W dniach 16-18 lutego 2022 r. w Poznaniu odbyła się 62. Sesja Naukowa Instytutu Ochrony Roślin – PIB. Tegoroczna Sesja była poświęcona przede wszystkim praktycznym aspektom wdrożenia Europejskiego Zielonego Ładu i wpływu tych uregulowań na przyszłość ochrony roślin w Polsce. Tematem wiodącym Konferencji Ochrony Roślin było: „Europejski Zielony Ład a przyszłość ochrony roślin”. Temat został szeroko rozwinięty w ramach wystąpień prelegentów oraz dyskusji. Konferencję uroczyście otworzył Dyrektor Instytutu Ochrony Roślin – PIB, dr hab. Roman Kierzek, prof. IOR – PIB.
Podczas otwarcia wystąpiła Anna Gembicka – Sekretarz Stanu Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi, Nina Dobrzyńska – Dyrektor Departamentu Hodowli i Ochrony Roślin oraz Joanna Gałązka z Polskiego Stowarzyszenia Ochrony Roślin. Tego dnia odbyły się także dwa panele dyskusyjne: „Rolnictwo precyzyjne i nowoczesne narzędzia w ochronie roślin” oraz „Metody niechemiczne w ochronie roślin”.
Obrady w czwartek, 17 lutego, zapoczątkowała Sesja Posterowa – 94 interesujące postery prezentowane w całości online. Następnie rozpoczęły się panele: „PIORiN – innowacje, integracja, współpraca”, IOR – PIB – „Ochrona roślin a bezpieczeństwo żywności – zadania realizowane we współpracy z MRiRW”, „Fitopatologia”, „Bezpieczeństwo ludzi i środowiska” oraz „Rolnictwo ekologiczne i ochrona organizmów pożytecznych”.
Centrum Doradztwa Rolniczego w Brwinowie Oddział w Poznaniu od wielu lat ściśle współpracuje z Instytutem Ochrony Roślin. Podczas panelu: Forum „Nauka – Doradztwo – Praktyka” swój wykład -wspólnie z prof. dr hab. Markiem Mrówczyńskim - przedstawił dyrektor Centrum Doradztwa Rolniczego w Brwinowie Oddział w Poznaniu – Mariusz Tatka.
Tematem wystąpienia były: „Problemy związane z ochroną roślin rolniczych zgłaszane przez praktyków”. W trakcie prezentacji Pan Dyrektor podkreślał, że publikowane przez Unię Europejską informacje o Europejskim Zielonym Ładzie oraz o Strategii Komisji Europejskiej „Od pola do stołu” i „Na rzecz bioróżnorodności”, spowodowały wśród rolników duże zainteresowanie i wiele obaw, czy w nowej rzeczywistości będą mogli prowadzić produkcję na wystarczającym poziomie intensywności.
Ponadto, Pan Dyrektor zwrócił uwagę na to, że niezbędne będzie przygotowanie rolników do możliwości korzystania z ekoschematów ze szczególnym uwzględnieniem ochrony roślin i nawożenia, ale i odpowiedniego parku maszynowego. Tylko precyzyjne połącznie i optymalne wykorzystanie możliwości pomocowych oraz agrotechnicznych może dać odpowiedni wynik ekonomiczny gospodarstwa. W związku z tym bardzo ważną rolą w przygotowaniu rolników odgrywać będą doradcy rolniczy.
Ostatni dzień Konferencji Ochrony Roślin poświęcony był wydarzeniom towarzyszącym: Forum Nasiennemu oraz Forum Adiuwantów.
Wszystkie wystąpienia mogą państwo obejrzeć pod adresem: https://snior.pl/lista-linkow-do-stremingow-konferencji-ochrony-roslin-62-sesji-naukowej-ior-pib/
W tym roku dostęp do wydarzeń Konferencji Ochrony Roślin był bezpłatny. Liczba uczestników – ponad 800 osób na platformie konferencyjnej – dowodzi, jak ogromny potencjał mają Sesje Naukowe IOR – PIB i jak dużym zainteresowaniem cieszą się poruszane podczas nich tematy.
Zapraszamy na kolejną Konferencję Ochrony Roślin w 2023 roku.